Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 21:03 Bu haber 1475 kez okundu
 
Serikli Çiftçiler Sertifikalarını Aldı
Asayiş Haberi
Serikli Çiftçiler Sertifikalarını Aldı

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu ve çok sayıda bölge çiftçisi Serik ilçemiz Haskızılören Mahallesinde düzenlenen Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu sertifika törenine katıldılar.

Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Serik Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursu 35 çiftçinin katılımıyla 9 gün süre ile gerçekleşti. Eğitim süresince kursiyerlere tıbbi ve aromatik bitkilerin dikiminden hasadına genel yetiştiriciliği hakkında bilgiler verilerek, bölgede yetiştiriciliği yapılabilecek ürünler anlatıldı.

Programın açılış konuşmasında söz alan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen; “Ülkemizin mevcut toprak ve su kaynakları ile biyoçeşitlilik durumu dikkate alınarak, küresel rekabet gücümüzü artırmak, uluslararası piyasaların talep ettiği kalite ve özelliklerde ıtri ve tıbbi bitki üretimini sağlamak ve uluslararası pazarlarda biyolojik çeşitliliğimizi avantaja dönüştürmek için bakanlığımızca farklı çalışmalar yürütmekteyiz. Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda ülkemizde Akdeniz bölgemiz büyük bir paya sahip olup, bölge içerisinde de Antalya ilimiz en ön sırada yer almaktadır. 200'den fazla endemik bitkinin Toros Dağları'nda yetişiyor olması Antalya'yı bu bakımdan belli bir konuma getirmiştir. Bu sebeple bölge çiftçilerimizin üretim desenini çeşitlendirmek, kullanmadıkları arazileri değerlendirmek adına yetiştirme maliyeti oldukça düşük olan, pazarın da ihtiyacı olan tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda düzenlediğimiz bu eğitimlere devam edeceğiz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlere düzenlenen tören ile sertifikalarını takdim ettiler.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Serikli, Çiftçiler, Sertifikalarını, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı