Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 19:47 Bu haber 1814 kez okundu
 
Mektebim Kolejinden Antalya Çıkarması
Mektebim Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sancak, "Sene başında 150 milyonluk bir sermaye artışı yapıldı. Türkiye’deki özel eğitim veren okullar arasında finansal gücü en büyük olan şuan biziz"
Eğitim Haberi
 Mektebim Kolejinden Antalya Çıkarması

Mektebim Koleji Genel Müdürü Servet Özkök, eğitimde itibar ve sürdürülebilirliğin çok önemli olduğunun altını çizerek,” Franchising sistemiyle değil, kendi kampüslerimizle büyüyeceğiz, çocuklarımız için en iyisini yapmaya çalışacağız.” dedi. 

Mektebim Kolejinin Genel Müdürü Servet Özkök, Genel Müdür Yardımcısı Banu Gürün, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sancak, Yabancı Diller Müdürü Lale Muti, Antalya Kampüs Müdürü Serkan Uzun ve Müdür Yardımcısı Zeynep Öz, Antalya’da bir otelde düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya geldi.

Toplantının açılışında konuşlan Servet Özkök, Türkiye’de ortalama insan ömrünün 78 olarak belirlendiğini, şirketlerin ömürlerinin ise genellikle 12 ile 14 arasında değiştiğine dikkat çekti.

“Önceliğimiz çocuklar"

Ankara Ticaret Odasının yaptığı bir araştırmaya göre yeni kurulan şirketlerin ilk 5 yıl içinde kapandığını aktaran Özkök, “İnsanlarda yaşlanma kavramı kadar şirketlerde de yaşlanma önemli. Bunun içinde sürdürülebilirlik, kavramı üzerinde durmalıyız. Eğitim sektöründe sürdürülebilirlik çok önemlidir. 8 ay önce Mektebim’de yönetim kadrosu değişti. Önceliğimizi çocuklar olarak belirledik ve odak noktamıza geleceğimiz olan çocuklarımızı aldık. Ardından eğitim sektörünün olmazsa olması öğretmenlerimiz için kolları sıvadık” diye konuştu.

"Eğitime yatırım"

Çocukların geleceğine yön veren öğretmenlerin önemli olduğunun altını çizen Özkök, “ Yüksek lisans programları düzenleyerek öğretmenlerimize sınıflar açtık ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası yaptık. Öğretmen çocuklarımızın tamamını yüzde 100 burslu olarak okutmaya başladık. Mektebim’in yönetim kadrosu ve hissedarlık yapısı değişti. Büyük ortağımız Sancak Grup, eğitimden kazandığını eğitimine yatırma konusunda karar aldılar. Diğer yerlerde patron varken bizde hissedarlar var. Mektebim eğitimden kazandığını eğitime yatıran bir şirket.” dedi.

“Kazandığımızı eğitime yatıracağız”

Eğitimde itibar ve sürdürülebilirliğin önemli olduğuna vurgu yapan Özkök, Mektebim’in bu noktada  eğitimden kazandığını eğitime yatırdığını kaydetti. Mektebim’in öğrencileri sınava hazırladığını ve yabancı dillere çok önem verdiğini işaret eden Özkök, aynı zamanda öğrencileri sosyal sorumluluk projeleri içinde yetiştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

 “Kampüslerimizle büyüyeceğiz”

Mektebim’in büyüyeceğini ama bunu Franchising sistemiyle yapmayacaklarının altını çizen Özkök, “Biz bu sistemin sağlıklı olduğuna inanmıyoruz. Biz kendi kampüslerimizle büyüyeceğiz, çocuklarımız için en iyisini yapmaya çalışacağız.” İfadelerine yer verdi.

“İşi eğitimciler yapıyor”

Türkiye’de karlı olan bir sektöre kısa sürede yığılmalar olduğundan yakınan Özkök, “ İşi bilmeyen, kısa vadede büyük paralar kazanma  umuduyla sektöre giren yatırımcılar batıyor. Eğitim sektöründe de böyle oldu. Bu sektörde bakış açısı “şu kadar zamanda şu kadar öğrenci gelir, bu kadar para alınır” olmamalıdır. Bu sektör işi bilmeyen için sürdürebilir olamaz. Bizim patronumuz yok, yatırımcımız var. Sektördeki diğer kurumlardan farkımız bu işin eğitimcilere bırakılmasıdır. Bu kadro doğru olanı yapmaya çalışıyor. Eğitim kısa vadeli değil uzun vadeli sürdürülebilir bir iştir. Rekabet denilen şey fiyatla olmaz, kalitede taviz vermeyle olmaz. Yatırım yapmadıkça ve kaliteli eğitimci olmadıkça bu işin sürdürülebilir olması imkânsız. Hediyelik eşya kupa satarak bu iş sürdürülebilir olamaz. Önce kaliteli eğitim vereceksiniz.” ifadelerini kullandı.

“Üreten nesiller”

Genel Müdür Yardımcısı Banu Gürün, Mektebim Kolejinin merkezinde üreten nesiller yetiştirmek olduğunun altını çizerek, okul öncesinden liseye kadar yenilikçi eğitim programları uyguladıklarını belirtti. Gürün, dünyada ve Türkiye’de sınav realitesi olduğunu ifade ederek, “Hem ülkemizin hem dünyanın en iyi okullarına hazırlıklar yapıyoruz. Dil eğitim programlarımız var. Bu çerçevede İngilizce, Almancanın yanı sıra bölgelere göre değişen modern yabancı diller eğitimi veriyoruz.” diye konuştu.

“150 milyonluk sermaye desteği”

Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sancak, Sancak Grup olarak, birçok alanda yatırımlarının olmasına rağmen daha çok istihdam ve bireye dokunması nedeniyle eğitim alanına yöneldiklerini bildirdi. 2015 yılında bu işe girdiklerinde 3 ortaklarının olduğunu kaydeden Sancak, “Şu anda Mektebim’in yüzde 90’ı Sancak Grubuna ait bir yatırım. Buradaki yatırımı diğer yatırımlardan ayıran fark şu, burada kararları alırken çok dikkatli olmalısınız, çünkü çocuklarımızın geleceği söz konusu. Özel eğitim sektöründe son dönemlerde sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Biz buradan kazandığımızı yine eğitim işine yatırım yaparak kurumu büyütmeye devam edeceğiz. Bizim amacımız 200-300 okula ulaşmak değil, ilk etapta niteliğe önem vereceğiz. Uygun mali koşullarda iyi eğitimi, imkânları sunmayı hedefliyoruz. Sene başında 150 milyonluk bir sermaye artışı yapıldı. Mektebim’in odağında çocuklarımız var.” dedi.

Eğitim alanına çok paralar kazanmak için girmediklerine vurgu yapan Sancak, şu anda bile Türkiye’deki özel eğitim veren okullar arasında finansal gücü  en büyük olanın Mektebim olduğunu kaydetti.

“İngilizcenin önemi”

Mektebim Koleji Yabancı Diller Müdürü Lale Muti, konuşmasını daha çok yabancı dil eğitimi üzerine kurdu.

Türkiye’de İngilizce eğitiminin bilgi odaklı olduğundan yakınan Muti, “Türkiye’de üniversitelerden mezun olan öğretmenler bile dil konusunda donanımlı mezun olmuyor. Bizim eğitim anlayışımızda 4 yaşındaki ve 18 yaşındaki çocuğa aynı metotla İngilizce öğretilmesi var. Türkiye’nin en önemli sorunu da biz bu işe çok geç başlıyoruz. Biz okul olarak, 2020-2021 döneminde erken çocukluk döneminde 5 yaş gruplarına yarım dönem İngilizce edindirme yoluna gideceğiz. Sanatsal faaliyet, matematik, mutfak faaliyet gibi etkinliklerde dil edinecekler. 3’üncü sınıfta öğrencileri İngilizce konuşur hale getirmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Muti, yurt dışındaki çok sayıda üniversite ile çift diploma üzerine protokoller imzaladıklarını anımsatarak, bu çerçevede mezun olan öğrencinin uluslararası üniversitelerden kabul olma şansı kazandığının altını çizdi.

“Antalya Kampüsümüz Okul olarak tasarlandı”

Antalya Kampüs Müdürü Serkan Uzun, Antalya’da kampüslerinin kentin tam merkezinde olduğunu belirterek, o nedenle ulaşılabilir bir kampüs olduklarını söyledi. Tam donanımlı bir kampüs olduklarına sonradan okula dönüştürülmediklerine değinen Uzun, “Tüm devlet okullarına kampüsümüz açıktır hizmetlerimizden yararlanabilirler. Kampüsümüzün kapasitesi 1200 öğrencidir. 13 bin metrekare kapalı, 3 bin 500 metrekare açık alanı, kapalı spor salonu, yüzme havuzu, buz paten pisti, 350 kişilik konferans salonumuz var. Yerleşkemiz tamamen okula uygun olarak dizayn edilmiştir.” dedi.

Antalya Kampüs Müdür Yardımcısı Zeynep Öz, bölgedeki kreş öğretmen ve öğrencilerine yönelik haftada bir gün  yabancı dil eğitimi vereceklerini belirtti.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: , Mektebim, Kolejinden, Antalya, Çıkarması, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı