Haber Detayı
10 Nisan 2017 - Pazartesi 20:49 Bu haber 619 kez okundu
 
Hestourex'e Döşemealtı Standı Damga Vurdu
Binlerce ziyaretçiye yağlı güreş ve halk oyunları gösterisi
Belediyeler Haberi
Hestourex'e Döşemealtı Standı Damga Vurdu

Antalya Expo Center'da bu yıl ilki düzenlenen Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı (HESTOUREX) sona erdi.  Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen HESTOUREX'e Döşemeatı Belediyesinin standı damga vurdu.

150 ülkeden 4 bin yabancı satın alma heyetinin katılımıyla düzenlenen fuarda Döşemealtı Belediyesi minik boyda güreşçilere kispet giydirip fuar alanında yağlı güreş gösterisi yaptı. Özellikle yabancı misafirlerin ilgi gösterdiği güreş sırasında katılımcılar Sosyal Medya hesapları üzerinden canlı yayın yaparak ülkelerinde de gösteriyi insanlara ulaştırdı. Yine Kırgızistandan gelen heyette bulunan ve yöresel kıyafetlerini giyen ekip Döşemealtı Belediye standında Döşemealtı Alyazma folklor ekibiyle ortak gösteri yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Belediye Başkanları, Turizm, Sağlık ve Spor dünyasının temsilcilerinin yoğun katılımıyla 4 gün önce kapılarını açan HESTOUREX yine aynı ilgiyle sona erdi. Döşemealtı Belediyesi halısının yanı sıra Doğa sporlarının yapılabildiği alanlar, yağlı güreş ve kadın futbol takımı ile de ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

YABANCI TURİZM VE SEYAHAT ACENTALARINA DÖŞEMEALTI ANLATILDI

Dünya Sağlık Spor Kongre ve fuarı HESTOUREX'de  yabancı turizm ve seyahat acenta temsilcileri katılımcı firmalarla birebir görüşme imkanı buldu. Döşemealtı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cevat Yanar Çin Halk Cumhuriyeti,Avusturya, Rusya, Almanya, Yunanistan, Polonya, Ukrayna, Malezya, Danimarka, Finlandiya, Azerbaycan, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Bulgaristan, Bosna Herkes ve Özbekistan gibi ülkelerden 42 ayrı firmanın alım heyetleriyle görüşme yaptı. Döşemealtı'nın tarihi kültürel özelliklerinin yanı sıra doğal parkurlarda yapılabilecek treking doğa yürüyüşleri ve geleneksel olarak yapılan yağlı güreşler ile kadın futbol takımı  bölgenin spor merkezi özellikleri tanıtıldı. Turizmciler Döşemealtı'na 2018 takviminde yer açtı

FUARA ER MEYDANI KURULDU, YAĞLI GÜREŞLER CANLI OLARAK TANITILDI

Dünyanın 150 ülkesinden binlerce turizm ve seyahat acentası alım heyetlerine ev sahipliği yapan fuarda kentin en büyük organizasyonlarından olan Yağlı Pehlivan güreşleri katılımcılara canlı olarak tanıtıldı. Döşemealtı Belediyesi standına kurulan çim zemine çıkan 11 yaşındaki minik-1 boy kategorisinde olan Kırzgöz Döşemealtı Gençlik ve Spor Kulübü güreşçileri kispet giyerek yağlandıktan sonra güreş tuttu. Yine küçük cazgır iki güreşçiyi alkışlarla er meydanına davet edip kim olduklarını manilerle tanıttıktan sonra güreşin başlaması için start verdi. Yüzlerce kişi güreşleri sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlayarak ülkelerindeki insanlara gösterdi. Büyük beğeni toplayan güreş gösterisinin ardından yabancı firma temsilcileri görüşmeler yapmak için Döşemealtı Belediyesinden randevu aldı.

KIRGIZİSTAN EKİBİYLE ORTAK GÖSTERİ

Döşemealtı Belediyesi standına yerli ve yabancı basın mensupları ilgi gösterdi. Kırgızistan televizyon yapımcıları Döşemealtı Belediyesi standında gösteri yapanı Al yazma folklor ekibinin gösterisini canlı yayınlarken Kırgızistan'ın en büyük turizm seyahat acentası sahibi  Kubatrek Namatov, "Döşemealtı belediyesi ile büyük bir dostluk kurduk. önümüzdeki yıldan itibaren rotamıza Döşemealtını aldık. Bunun bir göstergesi olarak Kırgız sanatçılarımızla Döşemealtı folklor ekibi ortak bir gösteri yaptı" dedi.

ZİYARETLER SON ANA KADAR SÜRDÜ

Fuarın yıldızı haline gelen Döşemealtı belediyesi standına ziyaretler hiç bitmedi. Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Oktay Saral, Ukrayna Ekonomi Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mikail Titarchuk, Kaymakamlar, Antalya ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen belediye başkanları, başkan yardımcıları ve bürokratlar,Döşemealtı Belediyesinin standını ziyaret etti. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Hestourex'e, Döşemealtı, Standı, Damga, Vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı