Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 18:21 Bu haber 503 kez okundu
 
Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır
İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda; “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında “Farkındayız, Şanslıyız” temalı “Antalya Ulusal Kanser Tarama Programları Sempozyumu” düzenlendi.
Sağlık Haberi
Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hacer Nur YÜCE, kanserde erken teşhisin önemine değindi ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen tarama programları sayesinde pek çok vakanın erken tanı ile tedavi edilebilir duruma geldiğini söyledi. Toplum tabanlı kanser tarama programlarının, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütüldüğünü ve ücretsiz yapıldığını ifade eden YÜCE bu tür etkinlikler ile farkındalığı arttırmayı hedeflediklerini söyleyerek sempozyuma destek veren tüm katılımcılara teşekkür etti.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat GÖZÜM, Akdeniz Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Başkanı Prof. Dr. Selahattin KUMRU, SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Banu ÖZTÜRK, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Oya DİRİCAN ve Kanser Birimi Sorumlusu Dr. Ayça KÜÇÜK konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda kanser ve nedenleri, korunma yolları, kanser taramaları ve erken teşhisin önemi anlatıldı.

Ulusal Meme, Serviks ve Kolorektal Kanser Tarama Programları, Türkiye’de ve Antalya’da Ulusal Kanser Taramalarında Güncel Durum, Birinci Basamakta Toplum Tabanlı Taramalar, Teşhis Doğrulama ve Tedavi Süreçlerinde Güncel Durum konulu sunumların yapıldığı sempozyum sağlık çalışanları ve sağlık alanında öğrenim gören öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Kanser, Önlenebilir, Bir, Hastalıktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı