Haber Detayı
29 Mart 2017 - Çarşamba 20:08 Bu haber 1380 kez okundu
 
Kadınlar Muratpaşa’da Sahne Aldı
Muratpaşa Belediyesi’nin Dünya Tiyatro Günü’nde düzenlendiği etkinlikte Antalya Kadın Sahnesini Destekleme Derneği oyuncuları sahne aldı. Yönetmenliğini Müfit Kayacan’ın yaptığı tek perdelik inadına gülmece ‘Kimim Ben’de kadınlar kendi yazdıkları öyküleri
Kültür-Sanat Haberi
Kadınlar Muratpaşa’da Sahne Aldı

Antalya Kadın Sahnesinin Destekleme Derneği çatısı altında tiyatro çalışmalarını sürdüren bir grup ev kadının hikayesi, 2010’da koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Merih Taşkaya’nın yaptığı ‘Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor’ isimli sosyal sorumluluk projesiyle başladı.

Başlangıçta 100 kişiydiler. Her biri kendi hikayesini yazdı ve yazdıkları “Yüz Kalemden Yaz Antalya” adıyla kitaplaştırıldı. Yapabildiklerini farkına vardıkça neler yapabileceklerini düşlediler, bu sefer yazdıklarını oyun haline getirmek için ‘Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor’ projesini başlattılar. 2012’de ilk oyunlarını sahneye koydular. Oyunları sadece Türkiye’den değil Avrupa ülkelerinden de davet aldı.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan çalışma, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın desteğiyle şimdi yoluna Antalya Kadın Sahnesini Destekleme Derneği çatısı altında devam ederken o ekibin çıkardığı tek perdelik inadına gülmece ‘Kimim Ben’ Dünya Tiyatro Günü’nde Belediye Kültür Salonu’nda sahnelendi. Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz’ın da takip ettiği oyuna ilgi yoğundu.

Yönetmenliğini Müfit Kayacan’ın yaptığı, öyküleri kadınlara ait oyunda Sedef Yılmaz, Aysel Genç, Ayşe Cingiz, Şirin Taban, Ümmü Topçuoğlu, Saadet Ateş, Müşerref Erbay, Kezban Erkuş ve Mukaddes Çınar’ın oynadı. Kısa oyunlardan oluşan inadına gülmece Kimim Ben’de kadınların toplu taşıma araçlarında maruz kaldığı tacizi anlatan ‘Dolmuş’ isimli kısa oyunun sonunda Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan da unutulmadı.  

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Kadınlar, Muratpaşa’da, Sahne, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı