Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 20:25 Bu haber 2025 kez okundu
 
SGK Aşure Günü Etkinliğinin 3’ncüsü, Gerçekleştirildi
SGK Antalya İl Müdürlüğü’nün geleneksel hale getirdiği Aşure Günü etkinliğinin 3’ncüsü, gerçekleştirildi.
Asayiş Haberi
SGK Aşure Günü Etkinliğinin 3’ncüsü, Gerçekleştirildi

Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürlüğü’nün geleneksel hale getirdiği Aşure Günü etkinliğinin 3’ncüsü bugün İl Müdürlüğü binası önünde gerçekleştirildi. Etkinliğe ev sahipliği yapan SGK İl Müdürü Nejat Deniz’in yanı sıra Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, İLBANK Antalya Bölge Müdürü Fuat Koçal, SGK çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Tören sonunda kazanlarla pişirilen aşure dualarla dağıtıldı.

Hicri takvimin ilk ayının Muharrem ayı, Muharrem ayının da 10’ncu gününün Aşure günü olduğunu hatırlatan SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, “Muharrem ayı, insanlık tarihi ve İslam alemi açısından birçok önemli olayın gerçekleştiği bir günü ifade etmekte. En samimi duygularımla bu özel ve güzel ayın; yeni güzellik ve mutlulukların başlangıcına, inananların maddi ve manevi arınmasına, ülkemizin ve insanlığın tüm zorluk ve kötülüklerden kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını niyaz ediyorum. Aşure; İslam dininde olduğu gibi diğer din ve mezheplerde de farklı önemlere sahiptir. Muharrem ayı ve aşure günü hepimizin ortak acısı, tarihimizin yürek yarası olan Kerbela olayının yaşandığı zaman dilimidir. 70’ten fazla Müslümanın şehit edildiği gündür. Kerbela, sevgili Peygamberimizin aile efradından bizlere miras kalan ağır ve acı bir derstir. O yüzden Aşure, çetin bir imtihanın ve derin bir hüznün adıdır. Kerbela’yı anlamak için Hz. Hüseyin’i tanımak lazım. Hz. Hüseyin, haksızlığın ve zulmün karşısında duran; hakkın, adaletin, vefanın, sadakatin ve erdemin yoluna baş koyan haysiyetli bir Müslümandır. Zira o, tüm nesiller ve çağlar için onurlu bir hayatın ve asil bir duruşun muhteşem örneğidir. O yüzden aşure, güzel ahlakın ve onurlu duruşun adıdır” dedi.

 Aşureyle ilgili rivayetlerden en çok bilinenin Nuh Tufanı olduğunu hatırlatan SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, şunları dile getirdi:

“Tufanın sona erdiği, Muharrem ayının 10’ncu günü sular çekilmiş ve gemi Cudi Dağı eteklerinde karaya oturmuştur. Müminler kurtuldukları için bir gün şükür orucu tutmuş ve ellerinde az miktarda kalan bütün erzakları birleştirip çorba yapmışlardır. O yüzden aşure paylaşmak ve dayanışmak demektir. İçerisinde farklı farklı nimetlerin, kendi tadını, varlığını muhafaza ederek bir araya geldiğinde ortaya bambaşka bir tat çıkması gibi farklılıklarımızı ayrıştırmadan, ötekileştirmeden güzelleştirmenin sembolüdür aşure.  O yüzden aşure birlik ve beraberlik demektir. Dünyanın, bugün bizlerin iyiliğine, birlik ve beraberliğine, merhametine ve cesaretine ihtiyacı var. Böylesi zorluk ve kötülükler; ancak birlik ve beraberlik içerisinde, merhamet ve cesaret ile yapacağımız iyilikler, atacağımız adımlarla aşılabilir. Yaşanan savaşlar, yapılan zulümlere karşı mazlum durumuna düşünlere elimizi uzatmaya, onların ise elimizi tutmaya ihtiyacı var. Çünkü o yetimlerin, çocukların, kadınların ve tüm masumların üzerimizde hakları var.”

Deniz’in konuşmasının ardından aşurenin pişirilmesinde ve dağıtılmasında rol oynayan bazı gelenekler ve Muharrem ayına verilen önem nedeniyle hazırlanan canlandırma yapıldı. Tarihte Babıali’de yapılan aşure takdimi canlandırıldı. Aşureyi pişiren aşçıbaşına tepside getirilen fes ve kürk giydirildi. Aşçı tarafından aşure pişirilen kepçeye para bağlandı. Ardından, kaseye konulan aşure Antalya Vali Yardımcısı’nın programa geç katılması nedeniyle Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan’a aşurenin kabulü için yazılmış mektupla sunuldu. Sonrasında aşure pişiren aşçı ve diğer görevlilere SGK İl Müdürü Deniz tarafından hediyeler verildi. Herkesin ilgiyle izlediği mizansenin ardından yapılan dualardan sonra aşure dağıtımına geçildi. Vatandaşlar aşure alabilmek için kuyruk oluşturdu.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: SGK, Aşure, Günü, Etkinliğinin, 3’ncüsü,, Gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı