Haber Detayı
02 Eylül 2021 - Perşembe 20:09 Bu haber 2024 kez okundu
 
Kepez’den Yatırımlık Ve Yardımlık Ek Bütçe
Kepez Belediyesinin, bu yıl yatırım programına aldığı vizyon projelerinin maliyetini karşılayacak olan ek bütçe taslağı meclisten geçti.
Gündem Haberi
Kepez’den Yatırımlık Ve Yardımlık Ek Bütçe

Kepez Belediyesinin, bu yıl yatırım programına aldığı vizyon projelerinin maliyetini karşılayacak olan ek bütçe taslağı meclisten geçti. Manavgat’taki orman yangını afetine 5 milyon TL nakdi yardımın yapıldığı ek bütçe ile hayvan hastanesi, Dokuma Misafirhanesi, Gülveren Kütüphanesi projeleri inşa edilecek.  

Kepez Belediye Meclisi’nin, Eylül ayı olağan toplantısında 18 maddelik gündem, müzakere edilerek karara bağlandı.
Meclis Başkan Vekili Serhat Demir’in yönettiği ve belediye binasındaki meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan mecliste grubu bulunan partilerin sözcüleri, geçtiğimiz günlerde Corona Virüsüne yakalan ve iyileşen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

“Tütüncü, yakında görevinin başında olacak”
Meclis üyelerinin, iyi dileklerine teşekkür eden Başkan Vekili Serhat Demir, Tütüncü’nün sağlık durumuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Başkanımız, geçtiğimiz günlerde Covid 19 rahatsızlığına yakalandı. Kısa bir hastane sürecinin ardından taburcu oldu. Şu an evinde istirahat ediyor.  Sağlık durumu gayet iyi. Kısa bir zaman içerisinde aramızda ve görevinin başında olacak.” 
Yoklamanın yapılması, dilek ve temennilerin dile getirilmesinden sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Kepez’den yatırım için 95 milyon TL ek bütçe
Eylül ayı meclis toplantısının en önemli gündem maddesi de vizyon projelerin maliyetini karşılayacak olan 2021 yılı ek performans programı oldu. Kepez Belediyesi, ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve yapımları öne çekilen projelerin ek maliyetlerinin karşılanması amacıyla ek bütçe tasarısı hazırladı. 95 milyon TL’lik 2021 yılı mali yılı bütçe teklifi de Kepez Belediye Meclisi’nin onayına sunuldu. Müzakerelerin ardından ek bükçe teklifi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

Vizyon projelere ek bütçe
Başkan Vekili Serhat Demir, yeni bütçe ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçtiğimiz Ekim ayında 2021 yılının bütçesini kabul ettik. 401 milyon TL bir bütçemiz oluşmuştu. Bu bütçenin uygulanması aşamasında bazı değişen durumlar gerçekleşti. Belediye şirketi işçilerimizle ilgili yetkili sendika ile toplu sözleşme yaptık. Bu sözleşmeyle, Antalya’da işçisine en fazla ücreti veren belediye olduk. Bu sözleşmenin bütçeye getirdiği artı bir değer var. Bu artı değerin bütçeye dâhil edilmesi gerekiyordu. Daha önce planladığımız hizmetin üzerinde hizmet yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. 2022 yatırım programına aldığımız vizyon projeleri de öne çektik. Bu projelerin ihalelerin yapılabilmesi için ek bir bütçeye ihtiyaç duyuldu. Bilim Merkezimize iki yeni bölüm eklenecek. Hayvan hastanemiz, Gülveren Kütüphane projelerimizin yapımı bu yıl başlayacak. Ek bütçe kapsamında 7 adet yeni park yapacağız. Eskiyen bazı parklar da yenileneceğiz. Bu yılın 110 km sıcak asfalt, 65 km sathi asfalt hedefimizi de gerçekleştireceğiz.

Yangın afeti bölgesine 5 milyon TL yardım  
Yangın afetinin yaşandığı Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş ilçelerimiz Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edildi. Bu kapsamda oluşturulan fona, Kepez Belediyesi olarak 5 milyon TL yardımda bulunduk. Bu yardımı Valililik hesabına yatırdık.  Bu yardım da ek bütçede olacak. 

“Bütçeler hizmetlerimize yetişmiyor”
Hizmetlerimiz ve yatırımlarımız için 95 milyon TL’lik ek bütçe hazırladık. Kepez Belediyesi her geçen gün hizmetin daha fazlasını yapıyor. Yılın sonunda hazırlanan bütçeler de hizmetlerimize yetmez oldu. 2021 yılı bütçemiz, ek bütçe ile 496 milyon TL oldu. Bu kadar yoğun yaşanan bir pandemi döneminde bütün belediyeler zorlanırken, Kepez Beleyesi, 95 milyon TL ‘lik bütçe artışının 45 milyon TL’sini kasasından nakit olarak karşılıyor.”

 Kepez’e vizyon projeler geliyor
Yeni bütçe ile sokak Hayvanları Hastanesi ile Doğal Yaşam Parkı, Dokuma Misafirhanesi’nin otele dönüştürülmesi, Gülveren Mahallesi’ne kazandırılacak olan kütüphane projeleri inşa edilecek.  Yatırıma dönüşecek olan ek bütçenin kaynağı açılışa hazır gelen Antalya Bilim Merkezi’nin tefrişatında ve DokumaPark içerisindeki Botanik Park’ın düzenlenmesinde de kullanılacak.

15 Temmuz şehidinin ismi kütüphanede
Necip Fazıl Kısakürek Caddesi’nde, Hazineden Kepez Belediyesine tahsisi yapılan 4 katlı binada yer alan kütüphaneye 15 Temmuz şehidinin ismi verildi.
İçerisinde kreş ve etüt merkezinin bulunduğu binadaki kütüphaneye, 15 Temmuz Şehidi Yasin Naci Ağaroğlu isminin verilmesi önerisi mecliste oybirliğiyle kabul edildi. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Kepez’den, Yatırımlık, Ve, Yardımlık, Ek, Bütçe, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı