Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 23:31 Bu haber 1600 kez okundu
 
Gazipaşa’nın 30 Yıllık Rüyası’nda Deneme Amaçlı İlk Su Verildi
Asayiş Haberi
Gazipaşa’nın 30 Yıllık Rüyası’nda Deneme Amaçlı İlk Su Verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Antalya ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Gökçeler Barajı’nda depolanan 56 milyon m³ su ile Gazipaşa Ovası’nda bulunan 47 bin 400 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasının sağlanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Gazipaşa Ovası Sulaması” inşaatında çalışmalar hızla devam etmektedir. Projede tamamlanan kısımlarda hidrantlardan deneme amaçlı su verilmeye başlanmış olup ilk etapta 13 bin dekarlık alanda sulama yapılmasının planlandığını söyledi.

Genel Müdür Yıldız, ’İş kapsamında toplam şebeke hattı uzunluğu 141 892 metre olan iletim hattında bugüne kadar 70 210 metre boru döşendiğini belirterek, projenin tamamlanmasıyla birlikte Gazipaşa Ovasında bulunan 47 bin 400 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacaktır. Sulama projesinin tamamlanması ile birlikte dekar başına 2 549 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 120 milyon 822 bin TL katkı ve 5 688 kişiye de istihdam alanı sağlanmış olacaktır. ’dedi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Gazipaşa’nın, 30, Yıllık, Rüyası’nda, Deneme, Amaçlı, İlk, Su, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı