Haber Detayı
14 Temmuz 2019 - Pazar 18:58 Bu haber 3197 kez okundu
 
Rusya Suriye’nin Yanında Olmasaydı, Sırada Türkiye Vardı
Ekonomi Haberi
Rusya Suriye’nin Yanında Olmasaydı, Sırada Türkiye Vardı

Uluslararası İş adamlar Derneği Genel Başkanı N.Gumbatov Antalya Haber Takip Gazetesi adına Gazeteci Mesut İnci’nin Sorularını Cevapladı

Sayın Nureddin Gumbatov ile dünü ve bu günü konuştum, Uluslararası bir kimlik taşımasına rağmen sorularımıza cesaretle cevap verdi ve Putin ile Erdoğan’ın ikiz kardeş gibi ortak hareket ederek Ortadoğu’yu cehennem ateşinden kurtardıklarını söyledi. Gumbatov “Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan ve Çin birbirlerine çok yakışıyor” dedi.

 --Öncelikle sizi tanımak isteyen okurlarımız olabilir. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız.?

Ben Nureddin Gumbatov aslen Azerbaycan’ıyım. Üniversiteden sonra 1982 den beri Moskova’da yaşamaya başladım ve 2. Üniversiteyi de Moskova’da bitirdim ve 1986 yılından bu yana çalışma hayatını seçerek iş hayatına atıldım, çok çalıştım be karşılığını çok iyi yerlere getirilerek gördüm. Bu arada Rus vatandaşı oldum ve devlet kademelerinde önemli görevler aldım. Sovyetler Birliği dağılınca, 1992 de Rus vatandaşı oldum. Türkçe, İngilizce, Almanca, Çince ve Rusça biliyorum. Babamın kökü Türk, annem Azer’idir.

--Biz sizi Düşürülen Rus uçağından sonra, 2 Ülkenin yani Türkiye ve Rusya’nın arasının açılmaması yönünde verdiğiniz büyük dostluk mücadelesi ile tanıdık. Bunu nasıl becerdiniz de, 2 ülkenin kucaklaşmasını sağladınız?.

Ben Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’i 1987 yılından beri tanıyorum. Birçok konuda iş temaslarımız oldu ve birbirimizi daha yakından tanıma imkânı bulduk ve birçok projenin altına imza attık. 1903 Yılında Erdoğan Putin görüşmesinde ben de yanlarındaydım ve ilk sıcak temasın sağlanmasındaki mimarlardan birisiydim. Rusya ve Türkiye’nin sistemlerini çok iyi bilen birisi olarak, Her 2 ülkenin liderleri ile görüşmelerim oluyordu. Türkiye ve Rusya’nın bu gelişen dost yaklaşımını istemeyen DBD ve İsrail benim kontrolüm altındaydı, yapacaklarını yaptılar ve Rus uçağını FETÖ nün de içinde olduğu bir kalleşçe uygulanan bir oyunla düşürdüler ve suçu Türkiye’nin üzerine atmaya çalışsalar da, bunda başarılı olamadılar. Ben 2015 yılını sonunda Türkiye’ye geldim ve hemen bu üzücü olayın ardından, kendilerini korku saran Ruslar her şeylerini satarak Ülkelerine dönmeye başlamışlardı. Kendilerine durumun bilindiği gibi olmadığını ve olayın arkasında FETÖ nün olduğunu, dolayısıyla Türkiye ile Rusya’nın arasını ABD ile İsrail’in açmak istediklerini çeşitli manifestolar ve toplantılar ile anlatmaya başladım ve başarılı oldum. Ben bu çalışmalarımda Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rus Büyükelçisinin ve Antalya Konsolosumuzun destek ve gayretlerini söylemeden geçemem. Durum sakinleşmişti ve her 2 ülkede sular durulmaya başladı ve birbirlerine her zaman yakın olan bu 2 ülkenin insanları tekrar kucaklaştı ve bu günkü huzur sağlanmış oldu.

--Siz, Uluslararası İş Adamları Derneği Genel Başkanısınız, Faaliyetlerinizden bahseder misiniz.?

