Haber Detayı
18 Kasım 2016 - Cuma 10:47 Bu haber 4543 kez okundu
 
Songül Başkaya; Tecavüzcüyle Evliliğe Hayır
Röportajlar Haberi
Songül Başkaya; Tecavüzcüyle Evliliğe Hayır

Tecavüz Bir Suçtur! Cezasız Kalamaz! Tecavüzcüyle Evliliğe Hayır! 

Ülkemiz rejim değişikliği, savaş ve terör, ekonomik çalkantılar gibi önemli sorunlarla baş etmeye çalışırken AKP’nin milletvekilleri tarafından gündeme taşınan tasarı ve teklifler kanımızı dondurmakta.

Hala çeşitli yurtlarda ve okullarda taciz ve tecavüze uğrayan çocuklarımız ve yakınlarına dönük içlerini rahatlatacak bir adım atmayan, atamayan zihniyetin tecavüzü suç olmaktan çıkaran düzenlemelere imza atması tüm çocuklarımızı tehlikeye atmaktır.

Taciz, tecavüz mağduru kadınlarımız ve çocuklarımız eğitimden sağlığa, istihdamdan hukuka çok çeşitli alanlarda düzenlemelerle mağduriyetlerinin giderilmesini beklerken maalesef Türkiye’de iktidar milletvekilleri ileriye değil, geriye gidişi hızlandıran düzenlemeler içine girmekte.

Son olarak dün gece yarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tecavüz edilen çocukla, tecavüzcünün evliliği halinde durumun suç olmaktan çıkarılmasını sağlayacak, hapisteki 4 bin tecavüzcüyü kurtaracak bir kanun tasarısı gündeme gelmiştir.

CHP’li milletvekillerinin mücadelesi sonucu yapılan oylamada karar yeter sayısı bulunamaması nedeni ile konunun görüşülmesi 22 Kasım 2016 Salı gününe bırakılmıştır.

BURADAN TÜM MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM…

Taciz, tecavüz, istismar olağan bir durum olarak gösterilemez…

18 Yaşından küçük bir çocukla, 12 yaşındaki bir çocukla kendi isteğiyle birliktelik olmaz. Bunun adı tecavüzdür. Ve tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzsüyle evlendirilmesi onarılmaz bir travmadır.

Çocuk yaşta evlilikleri daha da yaygınlaştıracak, hapisteki yaklaşık 4 bin tecavüzcüyü salıverdirecek ve tecavüzü artıracak tehlikeli bu adımdan derhal vazgeçilmeli.

Çocuk yaşta yapılan evlilikleri artıracağı endişesi taşınan 4+4+4 eğitim sisteminin ardından bu son teklifle ‘çocuk yaşta yapılan evliliklerde’ Avrupa 2’nciliğini ve dünya üçüncülüğünü yakalayan ülkemiz sanıyorum şampiyonluğa götürülmek isteniyor.

Bu önergeye imza atan iktidar parti milletvekillerini kınıyorum.

Evlilik gibi bireyin tüm yaşamını etkileyebilecek bir kararı, günümüz koşullarında, 16-17 yaşındaki bireylerin ne kadar sağlıklı verebileceği tartışmaları sürerken, bu yaştaki çocukların evlenebilmesine olağanüstü koşulların belirlediği durumları gözeterek izin veren düzenlemeye bir de tecavüzcüyle evliliğin eklenmesi kabul edilemez.

Hiçkimse aklımızla alay etmeye kalkmasın…

Çok iyi biliyoruz ki amaç toplumsal bir yaraya çözüm bulmak değil…

Kaldı ki amaç bu bile olsa pratikte ‘Namusu temizlensin’ gibi çirkin bir mantıkla mağdur çocuklarımızın, tecavüzcüsüyle evlenmesi sağlanacaktır.

Gelin bu yanlıştan vazgeçin…

Tarihe kara bir leke olarak geçecek bu düzenlemeye ortak olmayın, oy vermeyin…

Tüm milletvekillerini bu teklifi reddetmeye çağırıyorum…

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Songül, Başkaya;, Tecavüzcüyle, Evliliğe, Hayır,
Yorumlar
Haber Yazılımı