Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 19:49 Bu haber 1636 kez okundu
 
Hatice Avcı’dan Dünya Kadın Hakları Günü Kutlaması
Politika Haberi
Hatice Avcı’dan Dünya Kadın Hakları Günü Kutlaması

Yirmi birinci yüzyılda yaşadığımız bu günlerde hala kadın haklarını konuşuyor olmamız hem tarihimize hem de geleceğimize çok büyük bir ayıptır aslında. Tarihimizin bizlere en büyük derslerinden birisi kadının toplumdaki rolü olması gerekir.

Tomris hatunun devlet yönettiğini bildiğimiz halde, kadınlarımıza belli hakları vermeyen bir düşünce biçiminin bugünlerde hala var oluşu rahatız edicidir. Zira kadının Türk tarihindeki rolü o kadar büyüktü ki yabancı devletlerin elçileri sadece hakanın huzuruna çıkmazlardı, aynı zamanda ‘Katun’ da hakanla beraber olması gerekirdi ki devlet geleneği yerine getirilmiş olsun.

İslam tarihinde de bu durum çok farklı değildi. Cenneti Annelerin ayaklarının altında olmakla niteleyen bir peygamberin ümmetleri olarak kadın haklarını çok daha iyi biliyor olmamız gerekir diye düşünüyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve bu topraklarımızın kurtuluşunda büyük rol oynayan Nene Hatun, Halide Edip, Şerife Bacı veya Kara Fatma gibi kadınlarımızın cumhuriyet tarihimizi şerefle süslediğini biliyor ve o mübarek şahıslara ne kadar dua etsek azdır .

Bugün, Dünya Kadın Hakları gününde şanlı tarihimizi düşündüğümüzde aslında bu hakları çoktan elde ettiğimizi görüyoruz. Bu vesileyle biz kadınlara birçok Avrupa ülkesinden önce seçme e seçilme hakkı tanıyan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, biz kadınlara bu hakları çok önceden tanıyan tüm değerli devlet büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları gününü kutluyorum.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Hatice, Avcı’dan, Dünya, Kadın, Hakları, Günü, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı