Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 17:19 Bu haber 2587 kez okundu
 
Kalkınmanın Refahın Büyümenin Anahtarı Üretmektir
Vali Münir Karaloğlu ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl ilki gerçekleştirilen Antalya Mobilya, İç Mimari, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.
Ekonomi Haberi
Kalkınmanın Refahın Büyümenin Anahtarı Üretmektir

Fuara Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve organizasyon temsilcileri katıldı.

TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen organizasyonda konuşan Vali Karaloğlu, “Kalkınmanın, refahın, büyümenin anahtarı üretmektir. Üretmezsek ne büyüyebiliriz ne toplumsal refahı ne de ihracatı sağlayabiliriz. Yerli üretim çok önemlidir. Üretimde büyümenin anahtarlarından bir tanesi de yerli üretime destek olacak yerli fuar markalarını da güçlendirmemizdir” dedi.

“YERLİ FUAR MARKALARI NE KADAR BÜYÜKSE, YERLİ ÜRETİM O KADAR BÜYÜKTÜR”

Yerli üreticilerin yurt dışı fuarlarına göstermiş oldukları hassasiyeti ve ilgiyi yerli fuar ve markalarına göstermediklerini ifade eden Karaloğlu, “Yerli fuar markalarınız ne kadar büyükse, yerli üretiminizde o kadar büyüktür” ifadelerini kullandı.

PROJE BAZLI MOBİLYALAR DAHA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

İtalya’da katıldığı mobilya fuarında proje bazlı mobilyaların, marka mobilyalarda daha fazla para getirisi olduğuna tanıklık ettiğini belirten Vali Karaloğlu, “Antalya’da, İtalyanlardan daha kaliteli proje bazlı mobilya üretiyoruz. Ama bunlar tanıtılmıyor. Kendilerini çok fazla öne çıkaramamışlar. Belki turizm sektöründen elde ettikleri gelir onları tatmin etmiş olabilir. Ancak Antalya’da proje bazlı çalışan firmalarımız, bu fuarlara katılıp kendilerini tanıtırlarsa, biz o zaman mobilya ihracatında hedeflediğimiz konuma gelebiliriz” diye konuştu.

“ARGE İNOVASYON TASARIM MARKA SEKTÖRÜN VAZGEÇİLMEZİDİR”

Teknolojinin hayatın her alanına hâkim olduğunu vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Artık teknolojiyi kullanmak her sektörde çok önemli bir hale geldi. Günümüz eşyanın, mobilyanın akıllandığı bir dönemdir. Onun için teknolojinin bu sektörde kullanılması çok önemlidir. ARGE, inovasyon, tasarım, marka bu sektörün vazgeçilmezidir. Tasarım olmadan mobilya olmaz, inovasyonunuz olmadan mobilya işi olmaz. Artık kendi inovasyon merkezlerimiz, kendi tasarım ofislerimiz, kendi markalarımızla büyümemiz ve ihracatımızı geliştirmemiz lazım” dedi.

TÜYAP’ın Antalya’da mobilya fuarını başlatmış olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, “TÜYAP bu organizasyonlara devam edecektir. İnşallah seneye sadece yerli katılımcıların değil, uluslararası katılımcıların da olduğu bir fuara ev sahipliği yaparız. Çünkü bu fuarın Türkiye’nin ve dünyanın en iyi, en prestijli katılımcılarının olduğu mobilya fuarına dönüşme potansiyeli var” diyerek katılımcıları teşvik etti.

Kurdele kesiminin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindeki heyet mobilya stantları gezdi.

Antalya Mobilya, İç Mimari, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı, 7 Ekim tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Kalkınmanın, Refahın, Büyümenin, Anahtarı, Üretmektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı