Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 19:45 Bu haber 1739 kez okundu
 
Osman Artan’ın Mevlid-İ Nebi Haftası Açıklaması
Antalya İl Müftüsü Osman Artan’ın Mevlid-İ Nebi Haftası ile ilgili Antalya İl Müftülüğünde Basın Açıklaması yaptı.
Asayiş Haberi
Osman Artan’ın Mevlid-İ Nebi Haftası Açıklaması

Antalya İl Müftüsü Osman Artan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. Artan,”8 Kasım 2019 Cuma gününü Cumartesi  gününe bağlayan gece Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in dünyayı teşrif ettikleri Mevlid Kandilini idrak edeceğiz. Her yıl yeni bir heyecanla Allah'ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz.  Muhammed (s.a.v.)’in dünyaya gelişini kutlamaktayız. Bizleri Nebiler nebisi Hz. Muhammed Mustafa’ya ümmet eyleyen Rabbimize sonsuz şükürler olsun!

Mevlid Kandili, insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, O’nun bireysel ve toplumsal hayatımıza yön veren merhametini, adaletini, sabrını ve cömertliğini; hülasa insanlığa ve topluma sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı O’nun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme ve arınma mevsimidir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız öteden beri özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, bu konuda toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu çerçevede 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası'nda "Peygamberimiz ve Aile"  konusunun ele alınması karara bağlanmıştır. Antalya İl Müftülüğü olarak hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde söz konusu tema bütün yönleriyle işlenecektir. Bu bağlamda İl Müftülüğümüz ve tüm İlçelerimizde etkinlikler yapılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve tüm İslâm âleminin 08 Kasım 2019 tarihinde idrak edeceğimiz Mevlit Kandili’ni ve Mevlid-i Nebi  Haftasını  en derin duygularımla tebrik ediyor; Efendimizin doğum gecesinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini, Ülkemiz ve İslam aleminin birlik ve beraberliğine vesile olmasını  Cenâb-ı Hak’tan niyâz ediyorum” dedi.

2019 YILI MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ

07.11.2019: PERŞEMBE

RADYO PROGRAMI:

Saat 11:00, Tulu FM, İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı Orhan AKKOÇ sunuculuğunda, 
Döşemealtı Müftüsü Davut ÇALIŞKAN’ın katılacağı "Peygamberimiz ve Aile” konulu Radyo Programı. (İl Müftülüğü)

 TV PROGRAMI:

Saat 16:30, VTV Televizyonu, Kepez Uzman Vaiz Mücahit DEMİREL 
sunuculuğunda, Döşemealtı Müftüsü Davut ÇALIŞKAN’ın katılacağı "Peygamberimiz ve 
 Aile” konulu TV Programı. (İl Müftülüğü)

08.11.2019: CUMA

SABAH NAMAZI BULUŞMASI VE KUR’AN ZİYAFETİ:

Muratpaşa İlçe Müftüsü Kuddusi UYSAL’ın konuşmacı ve Ahmet Hamdi Akseki Camii Müezzin Kayyımı Fatih DERDİYOK’un okuyucu olarak katılacağı Muratpaşa  Caminde Kuran Ziyafeti programı. (Muratpaşa İlçe Müftülüğü)

KONFERANS:

Saat 19:30, İl Müftü Yardımcısı Osman DEMİREL’in konuşmacı olarak katılacağı, Kemer ilçesi Huzur Caminde “Peygamberimiz ve Aile” konulu program. (Kemer İlçe Müftülüğü)

KYK’DA YAPILACAK PROGRAMLAR:

Saat 20:00, KYK Akdeniz Erkek Yurdu ve KYK Elmalılı Hamdi Yazır Erkek
Yurdu öğrencileri, Konyaaltı Bakırcı Osman Caminde, Konyaaltı Vaizi Ayhan KÖSE,
Kepez Ulus Camii Müezzin Kayyımı (Manevi Rehber) Ebubekir DEĞERLİ, Muratpaşa Kilit İşhanı Mescidi İmam Hatibi Abdulvahap SÖNMEZ (Manevi Rehber) ve Antalya Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Hüseyin SARI koordinesinde, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İsa AKALIN’ın konuşmacı olarak katılacağı program. (İl Müftülüğü)

Saat 20:00, KYK Elmalılı Hamdi Yazır Erkek Öğrenci Yurdunda, Konyaaltı Vaizi Ayhan KÖSE koordinesinde, Antalya Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı 
Hacı Ali ERBAYRAM ve Muratpaşa Müftülüğü İskele Camii İmam Hatibi (Manevi Rehber) Tunahan ÖZ’ün konuşmacı olarak katılacağı program. (İl Müftülüğü)

Saat 19:30, KYK Muratpaşa Kız Yurdu ve KYK  
Şehzade Korkut Kız Yurdu öğrencileri, KYK Muratpaşa Kız Öğrenci Yurdunda, 
Konyaaltı Vaizi Ayhan KÖSE, Kepez Kuran Kursu Öğreticisi Ayşegül ÖZTÜRK (Manevi Rehber), Kepez Kuran Kursu Öğreticisi Derya BOZ (Manevi Rehber) koordinesinde,
Kepez ilçesi ADRB Vaizi Esma BAYER’in konuşmacı olarak katılacağı program. (İl Müftülüğü)

Saat 20:00, TDV Antalya Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdunda, İl Müftü Yardımcısı
Melek ALÇIN’ın konuşmacı olarak katılacağı program. (İl Müftülüğü)

CEZAEVİ PROGRAMLARI:

 Saat 15:00, Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, İl Müftülüğü 
 Cezaevi Vaizi Halil ŞİRİN koordinesinde, Kepez Süelymaniye Camii İmam Hatibi Mesut
 ÇETMİ’nin okuyucu ve İl Müftülüğü Vaiz Abdullah YAZAN’ın konuşmacı olarak katılacağı  program. (İl Müftülüğü)

KONFERANS:

İl Müftü Yardımcısı Melek ALÇIN’ın konuşmacı olarak katılacağı, Muratpaşa İlçesi Antalya Anadolu İmam Hatip Lisesinde program. (İl Müftülüğü)

MEVLİD KANDİLİ PROGRAMI:

Saat 19:30

Akşam Namazı sonrası - Kandil Özel Sohbeti (Osman ARTAN)

Yatsı Namazı (İrfan KESKİN - İmam Hatip)

Amenerrasulü (Köksal AKPINAR - Müezzin Kayyım)

İlahi

Tevhid Bahri (Mehmet Fatih AKSAKAL - İmam Hatip)

Kur’an-ı Kerim Tilaveti (Köksal AKPINAR - Müezzin Kayyım)

İlahi

Veladet Bahri (İrfan KESKİN - İmam Hatip)

Kur’an-ı Kerim Tilaveti (Mehmet Fatih AKSAKAL - İmam Hatip)

İlahi

Merhaba Bahri (Köksal AKPINAR - Müezzin Kayyım)

Tövbe ve Hatim Duası (2600 Hatim) (Osman ARTAN)

Serbest İbadet (Sabah Namazına kadar)

09.11.2019: CUMARTESİ

ACILIS PROGRAMI:

Saat 11:00

Muratpaşa Caminde Mevlid-i Nebi açılış programının düzenlenmesi

Kur'an Tilaveti (Muratpaşa Cami Görevlileri)

Muratpaşa İlçe Müftüsü Kuddisi UYSAL'ın Açılış Konuşmaları

İl Müftümüz Osman ARTAN'ın Konuşmaları

Protokol Konuşmaları (Arzu ederlerse Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı)

Mevlid-i Nebi Özel Sinevizyonu

4-6 Yaş Kur’an Kursu Gösterileri (Fatma Nur Çelik Kur’an Kursu)

Antalya İl Müftülüğü Dini Musiki Grubu İlahi Dinletisi

Öğle Namazı

Öğle Namazı sonrası yemek ikramı (Kavurma - pilav)

(Muratpaşa İlçe Müftülüğü)

KUR’AN-I KERİM ZİYAFETİ:

Saat 14:00, İl Engelli Koordinatörlüğü, Kepez Mimar Sinan Kültür Merkezi, Çamlıca Camii İmam-Hatibi Ahmet AYBAR ile Mimar Sinan Camii Müezzin- Kayyımı Ahmet SARIKAYA’nın okuyucu olarak katılacağı “Engelleri Aşalım, Mevlid-i Nebi’de Buluşalım” programı. (İl Müftülüğü)

10.11.2019: PAZAR

SABAH NAMAZI BULUŞMASI VE KURAN-I KERİM ZİYAFETİ:

Saat 06:20, Yivli    Minare Camii, Çamlıca Camii İmam-Hatibi Ahmet AYBAR ile Mimar Sinan Camii Müezzin- Kayyımı Ahmet SARIKAYA’nın okuyucu olarak katılacağı program. (Muratpaşa İlçe Müftülüğü)

11.11.2019: PAZARTESİ

 

KONFERANS:

  Saat 14:00, Kepez Erdem Beyazıt Kültür Salonu, Din Hizmetleri Genel Müdürü“ Bünyamin  ALBAYRAK”ın konuşmacı olarak katılacağı "Peygamberimiz ve Aile" konulu program.  (İl Müftülüğü)

12.11.2019: SALI

ŞEHİT YAKINI VE GAZİ ZİYARETİ:

Saat 10:00, İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı Orhan AKKOÇ ve Muratpaşa İlçe Müftülüğü Vaiz Ahmet YÖNDEM’in katılacağı ziyaret programı. (İl Müftülüğü)

HUZUREVİ - ÖĞRENCİ BULUŞMASI:

Saat 14:00, Konyaaltı Fethi Bayçın Huzurevi, İl Müftü Yardımcısı Melek ALÇIN koordinesinde, İl Müftülüğü ADRB Vaizi Ayşegül İYİYOLBULAN ve Din Hizmetleri Uzmanı Havva KAYA SÖNMEZ, Zelihalar Kur’an Kursu Öğreticisi Emine ÖZTEKİN ve kurs öğrencilerinin katılacağı program. (İl Müftülüğü)

CEZAEVİ PROGRAMI:

Saat 14:00, Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, İl Müftülüğü  Cezaevi Vaizi Halil ŞİRİN koordinesinde, Kepez Süelymaniye Camii İmam Hatibi Mesut ÇETMİ’nin okuyucu ve İl Müftülüğü Vaiz Abdullah YAZAN’ın konuşmacı olarak katılacağı program. (İl Müftülüğü)

KONFERANS PROGRAMI:

Saat 18:45, İl Müftüsü Osman ARTAN’ın konuşmacı olarak katılacağı, Kaş İlçesi Merkez Çerçiler Mahallesi Fevzi Gürsoy Kültür Salonunda “Peygamberimiz ve Aile” konulu program. (Kaş İlçe Müftülüğü)

13.11.2019: ÇARŞAMBA

CEZAEVİ PROGRAMI:

Saat 14:00, Antalya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, İl Müftülüğü Cezaevi Vaizi Maşuk KAYNAK, Süleyman TÜZÜN ve Ziya GÖKALP koordinesinde, Muratpaşa İlçe Müftülüğü Vaizi Ahmet YÖNDEM’in konuşmacı olarak katılacağı program. (İl Müftülüğü)

HUZUREVİ - ÖĞRENCİ BULUŞMASI:

Saat 14:00, Kepez Şefkat ve Huzurevi, İl Müftülüğü ADRB Vaizi Ayşegül İYİYOLBULAN ve Din Hizmetleri Uzmanı Havva KAYA SÖNMEZ’in katılacağı program. (İl Müftülüğü)

HUZUR DERSLERİ:

Diyanet  İşleri Başkanlığı Yurtdışı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Sema YİĞİT’in konuşmacı olarak katılacağı, yatılı Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik program. (İl Müftülüğü)

KONFERANS:

Saat 12:00, Kaş ilçesi Kalkan Fen Lisesi Konferans Salonu, İl Müftüsü Osman ARTAN’ın konuşmacı olarak katılacağı “Peygamberimiz ve Aile” konulu program.

(Kaş İlçe Müftülüğü)

KONFERANS:

Saat 14:00, Kaş İlçesi Kınık İmam Hatip Lisesi, İl Müftüsü Osman ARTAN’ın konuşmacı olarak katılacağı “Peygamberimiz ve Aile” konulu program. (Kaş İlçe Müftülüğü)

KONFERANS:

Saat 19:00, Demre İlçesi Düğün Salonu, İl Müftüsü Osman ARTAN’ın konuşmacı olarak katılacağı “Peygamberimiz ve Aile” konulu program. (Demre İlçe Müftülüğü)

14.11.2019: PERŞEMBE

ZİYARET PROGRAMI:

Konyaaltı İlçesi Kadın Konuk Evi, İl Müftü Yardımcısı Melek ALÇIN koordinesinde, ADRB Vaizi Ayşegül İYİYOLBULAN ve Kur’an Kursu Öğreticisi Şerife KARACA’ın katılacağı program. (İl Müftülüğü)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Osman, Artan’ın, Mevlid-İ, Nebi, Haftası, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı