Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 12:52 Bu haber 2131 kez okundu
 
Konutlarda Yeraltı Otopark Çelişkisi
Asayiş Haberi
Konutlarda Yeraltı Otopark Çelişkisi

Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş 1 Ocak 2019 tarihinde hayata geçmesi beklenen Konut İnşaatlarında Otopark Yönetmeliğinin yapılan düzenleme ile bunun 15 Eylül”e çekildiği ve bu tarihten günümüze kadar konut inşaatlarını sürdüren yapı çalışmalarında bu yasanın uygulanması istenildiğini belirtti. Karataş, “Ancak tüm müteahhitlerin de bilgi, deneyimlerini alt üst eden bir konu vardır ki, Konut İnşaat Alanı yani Parselin kendi içinde “Açıkta” yeterli otopark alanı olmasına rağmen neden “Kapalı Otopark Zorunluluğu“ getirildiği anlaşılamamıştır. Konunun ehemmiyeti ve aciliyeti dolayısıyla tüm müteahhit üyelerimiz adına Antalya’da ki yerel yönetimlere bu durumun izlenmesi gereken doğru yolun ve rotasının neler olması gerektiği yönünde başvuranlarımızı ve somut değerlendirmelerimizi ilettik. Yerel yönetimin ilgili masaları ve değerli yöneticilerinden tüm müteahhitlerimiz adına dönüş yapmalarını beklemekteyiz”

YÖNETMELİK NE DİYOR ?

Yönetmelik halen “Her 3 Daireye 1 otopark” zorunluluğu ‘Her 1 daireye 1 otopark’ olarak revize edilirken belediyelerin bu sayıyı arttırabilmelerine de imkân sağlandı. Yönetmelikle her otopark yerinin, belediyelerce bu yönde karar alınması halinde, ait olduğu bağımsız bölümün eklentisi olarak tapuda belirtilebilmesi imkanı da getiriliyor. İmar Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile yine yönetmelikte yer alan bir diğer yenilik ise su basman kotu +1,20 metre altında yapılacak olan ve bina ihtiyacının 2 katı kadar otopark alanı emsal hesabı dışında tutulması olarak belirlendi. Bu sayede Bakanlıkça bina bahçelerinin otopark olarak kullanımının azaltılması hedeflendi.

ARKA BAHÇE VE TAMAMI

Tamamen gömülü bodrum katlarda yer alan ve açığa çıkamayan otoparklar ise, alan sınırı olmadan tamamen emsal harici tutulacak. Yönetmelikle zeminin altında kalmak kaydıyla yan ve arka bahçelerin tamamının altı, ön bahçenin ise yola 3 metre kalana kadar altı tamamen otopark yapılabilir hale getirilecek. Ön bahçe genişliği en az 7 metre olan parsellerde ise en az 2 metre mesafe bırakmak kaydıyla ön bahçede açık otopark yapılabilecek. Komşu iki parselin anlaşması ve tapuya şerh düşülmesi halinde ise aradaki duvar kaldırılarak bu alan geçiş yolu olarak düzenlenmek kaydıyla koşu bina bahçeleri de ortak otopark olarak düzenlenebilecek.

ASGARİ ALAN KONUSU

Yönetmelikle ayrıca, parselin arka bahçelerinde mekanik otopark yapma imkânı getirilecek. Ayrıca bugün yapılan bir değişiklikle de, cephesi 9 metreden veya alanı 250 metrekareden küçük olan mimari ve alan yetersizliği nedenleriyle kısmen otopark yapılabilen parsellerde, otopark ihtiyacının en az yarısının parselinde karşılanabilmesi halinde konut için gereken asgari otopark ihtiyacı yüzde 50 oranında azaltılabilecek. Öte yandan 15 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, bu tarihten önce, noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş, imar durum belgesi ve istikamet rölövesi alınarak yapı ruhsatı başvurusu yapılmış olan yapılarda, talep edilmesi halinde önceki yönetmeliğe göre uygulama yapılma imkânı da sağlanacak.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Konutlarda, Yeraltı, Otopark, Çelişkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı