Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 19:25 Bu haber 2108 kez okundu
 
Sağlık Çalışanları Robot Değildir
Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik yeni tedbirler konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayınlanmıştır.
Sağlık Haberi
Sağlık Çalışanları Robot Değildir

Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik yeni tedbirler konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayınlanmıştır. 

Söz konusu genelge ile kamu çalışanlarına yönelik esnek mesai ve idari izinler düzenlenmiştir. 

Ne yazık ki 1 yılı aşkın bir süredir kahramanca ve fedakârca covid-19 salgını ile mücadele eden sağlık çalışanları, MİT personeli ile aynı konumlandırılarak kronik hastalığı ve 10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli sayılmamışlardır.  

Sağlık çalışanlarına “Sürekli çalışın hiç dinlenmeyin, izin hakkınız olmasın. Aileniz ve sağlığınız önemsizdir” denilerek tuhaf bir çalışma düzeni dayatılmıştır.  Sağlık çalışanlarının sadece kendileri değil çocuklarının bile cezalandırıldığı bir hal ortaya çıkmıştır.

 Dünün alkışlayanları, bugünün unutanlarına bir kez daha söylüyoruz Sağlık çalışanları robot değildir, onlarda insandır.  İhtiyaçları vardır. Okullar kapalıysa onlarında çocukları bakıma muhtaçtır. 

Sağlık çalışanlarının yanında çocuklarından da fedakarlık istemek kabul edilebilir bir durum değildir. Bu çalışma düzenin böyle gitmeyeceği açıktır. Çünkü tüm sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu sıfırlanmış, tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar. Hala ısrarla sağlık çalışanlarına ayrımcılık uygulamak sorunları içinden çıkılamaz bir hale sokmaktadır.  

Sağlık çalışanlarının özverili mücadelesi olmadan virüsü yenmek imkansız iken sağlık çalışanlarını sürekli mağdur etme gayreti içerisinde olmak herkese kaybettirecektir. Bu nedenle söz konusu idari izinler ve esnek mesailerden sağlık çalışanlarının faydalanması sağlanmalı, izinlerden mahrum kalmayacakları bir şekilde bir çalışma düzeni planlanmalıdır. 15.04.2021

Dr. Ali İhsan Yılmaz Türk Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Sağlık, Çalışanları, Robot, Değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı