Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 21:20 Bu haber 2334 kez okundu
 
SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz Aşure Birlik Ve Beraberlik Demektir
Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ilkini geçen yıl düzenlediği Aşure Günü Etkinciliğini, geleneksel hale getirdi.
Asayiş Haberi
SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz Aşure Birlik Ve Beraberlik Demektir

İl Müdürlüğü Hizmet binası bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Antalya İl Müftüsü Osman Artan,  İl Müftü Yardımcısı Osman Demirel, Sivil Düşünce Derneği Başkanı, Hidayet Gültekin ve Yönetim Kurulu üyeleri, Hu-Der Antalya İl Başkanı Av. Osman Zeki Özcan, il müdürlüğü personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Personelin motivasyonun arttırılması, il müdürlüğü çalışanlarının vatandaş ve sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlar ile kaynaşmasının amaç edinildiği, İkinci Aşure Günü Etkinliği ’nin açılışında konuşan Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz, aşure günün önemine dikkat çekerek, Muharrem ayının 10 uncu günü olan Aşure Günün, insanlık tarihi ve İslam âlemi açısından birçok önemli olayın gerçekleştiği bir gün olduğunu vurguladı.

Milli şairimiz Mehmet Akif’in “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez” dizeleri ile birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Deniz, “ İçerisinde farklı farklı nimetlerin, kendi tadını, varlığını muhafaza ederek bir araya geldiğinde ortaya bambaşka bir tat çıkması gibi bireysel farklılıklarımızı ayrıştırmadan, ötekileştirmeden güzelleştirmenin sembolüdür aşure.  “ dedi.

Dünyanın Bizim İyiliğimize İhtiyacı Var

Suriye’de savaştan kaçarken lastik bottan düşerek can veren Aylan bebeğin,  son nefesini ‘sizi Allah’a şikâyet edeceğim’ diyerek veren Gazzeli çocukların üzerimizde hakkı olduğunu, yaşanan savaşta, kaybettiği annesini, yetimhanenin zeminine çizerek kucağında uyuyan ve dünyayı ağlatan,   Iraklı çocuğun iyiliğimize ihtiyacı olduğunu dile getirerek, “ böylesi bir zorluk ve kötülüğün ancak birlik ve beraberlik içerisinde, merhamet ve cesaret ile yapacağımız iyilikler, atacağımız adımlarla aşılabilir. “Dedi.

İkinci Aşure Günü Etkinliğinde, medeniyetimizin bir parçası ağız tadı geleneği olan aşure, tarihimizde bu güne verilen önem nedeni ile Türk-İslam kültüründe saçı geleneğinin devamı olarak pişirilmesinde ve sunulmasında rol oynayan bazı gelenekler mizansen olarak sergilendi. Ardından okunan duadan sonra aşure takdimi gerçekleştirildi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: SGK, Antalya, İl, Müdürü, Nejat, Deniz, Aşure, Birlik, Ve, Beraberlik, Demektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı