Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 22:38 Bu haber 2430 kez okundu
 
Gerekli Düzenlemeler Yapılmazsa Üniversite Hastaneleri Hasta Bakamayacak Hale Gelecek
Politika Haberi
Gerekli Düzenlemeler Yapılmazsa Üniversite Hastaneleri Hasta Bakamayacak Hale Gelecek

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Üniversite Hastanelerinin içinde bulunduğu mali sorunların tespit edilmesi ve sağlık kuruluşlarına yapılan ödemelerde düzenlemelerin yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisine Araştırma Önergesi verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Dr. Tuba Vural Çokal ülkemizin dört bir yanındaki üniversite hastanelerinin ekonomik sorunlarla boğuştuğunu, gerekli önlemler alınmazsa aralarında hasta bakamayacak hale gelenlerin bile olacağını kaydetti. Ülkemizin en önemli hastanelerinden biri olan Hacettepe Hastanesinin 2017 yıl itibari ile toplam borcu 400 milyon lira olduğunu ifade eden Dr. Çokal “Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Sayıştay Raporlarına göre Akdeniz Üniversite Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin 1 yıllık gelir gider dengesinde 150 milyon lira açık bulunuyor. Bazı üniversite hastanelerinin, ameliyat yapamayacak, sağlık ekipmanlarını temin edemeyecek, ihtiyaç duyduğu personel alımlarını yapamayacak hatta raporları basmak için yeterli A4 kağıdını bile alamayacak hale geldiğine daire haberler zaman zaman gündeme geldi” dedi.

SUT 10 YILDIR FİYAT ARTIŞI YAPMADI

Üniversite Hastanelerinin yıllardır derinleşen mali çıkmazın en önemli nedeninin Kısa adı SUT olan Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki eksikler olduğunu kaydeden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal “üniversite hastanelerine yapılacak olan ödemeleri belirleyen Sağlık Uygulama Tebliği’nde fiyatlar 10 yıldır hiç arttırılmazken, Üniversite Hastanelerinin giderlerinde çok büyük artışlar olmuştur. Devamlı artan enflasyon, yabancı paranın aşarı değerlenmesi ve ülkenin genel ekonomik problemleri karşısında mali direnme kabiliyetini kaybeden üniversite hastaneleri, mal ve hizmet temininde zorlanarak sağlık hizmetini veremeyecek duruma gelmiştir” diye konuştu.

Üniversite Hastaneleri’nin Döner Sermaye İşletmeleri olduğunu hatırlatan Dr. Tuba Vural Çokal “ bu hastaneler harcamalarını kendi bünyelerinde bulunan mali birimler ile yapmaktadır. Yani gelir ve giderlerinde dengeyi sağlamalıdırlar. Ancak bu hastaneler kullandıkları tıbbi materyalleri, ekipmanları ve personel ödemelerini günümüz fiyatları ile öderken, SUT’dan 10 yıl önceye ait rakamlarla ödeme alabilmektedirler. Bu da yapılan her işlemde gelir gider dengesini daha da açmaktadır” dedi.

ÖZEL SEKTÖR MAL VERMEK İSTEMİYOR

Dr. Tuba Vural Çokal, Üniversite Hastaneleri’nin mali sorunlarının ödemelerine de yansıdığını, özel sektörün üniversite hastaneleri ile iş yapmak istemeyecek hale geldiğini söyledi. Firmaların aylarca para alamadığını belirten Dr. Çokal “ paralarını zamanında alamayacağını bilen firmalar Üniversite Hastanelerine ya ürün ve hizmet vermek istemiyor ya da fahiş fiyatlarla veriyor. Hastaneler ürünleri çok yüksek fiyatlarla temin etmek zorunda kalıyor ve mali bozuklar daha da artıyor” şeklinde konuştu.

VAKİT KAYBETMEDEN DÜZENLEMELER YAPILMALI

Dr. Tuba Vural Çokal sözlerini şöyle sürdürdü “Bir an önce SUT fiyatlarında günümüz ekonomisi göz önüne alınarak gerekli artışlar bir an önce yapılmalıdır. Bu artış her yıl TEFE ve TÜFEYE göre düzenli olarak gerçekleşmelidir. Cari borçlar ilgili bakanlıklarca incelenmeli, Hastanelerin iktisadi sorumluluklarının bir kısmı devlet idaresi tarafından üstlenilmelidir.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Gerekli, Düzenlemeler, Yapılmazsa, Üniversite, Hastaneleri, Hasta, Bakamayacak, Hale, Gelecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı