Haber Detayı
02 Nisan 2017 - Pazar 21:39 Bu haber 301 kez okundu
 
İktidar Olamayacaklarından Hayır Diyorlar
Başkan Hakan Tütüncü, yamalı bohça hükümetlerinde iktidar ortağı olan sol muhalefetin, yeni sistemde iktidar olamayacağını bildiğinden dolayı mevcut sistemin devam etmesini istediğini söyledi
Gündem Haberi
İktidar Olamayacaklarından Hayır Diyorlar

Birlik Vakfı Isparta Şubesi’nin ayın sohbeti programının konuğu Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü oldu.

Başkan Hakan Tütüncü, öğretmenevi konferans salonunda gerçekleştirilen sohbette, ‘Yeni Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ için 16 Nisan’da yapılacak referandumda neden ‘evet’ oyu kullanılması gerektiğini anlattı.

Koalisyonun zararlarını ‘Zübük’ filmiyle anlattı

Belediye başkanlarının, değişik meslek grubundan davetlilerin ve öğrencilerin yer aldığı sohbette Tütüncü, Parlamenter sistemin arızalarını; Zübük filminin, CHP’nin, milletvekili pazarlığına sahne olan Güneş Motel olayını anlatan bölümün videosuyla, 1970’li yıllarda hükümeti yeni kuran Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel’in, hükümetin ömrünü soran gazeteciye verdiği cevabın görüntüsüyle, Levent Kırca'nın koalisyonun zararlarını anlattığı skeciyle ve Bedri Baykam’ın 1977’de Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan karikatürü eşliğinde dile getirdi. 

“Ankara öksürse Isparta nezle olur”

Devletin zirvesindeki anlaşmazlıkların ekonomiyi ve sosyal yaşamı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Tütüncü, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile dönemin Başbakanı Bülent Ecevit arasındaki Anayasa kitapçığı fırlatma krizini hatırlatarak : “Gecelik faizler 7 bin 500’leri bulduğu, dövizin üç katına çıktığı, borsanın tavan yaptığı bir süreci yaşadık. Devletin başındaki çatışmalar ekonomik yaşantımızı olumsuz etkiliyor. Ankara’da devletin tepesindeki insanlar öksürse Isparta nezle olur, yatağa düşüyor.” ifadesini kullandı.

“İktidar uyumun ilelebet süreceğini düşünmek safdilik olur”

“Türkiye bugüne kadar ne çektiyse iktidardaki çok başlılıktan çekti.” diyen Tütüncü, şunları söyledi: “Ak Parti iktidarları döneminde cumhurbaşkanı ve başbakan arasında toplum olarak çok fazla anlaşmazlıkları hmedik. Anlaşmazlığın olmamasında aynı ekolden gelen cumhurbaşkanı ve başbakanların bir takım maddi beklentilerin ötesinde manevi bağlarla birbirlerine bağlı olmalarının çok önemli etkileri vardı. Erdoğan-Sezer ikilisinin görev yaptığı dönemde de dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından ağır başlı bir duruşun gösterilmiş olması bir ülkenin bir takım krizler yaşamamasını sonuçladı.
Lider güçlü olunca, ülkenin başına Recep Tayyip Erdoğan gibi siyasi karizması ve halk desteğinin çok yüksek olan bir liderin olması çatışma alanlarını kısa bir zamanda domino edebiliyor. Bunun ilelebet böyle devam edeceğini düşünmek safdilik olur.”

Yeni sistemle sürekli istikrar

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile artık koalisyonla kurulan hükümet döneminin kapanacağını belirten Tütüncü, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, başkan, 5 yıllığına görev yapacak; böylece erken seçim baskısı, güvenoyu krizi, önünü göremeyen bir Türkiye olmayacak. Yukarıda saydıklarımın olmayışı istikrarın olduğu, önüne gören bir Türkiye tablosu ortaya koyacak.” görüşünü dile getirdi.

“Sol statükonun devamı istiyor”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin korkulacak, endişe edilecek bir yanının olmadığına vurgu yapan Başkan Hakan Tütüncü, sol muhalefetin, başkanlık sistemine neden istemediğini şu sözlerle dile getirdi: “Cumhurbaşkanlığı sistemi meclis iradesini önceleyen bir yapıya sahip. Her zaman milletin hakemliğine müracaat edilecekse işler çıkmaza girdiğinde milletin iradesine tanışılacaksa, görev süresi bittiğinde yeni görevlendirmeler için millet iradesinin önünde demokratik bir yarış yapılacaksa bundan korkulacak hiçbir şey yok.
Şuan herhangi bir çözüm üretemeyen muhalefetteki sol kesim, tek başına iktidar olamayacağın bildiğinden, tek başına iktidar olamadığından ve yamalı bohça hükümetlerinde iktidar olduklarından dolayı o yamalı bohça hükümetler sisteminin devam etmesini, bir anlamda statükonun devam etmesini istiyor. O sebepten dolayı yapılan çırpınışlarında millet tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğini ve gereken cevabın verileceğini düşünüyorum.”

“Erdoğan meselesi değil”

Tütüncü, “Bu iş Tayyip meselesi değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başkanı 3 Kasım 2019’da seçilecek. Bu tarihe daha 2,5 yıl var. Buradan eve gideceğimizin garantisi var mı? Yoksa bu iş Erdoğan meselesi değildir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Erdoğan sonrasında önemi daha iyi anlaşılacak.” diyerek tamamladı. 

Birlik Vakfı Isparta Şube Başkanı İbrahim Özdemir, katılımından dolayı Tütüncü’ye teşekkür etti. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: İktidar, Olamayacaklarından, Hayır, Diyorlar, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı