Haber Detayı
22 Aralık 2019 - Pazar 18:16 Bu haber 1938 kez okundu
 
Sözleşmeli Personel Üvey Evlat Muamelesi Görmemelidir
Günümüz kamu çalışanları arasındaki en büyük sorunlardan biri, sözleşmeli personel konusudur. Sözleşmeli personelimizin çığlığına kayıtsız kalmak mümkün değildir.
Ekonomi Haberi
Sözleşmeli Personel Üvey Evlat Muamelesi Görmemelidir

İş yükünde eşit olan kadrolu personel ile sözleşmeli personel, özlük haklarında da eşit olmalıdır. Devletin farklı yaklaşımı, kamuoyunda derin bir adaletsizlik duygusu yaratmakta, toplumsal düzende uçurumlar oluşturmaktadır. Aile kurumumuzun kutsal bildiğimiz yapısı sözleşmeli personel uygulaması ile zarar görmektedir. Sözleşmeli personele muamelede yarı memuriyet olmamalı, görevde yükselme hakkı engellenmemeli, liyakat mefhumu zedelenmemeli, güvencesiz insan çalıştırılmamalı ve mobbinge göz yumulamamalıdır.  Sözleşmeli personel uygulaması neresinden tutulsa elde kalan bir uygulamadır. Devlet sözleşmeli personele üvey evlat muamelesi yapmaktadır! Bu uygulamada ısrar etmek boşunadır, binlerce kamu çalışanı mağdur edilmektedir.  Sözleşmeli personelin özlük haklarına dair düzenleme ivedilikle yapılmalıdır. Genç Büro-Sen, sözleşmeli personel, kadrolu oluncaya dek mücadelesine devam edecektir.

Adliye Personeli Görmezden Gelinmemelidir

Aynı şekilde Adliye personelinin de çalışma koşullarında büyük eksiklikler mevcuttur. Özveriyle çalışan yazı işleri müdürleri, zabıt katipleri, mübaşirler, teknik personeller ve diğer tüm Adalet çalışanlarının da emekleri unutulmamalıdır! Bugüne kadar çıkarılan yargı paketlerinde, adalet çalışanlarının haklarına dair bir iyileştirilme yapılmamış, on binlerce çalışan mağdur edilmiştir. Devletin temeli olan 'adalet' maalesef adalet personeli için çalışmamaktadır. Adliye personelinin sistemin çalışmasında büyük emekleri vardır. Adliye personeli için görevde yükselme sınavında mülakat kaldırılmalı; 3600 ek göstergeden adliye çalışanları da yararlanmalı; yardımcı hizmetliler, genel idare hizmetliler sınıfına geçirilmeli; ücret adaletsizliği giderilmeli; mesailer tam ve zamanında ödenmeli; yolluk ücretleri artırılmalı ve can güvenliğinin sağlanmalıdır. Devletimiz, kamu çalışanları arasındaki eşitsizlikleri derhal gidermelidir.

3600 Ek Gösterge Enflasyon Altında Ezilen Memurun Umududur

Bir seçim vaadi olarak 2018 yılında meydanlarda dillendirilen 3600 Ek Gösterge, seçim vaadinden önce enflasyon altında ezilen memurların şiddetle ihtiyaç duyduğu bir haktır. 3600 Ek Gösterge sadece öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini değil; büro personelini de kapsamalıdır. 3600 Ek Gösterge vaadinin hakkaniyetle ve ivedilikle meclisten geçerek, yürürlüğe konulması beklenmektedir.

Asgari Ücret Tespiti Oldu-Bittiye getirilemez!

Asgari ücret zammı, alın teriyle çalışarak, zor şartlarda para kazanan her bireyin derdi olduğu gibi Genç Büro-Sen'in de derdidir. Kamuoyunun beklentisi; 2020 yılı asgari ücret zammının, enflasyon ve ekonomik şartlar altında, asgari ücretlilerin yaşam koşullarını kolaylaştıracak bir oran olması yönündedir. Adalet, eşitlik ve daha yaşanılır bir ülke için, asgari ücret zammı, asgari ücretle çalışanları mutlaka tatmin etmeli, alın terinin ve emeğin hakkını vermelidir.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Sözleşmeli, Personel, Üvey, Evlat, Muamelesi, Görmemelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı