Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 19:34 Bu haber 2153 kez okundu
 
Kadına Yönelik Şiddet Ve Cinayet İnsanlık Suçudur
25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’nde kadınlara uygulanan şiddeti kınıyoruz.
Ekonomi Haberi
Kadına Yönelik Şiddet Ve Cinayet İnsanlık Suçudur

25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’nde kadınlara uygulanan şiddeti kınıyoruz.

25 Kasım, insanlık tarihinde kadınlara yönelen, alçakça şiddetin, insanlık utancının yıldönümü olduğu gibi aynı zamanda kadınların; erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşun ve dayanışmanın örgütlendiği tarihtir.

Kadın ve erkeklerin, yaşamın her alanında eşit fırsatlara, eşit hak ve yükümlülüklere sahip olmalarına rağmen ne yazık ki kadınlar her türlü ayrımcılığa uğramaktadır. Bu nedenle kadınlar; fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddetin her türlüsünü karşı mücadele yürütmektedir.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet artmakta ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak büyümektedir. 2020’nin ilk on ayında en az 229 kadın öldürülmüştür. Kadına yönelik şiddet böylesine korkunç boyutlara ulaşmışken AKP hükümeti, cinsiyet ayrımcı politikalarını, yasalarını ve uygulamalarını hayata geçirmektedir.

Şiddetin her türü kayıtsız, şartsız insan hakları ihlalidir ve suçtur. Kadın cinayetlerinin yaşamımızın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceğiz ve bunun takipçi olmayı sürdüreceğiz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nün, ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin önlenmesine, kadın haklarının korunup geliştirilmesine ve sorunlara karşı duyarlı olmayı sürdüreceğiz.

Mehmet Balık Birleşik Kamu İş Knfd Genel Başkanı

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Kadına, Yönelik, Şiddet, Ve, Cinayet, İnsanlık, Suçudur,
Yorumlar
Haber Yazılımı