Haber Detayı
13 Nisan 2017 - Perşembe 02:20 Bu haber 944 kez okundu
 
Şafak Pavey’den Ata’mıza Mektup
Ülkemde iyilikle kötülük savaşıyor. İyiliğin gücü için yanınızdayım.
Politika Haberi
Şafak Pavey’den Ata’mıza Mektup

Büyük Ata’mız;

Ülkemde iyilikle kötülük savaşıyor. İyiliğin gücü için yanınızdayım.

Türkler yenildiler, başlarına gelecek her şeyi kabul etmeye hazırlar!” diye yazıyordu 1920’lerin düşman istihbarat raporları. Kabul etmediniz.

1927’de eşlerini, oğullarını şehit vermiş kadınlar, kaybedilmiş Osmanlı topraklarından sürülmüş muhacirler, hayvanları, evleri, tarlaları, değirmenleri yok olmuş köylüler, varlığını kaybetmiş bir ulus vardı. Yüzyılın seyrini, halkımızın kaderini değiştirdiniz.

Umutsuz uluslara umut verdiniz. Savaş ve ateşle çevrili dört yanımızı barış ve huzurla çevrelediniz. Sizin için; “Gözlerinde düşlerini gerçekleştiren bir idealist ifadesi vardı. Yaşam biçimi ve liderliğinde gösterişten, kendini beğenmişlikten eser yoktu.” diye yazdı yendikleriniz.

Kimseyi zorlamadan; kurduğunuz fabrika, açtığınız okul, yüzde 1003’lerden düşürdüğünüz enflasyon, bilim getirdiğiniz üniversitelerle birkaç yüzyıl öncesinde yaşayan bir toplumu; içinde bulunduğu çağa taşıdınız.

Dini, hurafelerden ayırdınız; adaleti, hukukla donattınız; bilimi, baskıdan kurtardınız... Yeryüzünün bütün klasiklerini genç cumhuriyetimize Türkçe ile armağan ettiniz...  

Kadın sesinin de insana ait olduğunu sizinle duydu bu toplum. Müslüman olmayan Osmanlı kadınlarına imtiyaz olan okuryazarlığı, Anadolu kadınlarının ayağına taşıdınız.

İslam dünyasının ilk kadın doktoru, ilk kadın mühendisi, ilk kadın pilotu, ilk kadın sanatçısı sizin rüyalarınızdan çıkıp geldiler hayatımıza..

Ne hazindir ki o kadınların kimi kızları, size olan borçlarını ikbal ve hak edilmemiş ayrıcalıklara sattılar.

Başkanlık tuzağının suç ortakları daha dün “Bizim yerli üretim Hitler’e  tahammülümüz olmaz” derken; fikirlerini neden değiştirdiklerini açıklamaya bile tenezzül etmeden, ihsan edilmiş makamlarına çakıldılar… “Cahilin ferasetine” güvenenler üniversitelerimizi yok ediyorlar…  

Ülkemin bakanı ve kim olduğunu bilmediğim bir düzine korkunç gülüşlü adam, aralarına kıstırdıkları çocuğun eline korkunç bir pankart vermişler. Söylemeye dilim varmıyor… Gururla kurduğunuz ülkeyi bunlar yönetiyorlar. “Sürüye sayıyorlar bizi!”

Bir huzur ülkesi hayal etmiştiniz bizim için. Olanlara bakıp içim sızlıyor.

Bir orduyu sıfırdan kurup, yetiştirdiniz, sanayisini inşa ettiniz. Ordunuzu parçalayıp ele geçirenler, bizi perişan ülkelerin bataklığına sürüklediler. Çanakkale’de adınızı unuttular!..

Hatıranızdan o kadar korkuyorlar ki; kurduğunuz ülkeyi yıkmak istediklerini bile mertçe söyleyemiyorlar. Yurdumda bir kez daha kurt, kuzu kılığında.

Din bezirgânları, sinsi fırsatçılar zehirli fikirleriyle; masum inananları, cehaletimizi, tarihimizi istismar ediyorlar. Sahtekârlık, yalancılık, yolsuzluk, çocuk tacizi, kadın düşmanlığı ulusal kimliğimiz yapıldı.

“Müslüman toplumlarda demokrasi olur mu?” diye soranlar, bugün bizi yönetenlere aldandılar. Oysa tek yapmaları gereken çağdaş seküler cumhuriyetinize bakmaktı. Şimdi onu yıkıyorlar!. Geçmiş bize geleceği değil, kendi karanlığını gösteriyor…

Cahil kalamayız; haysiyetsiz, merhametsiz, şefkatsiz, ahlaksız, ülküsüz kalamayız.

Saldırgan cehalete karşı eşsiz cesaretinizden güç almak için huzurunuzdayım...

Kurduğunuzu hileyle yıkmak isteyenlere karşı; Sizi Hayır’la anıyor, saygıyla eğiliyorum.

Şafak Pavey, Nisan 2017, Selanik

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Fatma Şahin
Etiketler: Şafak, Pavey’den, Ata’mıza, Mektup,
Yorumlar
Haber Yazılımı