Bizim dernek 2003 yılında Putin – Erdoğan görüşmesi ile başladı ve daha sonra bu derneğe Sayın Aliyev de destek verdi. Bu gelişme Avrupa’da 17 Ülkenin iştiraki ile bu günkü duruma geldi. Bu beraberlik ve karşılıklı dostane görüşmeler yıllarca olumlu yönde devam edecek. Üyemiz olan ülkelerin devletlerarası iş anlaşmalarını bizim derneğimiz yapıyor ve bu durumdan herkes memnun. Şimdi bu derneğin kurulmasında emekleri geçen Putin – Erdoğan ve Aliyev’e herkes başka gözle bakarak alkışlıyor. Anlaşmalardan doğan beraberliklerimiz, Sovyetler birliğinden kopmuş Türki devletlerle bile var ve başarıyla devam ediyor. Dikkat edilecek olursa, Çin bizimle anlaşma yapınca ürünlerine bile kalite geldi. Irak, Dubai ve bazı Arap ülkeleri de bizim derneğimiz ile anlaşmalar yaptı içimizden birileri odular. Kısaca ifade etmek gerekirse, bizimle anlaşma yapan ülkeler arasında ihracat ve ithalata kalite geldi.

--Tayyip Erdoğan, Putin ve Aliyev İle yakın dostluğunuz var. Bu 3 devlet arasında dostluk  paktının sağlamlaştırılması ve komşu ülkeler ile el sıkışması bölgeye ne gibi faydalar sağlar.?

Dostluğun başlangıcı ve bu günler için atılan adımların başında şimdi aramızda olmayan dünya liderleri rahmetli Haydar Aliyev ve Süleyman Demirel bulunmaktadır. Sonraları Sayın Putin de, bu gelişmeye zaman içinde TAMAM deyince, ticari alanı kapsayan Uluslararası dostluk paktı kurulmuş oldu. Elbette bölge bu gelişmeden çok memnun ve karşılığını da almaya başladı. Göreceksiniz, Suriye deki savaş kısa bir süre sonra bitecek ve bölge huzur bulacak.

--Uluslararası bir üne sahipsiniz. Çin ile yeni başlayan imrendirici gelişmelerin Türki devletlere ne gibi faydası olur.?

Unutulmaması gerekir ki, bu gün Çin ile Rusya’nın çok köklü bir dostluğu var. Bu gün Çin Başkanı ile Rusya Başkanı devamlı görüşerek fikir alışverişinde bulunuyorlar. Bu dostluğa Sovyetler Birliğinden kopan Türki devletlerde destek verdi ve beraberlikler gün ve gün büyümeye başladı. Destek verenlerin başında Türkiye ile İran’da var. Zaman zaman bazı sıkıntılar yaşansa da, bu hemen gideriliyor. Putin, petrol başta olmak üzere, doğal gaz dâhil yaşamın kolaylaştırılması anlamında bütün kolaylıkları Türkiye ve ihtiyacı olan ortak ülkelere sağlamaktadır.  

--İran bölgede alternatif bir güç müdür, yoksa kendi başına iş mi yaparak, bölgeye ağırlığını mı koymaya çalışıyor.?

İran tek başına bir harekette bulunamaz, İran’nın arkasında Rusya var, Etrafında Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak gibi ülkeler var. Bu komşular destek vermezlerse İran yerinden bile kımıldayamaz ama bir güç olduğunu da kabul etmek gerekir.

--Başka bir deyimle, Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve İran aralarında bir güç kaynağı oluşturarak bütün dünyaya “Hodri meydan” diyebilirler mi.?

Böyle bir şeyi düşünmek bile hayaldir. Böyle bir şeyi Ne Rusya, ne Türkiye, Ne Azerbaycan, ne de İran ister. İstikrar ve huzur için BARIŞ gerekmektedir ve bizim çabamız da, bu yöndedir.

--İsrail’in, Türkiye için oynadığı oyunlar hazmedilir gibi değil. Sinsi hareketleri ile neler yapmak istiyor.?

Evet… İsrail 2 li oynuyor ama unutmamak gerekir ki, arkasında Amerika var ve Amerika İsrail’e kımıldama derse, İsrail yerinden bile kımıldayamaz. İsrail, Türkiye ve Rusya’ya karşı hep ikili oynadı ve hareketlerinde samimi olmadı. Bunun böyle olmasını da ABD istedi. Karşısındakini yok etmek için, İsrail’in eline silahı veren ABD ama tetiğe basan İsrail.

--Suriye’yi şimdi sömürmeye çalışıyorlar. Bu durum nereye kadar devam eder ve sonuçta Türkiye bu durumdan karlı mı veya zararlı mı çıkar.?

Suriye ayakta kalacak ve zafere ulaşacak, çünkü arkasında Türkiye, Rusya, İran ve Azerbaycan var. Bunu çok iyi bilen İsrail ve Amerika, ancak 2 li oyunlarla arı kovanına çomak sokmak istiyorlar. Başarılı olamayacaklarını bildikleri halde, Avrupa birliğini kullanıyorlar. Şayet Amerika Suriye konusunda başarını olsaydı, sırada Türkiye vardı. Bunu bilen Rusya Türkiye’ye destek verince, İran, Azerbaycan ve Çin de Rusya’nın yanında olduğunu açıkladı..

 Amerika Suriye konusunda başarılı olsaydı, sırada önce Türkiye, sonra da, Yeni bir Ermenistan yaratmak vardı, sonra da Kürdistan gelecekti.

--İngiltere ve Fransa Güney Kıbrıs’a durmadan yığınak yapıyor. Bu vahim olayı nasıl yorumlar sınız.?

Kısaca şunu söyleyebilirim ki Türkiye bu konuda zararlı çıkmaz, bu olay stratejiktir, Rusya’nın, Türkiye’nin ve Amerika’nın ve bazı ülkelerin de katılımıyla masa başında halledilir.

----Avrupa Birliği, Nato ve Amerika zaman zamanda olsa birbirlerine ters düşüyorlar. Mesela, Avrupa birliğinde kriz büyüyor. Yani ayrılma noktasına kadar geldiler.  Bunun artısı ve eksisi ne olabilir.?

Zaman içinde küçülebilirler, Avrupa Birliğine bağlı 27 ülke bu küçülmeden sonra belli bir bayrak altına girebilir, yani Bu ülke Almanya olabilir, Avusturya olabilir. Öyle tahmin ediyorum ki 4 – 5 Ülke kalabilir. Türkiye 1968 yılından bu yana Avrupa Birliğine girmeye çalışsa da, giremedi sebebi Müslüman ülke olmasıdır.

--Türkiye’den, Dünya iş piyasasına dönük bir istihdam yaratacağınızı söylüyorsunuz, biraz açar mısınız.?

Ortada bir gerçek var. Nedir o gerçek derseniz, kısaca şunu söyleyebilirim. Silahı güçlü olan ülke, borusunu sonuna kadar öttürebilir. Bu dünya güç dünyasıdır. İşte Rusya, kim ne yapabiliyor ki, Rusya’nın karşısında seslerini çıkaramıyorlar. Rusya, ABD ve Çin ortada. Türkiye eskiden Amerika’ya çok yakındı. Rusya gerçeği öne çıkınca Türkiye şimdi bir güç olarak BEN DE VARIM dedi. Bu gelişmelerden sonra Erdoğan Amerika’ya gitti ve restini çekti.  

 --Türkiye’nin bu günkü durumu nedir.?

Hem siyasi hem ekonomik açıdan dünyada bir kriz olduğu gerçeğini yok sayamayız. ABD nin doları var, istediği gibi hareket edebiliyor. Türkiye artık siyasi krizden çıkmak üzere. Sayın Erdoğan çok çalıştı ama sonunda başardı ve Türkiye derin bir nefes aldı. Türkiye bu gün başlı başına müstakil, hiçbir yere hesap vermeyen müstakil ve güçlü bir ülkedir. 4 – 5 sene önce Türkiye – İran arasında bir gerginlik vardı, bu durum iki ülkenin samimi hareketleri ile giderildi ve bu konunun arkasında da yine Vilademir Putin vardı.

--Lütfen genel bir toparlama yapar mısınız.?

Genel bir toparlama yapmak gerekirse, yaptığımız söyleşide de ifade ettiğim gibi, dünyanın barışa ve huzura ihtiyacı var, bizler de bu huzuru sağlamaya çalışan birer nefer gibiyiz. Bölgede huzurun sağlanması için çaba gösteren herkese şükranlarımızı sunuyorum.

Son olarak şunları söylemek istiyorum.

BENİM TÜRKİYEM

BENİM RUSYAM

BENİM AZERBAYCANIM

ÇERÇEVE İÇİNE ALINACAK OLAN SPOTLAR

--Bizimle anlaşma yapan ülkeler arasında ihracat ve ithalata kalite geldi.

--Türkiye şimdi bir güç ve her konu da ben de varım diyor.

--AB ne ortak 27 ülke ile anlaşmamız var.

--ABD ikili oynayan şeytandan daha beterdir.

--İsrail ABD olmadan adım bile atamaz.

------------------------------------

Azerbaycan KANIM

Türkiye CANIM

Rusya HAYATIM

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör:
Etiketler: Rusya, Suriye’nin, Yanında, Olmasaydı,, Sırada, Türkiye, Vardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı