Haber Detayı
03 Nisan 2017 - Pazartesi 20:32 Bu haber 478 kez okundu
 
Muratpaşa’dan Otizm Farkındalık Festivali
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Otizm Farkındalık Festivali’nde, otizme dikkat çekmek için motosikletler ve rengarenk vosvosların eşlik ettiği kortejde üstü açık vosvosla şehir turu attı, Adalya Vakfı Engelsiz Kafe, Vostalya ve Motosiklet Gr
Gündem Haberi
Muratpaşa’dan Otizm Farkındalık Festivali

Muratpaşa Belediyesi, Adalya Vakfı Engelsiz Kafe, Vostalya ve Motosiklet Grubu, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde 3’üncü Otizm Farkındalık Festivali ve Korteji düzenledi. Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de başlayan festivale Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Adalya Vakfı Başkan Vekili Bilal Köleoğlu, Vostalya ve Motosiklet Grubu üyeleri, otizmli bireyler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

GÖKKUŞAĞI RENKLERİYLE BOYADILAR

Adalya Vakfı Müdürü Cem Kotan ve Engelsiz Kafe Ritm Grubu’nun konseri ile başlayan festivalde katılımcılar, ellerini gökkuşağı renklerine boyadı, metrelerce uzan beyaz bez ve bir ‘vosvos’un üzerine el izlerini bıraktı. Başkan Uysal ve katılımcılar daha sonra otizmin rengi olarak kabul edilen mavi balonları 3’ten geriye sayarak gökyüzüne bıraktı.

YÜZLERCE ARAÇLIK KORTEJ

Festivalin ardından vosvoslar ve motosikletlerden oluşan ‘Sevgi ve Farkındalık Korteji’ düzenlendi. Belediye Başkanı Uysal, korteje üstü açık bir vosvosla öncülük etti. Kortejin şehir turuna Antalyalılar da alkışlarla destek verirken şehir turu Hatice-Ramazan Savaş Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi’nde tamamlandı.

TEKNOSINIFILAR HİZMETTE

Başkan Ümit Uysal, burada otizmli çocuklarla birlikte Muratpaşa Belediyesi, Adalya Vakfı Engelsiz Kafe, Vostalya ve Motosiklet Grubunca oluşturulan, teknoloji sınıflarını hizmete açtı. Tablet ve harekete duyarlı oyun konsolu gibi donanıma sahip teknosınıflarda verilen eğitim hakkında da bilgi alan başkan Uysal, teknosınıfların otizmli çocukların eğitimine küçük bir katkı olduğunu söyledi.

‘OTİZMİN FARKINDAYIZ’

Başkan Uysal, “Her 20 dakikada otizm tanısının konulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Gerçekten ailelerimle çocuklarımızın hayatı inanılmaz zor. Otizmin farkındayız, otizmli bireylerimizin ve ailelerimizin daima yanındayız, bütün sıkıntılarını paylaşıyoruz” diye konuştu. 

EĞİTİM SİSTEMİNİN ÖNEMİ

Muratpaşa Belediyesi olarak eğitim çalışmalarında çocuğun yaratıcılığına ve özgürlüğüne önem verdiklerini ifade eden Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Teneffüs Park’ta ve diğer eğitim kurumlarımızda yapmaya çalıştığımız her şey aslında tam olarak budur. Eğitim sistemimiz, biliyorsunuz, çocuklarımızı kapalı yerlere kapatıyor, 40 dakika kara tahtaya baktırıyor. Bu arkaik bir eğitim sistemi ve doğru bir eğitim sistemi değil. Gelecekte bir gün, en ileri ülkelerde olduğu gibi, açık havada değerler eğitimiyle, oynayarak, hoplayarak zıplayarak, dayanışarak, yenilikçi, yaratıcı, yabancılaşmadan daha gelişmiş bir düzen kuracağımıza gelecekte inanıyorum.” 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Muratpaşa’dan, Otizm, Farkındalık, Festivali, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı