Haber Detayı
25 Ağustos 2020 - Salı 13:38 Bu haber 11469 kez okundu
 
Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal Antalya Haber Takip Gazetesi’nin Sorularını Samimiyetle Cevapladı.
Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal gündemle alakalı açıklamalarda bulundu
Gündem Haberi
Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal Antalya Haber Takip Gazetesi’nin Sorularını Samimiyetle Cevapladı.

Haberleriyle devrim yaratan ANTALYA HABER TAKİP gazetesi sordu ve çalışmaları ile İlgililerin ve Muratpaşa ’da kısa zamanda takdirini kazanan Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal samimiyetle cevapladı.

 

SORU - Muratpaşa Belediyesi’nde yapılan işleri bizimle paylaşabilir misiniz?

 

--Muratpaşa Belediyemiz de hizmetler iki temel gruba ayrıldı.  Birisi temel hizmetler diğeri de günlük hayatın kalitesini arttırmaya dönük sosyal hizmetler şeklinde.  Sosyal hizmetleri en geniş manada kullanıyorum.

 

TEMEL HİZMETLER ve SOSYAL HİZMETLER

 

Temel hizmetlerde doğalgaz soktuk ve asfalt altyapısını top yekûn yeniledik diyebilirim,  toplam 550 kilometre civarında asfaltımız var bunun 500 kilometrenin üstündeki kısmını yeniledik. Büyük altyapı değişimi oldu,

 

Onun dışında üç temel bina yaptık Zeytinköy ve değişim projelerimiz ekseninde Zeytinköy Hacı Bektaş Veli Kültür merkezini yaptık. İrili ufaklı 6 projenin entegrasyonuyla Zeytinköy de büyük bir değişim gerçekleştirdik, onun sonucu o binamızı yaptık.

 

Bütün derneklerimizle sivil toplum merkezimizi yaptık ve orda yine İnovasyon kısmı da var, teknoloji eğitimlerimiz devam ediyor.

 

Türkan Şoray Kültür Merkezimizi yaptık, ayrıca okullarımıza ve diğer kategoride olmak üzere 7 tane spor salonu yaptık, kitle sporlarını geliştirmeye dönük.

 

Bunlara ilaveten 10000 çöp konteynerin 4000'ini yeraltına aldık, kendi fabrikamızda ürettik. 1600 dönümün üzerinde yeni yeşil alan ürettik. Bunu da yine kendi 34 dönüm seralarımızda ürettiğimiz çiçeklerle yaptık.  Park mobilyalarımızı ürettik çevreci  komşu kartla tam toplama sıfır atık yaklaşımın Türkiye'deki ilk öncüsü oldu. B ir yığın ulusal ve uluslararası ödül de kazandık. 

 

Kıyılarımızı halkın kullanımına açtık. Kıyılarımızı ihale etmedik, çünkü halkın rahat kullanabileceği alanlar olmaktan çıkıyordu, bunu gördüğümüz için kıyılarımızı belediye işletmeleriyle donattık. 5 Mavi Bayraklı plaj ve kafelerimizde halkımızın hizmetinde oldu.

 

Onun dışında Turunç Masa sistemi ile günde iki yüz civarında sorunu otomatik halkımızın bize soru yöneltmesi ile ve hizmet talep etmesi ile kendi otomasyonu için de halkımıza belediyemizi yönettirerek  çözüyoruz çözmeye devam ediyoruz, günde ortalama 200 problem çözülüyor.

 

Sosyal hizmetler kategorisinde de inanılmaz hacimlere ulaştık. MURGEM'de gençlerimizi Üniversite'ye hazırladık,  Kreşlerimizde çocuklarımıza Okul Öncesi Eğitimi'ni yaptırdık. Etüt merkezlerimizde çocuklarımızı lise seçme sınavına hazırladık.  Buralarda tamamen siyaset dışı ekonomik duruma göre insan kabul ettik ve çocuk kabul ettik ve çok büyük başarı oranları yakalandı.

 

Evde bakım hizmetimiz sırf 25000 kişiye ulaştı, hani her belediyede bir miktar oluyor, Türkiye genelinde var ama bizde ki sistematik ve talep eden herkese ulaşan boyuttadır dolayısıyla hani bir bütün olarak temel fiziki mekânlar yaptık.

 

SORU-Asfaltları kaldırımları belediye üretiyor değil mi?  

 

--Yine kaldırım üretimimiz 600 kilometrenin üzerindedir ve tamamen belediye üretiyor. Bütün satın alıyoruz ve kendi harcımızı karıyoruz. Bu da bize yüzde 40 civarında tasarruf sağlıyor zaten onu yapmasaydık. Bu kadar büyük bir değişim yapamazdık.

 

Aşevi ile ilgili sıkıntı mevcut mu?

 

Hesapların Kapatılması nasıl etkiledi?

 

Aşevimiz günde 3000 kişiye yemek üretiyor. Bizim 81 kalem işimiz var. ben anlatırken çoğunu unutuyorum. Aşevimiz, örneğin Türkiye'nin en sürdürülebilir hizmetini veren aşevlerinden biri, her yıl listemizi güncellerim 700 civarında ve her gün yemek götürüyor kendi direk verdikleri hariç kaş 700 eve arabalarla servis araçlarında yemek gidiyor.  Şuan bir sorunumuz yok bağış hesaplarımız kapatıldı ama vatandaşımız fiilen haricen bağışlarıyla bizi destekledi bir sorun yok.

 

Corana virüs dolayısıyla belediye de çok sıkıntılar yaşandı mı  veya personelle ilgili ne çalışmalar yapıldı?

 

Corana virüste biz başlı başına büyük bir değişimi ifade ettik. Yani bizim daha mart başında hiç vaka yokken olağanüstü olarak toplandık ve halkla ilişkiler, sosyal hizmetler ve temizlik olmak üzere 3 birimimize odaklandık. Hemen olağanüstü bir meclis yaparak bize Meclis yaptırmazlar diye düşünerek, yani muhtemelen tedbir yasaklanır diye düşünerek bu 3 müdürlüğe diğer müdürlüklerimizden kaynak aktarımı opsiyonu yetkisi aldık Meclis'ten  ve  önce kamu binalarını biz ilaçladık ki bu alt belediyelerin yapmadığı bir şeydi. kendi binalarını genelde herkes dezenfekte eder ama biz 700 civarında binayı dezenfekte ettik, bu yayıldı. Yine biz kask tipi yüzü örten maske yaptık, kamu görevlilerin yoktu, onu üretmeye karar verdik özel bir teknikle günde 4000 tane üreterek 51000 maske ürettik ve bütün güvenlik görevlileri, hastane personelleri Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar Çanakkale'ye kadar gitti.

 

SORU-Kaç adet maske dağıtımı yapıldı?

 

--Daha sonra baktık dünyada maskeyi dağıtanlar başarılı oluyor normal hani ağız maskesini herkesin kullandığı ülkeler çok başarılı oluyor. Biz Denizli de üretirdik 810000 maske dağıttık, 510000 nüfusa kapılara astık Nisan aynın10’nunda maskesiz hiç kimse kalmamıştı. Muratpaşa da daha sonra bugün hatta ziyaret ettim bir üretim krizi, bir gıda krizi olabilir diye üretimi teşvik fikrini yaymak için kent içi alanlara mısır ektik ki oda çok yayıldı. Türkiye'de 30 kadar belediye ve halk yaptı. Şuan haşlayıp yenebilecek durumda. bir kısmını da un yapacağız,  Daha sonra belediyemizin girişine Ozan Odası kurduk ki hani içeride dezenfeksiyonda da birleştiğinde tam koruma sağlayan, görünen yüzeyleri dezenfekte eden bir yaklaşımdı o da yayıldı. daha sonra ayrık banklar ürettik hızla Türkiye'ye yayılan sosyal mesafede bantlar ilk biz yaptık tabii ondan sonra tek kullanımlık seccade üretirdik Ilk toplu namazlarda zannedersem temmuz sonuydu o da hızla yayıldı 

 

SORU- Muratpaşa da Corana, hasta sayısı biliyor musunuz?

--Şimdi bunu sağlık otoriteleri açıklamalı ama şunu ifade edeyim, çok sıkı bir şekilde tedbirlere uymamız gereken bir noktadayız, öyle rahatlayacak bir noktada değiliz, onu kesin söyleyemiyorum ama hani rakam vermek belki benim yetkimi ve uzmanlık alanımı aşar konu sağlık otoriteleri yapsın.  Ama artan çok vaka var ciddi tedbir almamız lazım, biz belediye olarak da zaten bunun egzersizini yaptık bir hazırız ama tabii bu hazırız demekle de bitmez. Her zaman yenilikler yeni ihtiyaçlara göre kendimizi yapılandırmamız lazım, bu uzun süre bilir, bununla beraber yaşarken tedbirli yaşamayı öğrenmemiz lazım,

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Muratpaşa, Belediye, Başkanı, Av., Ümit, Uysal, Antalya, Haber, Takip, Gazetesi’nin, Sorularını, Samimiyetle, Cevapladı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı