Haber Detayı
31 Mart 2017 - Cuma 01:45 Bu haber 4855 kez okundu
 
Gerçek Acil Hastalarında Bir Nevi Haklarını Çalarak Gelmiş Hastalar Acili Tıkıyor
Röportajlar Haberi
Gerçek Acil Hastalarında Bir Nevi Haklarını Çalarak Gelmiş Hastalar Acili Tıkıyor

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz yaptığımız Özel Röportaj da birçok konu hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Kepez Hastanesi Açıldığından Bu Yana Kaç Hastaya Bakıldı?

İçinde bulunduğumuz bu Kepez Hastanesinde bugün 3000 üzerinde hasta bakıyor günlük bu daha önce olmayan bir potansiyeldi. Bu bölgenin ne kadar ihtiyacının olduğunda bir göstergesidir. 

Açıldığı gün bile 2000’in üzerinde hasta bakan bir hastane haline geldi.

 İl geneline baktığımızda hasta sayımızda gerçekten bir artış var gecen yıl 8,5 milyon hasta baktık 2016 da 2017 de bu sayının daha da artacağını düşünüyorum.

Acillerde Birçok Sıkıntı Var Ve Hastaların Bekletildiği Ve Doktorların Kendileriyle İlgilenmediği Personel Sıkıntısından Dolayımı Yoksa İnsanların Fazla Sabırsız Olmasından Mı?

Siz güzel bir konuya değindiniz.

Aslında bakarsanız bizim Acil servise gelmesi geren gerçek Kırmızı Alarm dediğimiz hasta grubumuzun dışında bir Sarı Alarm yani kısmen acil diyebileceğimiz hasta grubu var bir de Yeşil Alan dediğimiz aslında Acil olmayan ama Acil serviste muayene olmak isteyen hasta grubumuz var.

 Maalesef büyük kısmı tüm Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da Yeşil Alan hastaları yani gerçek Acil hastalarında bir nevi haklarını çalarak oraya gelmiş kişiler ama bu vatandaşlarımızda hizmette bir kusur etmiyoruz.

Yeşil Alan hastalarımızın da tedavisini muayenesini yapıyoruz.

Ayrıca servislerimizdeki yoğunluğun bir sebebi de fiziki alt yapılarımızın yeni yeni Antalya ya yakışır seviyelere ulaşması Antalya Eğitim Araştırmanın yanında Acil servisimiz yakında devreye alacağımız kısmı 5000 metre kare Türkiye’nin en büyük Acil servisinin birisi olacak o zaman Antalyalı vatandaşların acil sıkıntısını bir nebze azalacağını düşünüyorum.

Türkiye Geneli Ve Antalya’da Su Süreçte Psikiyatri Polikliniklerinde Hasta Sayısında Yükselme Olduğu Söyleniyor?

Antalya geneline baktığımızda gecen yıllara oranda psikiyatri kliniklerimizde hasta sayısı gözle görünür bir hasta artış yok. 

Yani bunu ekonomik krizdi turizmdeki aksaklıklarıdır bağlamak pek çok doğru değil ama genel olarak insanların yaşam koşullarının modern hayatın zorlukları koşturmacası içerisinde tabi ki psikolojik rahatsızlıklar eskiye oranla daha fazla karşımıza çıkmaktadır.

Şu Anda Açılan Bulunduğumuz Kepez Hastanesi Yeterlimi Yoksa Bunun Gibi Hastanelerin Açılması Gereklimi?

Antalya için söylüyorsanız gerek kamu gerek özel sektör açısından baktığımızda henüz Türkiye ortalamalarına yeni yaklaşıyoruz.  Ama Antalya’nın hani turizminde aldığı dışarıdan aldığı misafirlerinizde göz önüne alırsak daha hastane yatırımlarına ihtiyacımız var.

İnşallah Sağlık Bakanlığımız Antalya’ya Aksu’daki 300 yataklı şehir hastanesinde yatacak arkasından Kumluca’ya 100 yataklık ek binası yapacak Finike’deki inşaatımız tamamlanacak Finike Devlet Hastanesi Demre ki yeni binamızda tamamlanacak ve bunları taçlandıracak olanda Şehir Hastanesi de inşallah 2017, 2018 de güçlü olarak çıkacak.

Akıllı hastane Akıllı Hastane Dendi Peki Bunun Artısı Ne Oldu İnsanlarımıza ve Hastalarımıza?

Şimdi şöyle izah edeyim bir kere biz artık eskisi kadar kâğıt imzalamıyoruz.

Tamamen elektronik ortamda imzalarımızı alıyoruz.

Bunu hekim arkadaşta aynı şekilde hemşire arkadaşta aynı şekilde kullanacak bu hastane örneğini verirsek de Kepez Devlet Hastanesi biz bu hastanenin içinde bilgi işlem merkezimizi kurduk.

Merkezi bilgi işlem bütün Antalya’daki 18 hastanemizin bütün bilgi verileri dijital verileri bu merkezde toplanıyor yedekleniyor ve buradan dağıtılıyor.

Böylelikle de bizi müthiş hız ve veri güvenliği avantajı sağladı verilerin saklanmasında depolanmasında dijital hayata ne kadar uyarsak o kadar daha az masraflı daha temiz ve daha hızlı hizmet veriyoruz.

Örneğin ilaçları takip sistemini dijital ortamda yaptığımız zaman hastaya ilacın eczaneden çıkış saatini hangi hemşire tarafından alındığı hastaya verilip verilmediği verilmediğini takip edeceğimiz sitemleri bu hastanede kuracağız kısa süre içinde böylelikle hastanın zamanında alıp almadığının kolaylıkla yapabileceğiz.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Gerçek, Acil, Hastalarında, Bir, Nevi, Haklarını, Çalarak, Gelmiş, Hastalar, Acili, Tıkıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı