Haber Detayı
03 Kasım 2021 - Çarşamba 19:09 Bu haber 2878 kez okundu
 
Tek Nasihatim Kitap Okuyun
Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında ikinci ziyaretini Kepez’de bulunan Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştirdi.
Asayiş Haberi
Tek Nasihatim Kitap Okuyun

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında ikinci ziyaretini Kepezde bulunan Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesine gerçekleştirdi. Ziyarette öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı; AHENK Projesiyle eğitim sürecine dokunmadığımız öğrenci kalmayacak.” dedi.

Çağın becerilerini, insani değerlerle donatılmış, yaratıcı ve girişimci çalışmalar ile fark yaratan, mutlu bireyler yetiştirilmesi amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşen ziyarete Vali Ersin Yazıcı, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Karataş, öğretmen ve öğrenciler eşlik etti.

Eğitim Sürecine Dokunmadığımız Öğrenci Kalmayacak

AHENK Projesi kapsamında Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluşan Vali Ersin Yazıcı; Kitap okuma etkinliğimiz sonrasında öğretmen ve öğrencilerimizle sohbet ettik. AHENK Projemizin önemini anlattık. Biz bu projeyle toplumumuzun sosyokültürel yapısına uygun, yeniliğe, öğrenmeye açık, topluma yararlı bireyler yetiştirilmeyi amaçlıyoruz. Ahenk Projesi ile de Antalyamızda ve ilçelerimizde ziyaret etmediğimiz okul, eğitim sürecine dokunmadığımız öğrencimiz kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Yalanı Hayatınıza Asla Sokmayın

Öğrencilere, sohbet havasında geçen etkinlikte onları en çok neyin rahatsız ettiğini soran Vali Yazıcı; Ben bu anketi Balıkesir ve Rizede de yapıyordum. En az 250-300 okulda bu anketi yapmışımdır. Bu ankette öğrenciler genellikle ilk sırada en çok rahatsız olunan konuların yalan söylenmesi, dedikodu, iftira ve verilen sözün tutulmaması gibi konular olduğundan bahsediyor. Gençler ve çocuklar bunlardan rahatsız oluyorlardı. Şimdi şunu merak ediyor ve tartışmak istiyorum. Hem yalan söylüyoruz hem de rahatsız oluyoruz. Burada bir çelişki var, bunun izahı nedir. Sana yalan söylendiğinde neden rahatsız oluyorsun. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasını da yapmamalıyız. Dolayısıyla yalanı hayatınıza sokmayın, yalanı yaşamınıza pembe veya beyaz olarak asla sokmayın. Siz yaparsanız karşı tarafa da farkında olmadan yalan söyleme hakkı vermiş oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.

İnşallah En İyi Dostunuz Kitap Olur

Öğrencilere en iyi dostlarının kim olduğunu soran Vali Yazıcı; Benim öyle bir dostum var ki bana hiç ihanet etmedi, hiç yalnız bırakmadı. Belki sorunumu çözmedi ama zor anımda hep yanımdaydı ve beni alıp başka yerlere götürdü. Sizce bu kim olabilir. Cevap kitap. Size asla yalan söylemez ve ihanet etmez. Dostlarınızdan biri mutlaka kitap olsun. Bu da benim size bir nasihatim olsun. Çünkü kitap iyi bir dosttur. İnşallah en iyi dostunuz kitap olur.” dedi.

Bütün Yük Siz Değerli Öğretmen Arkadaşlarımızın Omuzlarında

AHENK projesi üzerine öğretmenlerle sohbet eden Vali Yazıcı; AHENK projemizi başlattık. Burada yeni bir şey yok aslında. Çözüm önerilerimiz hemen hemen aynı. AHENK ile yapmak istediğimiz başta meslek liselerimiz olmak üzere 60’ıncı, 70inci diye tabir edilen ama benim asla öyle olduğunu düşünmediğim ve geride kaldığı düşünülen okullarımızı, projemiz kapsamında harekete geçirmek istiyoruz. Burada bütün yük siz değerli öğretmen arkadaşlarımızın omuzlarında. Aksadığımız ve geri kaldığımız yönleri hep birlikte harekete geçirmek istiyoruz.” dedi.

Projede Tek Bir Ricam Var Okuma Saatinin Olması

Türkiye olarak okuma alışkanlığımızın düşük olduğuna değinen Vali Yazıcı sözlerine şöyle devam etti; Projede tek bir ricam var okuma saatinin olması. Maalesef okumayan bir toplumuz. Geçmiş yıllarda UNESCO tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünya kitap okuma alışkanlığında 86ncı sıradayız. Ben bunu kabul etmiyorum ve sizlerin de kabul etmesini istemiyorum. Bu konuya bütün öğretmenler olarak öncelik verelim. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırma noktasında hep birlikte hareket edelim.” şeklinde konuştu.

Gençlerimize İnsan Sevgisini ve Saygısını Öğretmeliyiz

Gençlerimizi, kültürümüz ve değerlerimizle eğiterek geleceğe hazırlamamız gerektiğine vurgu yapan Vali Yazıcı; Meslek hayatım boyunca eğitim her zaman önceliğim oldu. Daha önce Kaymakamlık ve Valilik yaptığım bölgelerdeki okullarda özellikle okumaya yönelik gayretlerim oldu. Öğretmen arkadaşlarımız olarak akademik başarının her şey olmadığını siz benden daha iyi biliyorsunuz. Belli bir yaşa kadar doktor, mühendis olsun dediğimiz çocukların belli bir zaman sonra önce insan olmasını değerlerine, kültürüne uygun yaşamasını istiyoruz. Bu sebeple gençlerimize, insana sevgiyi ve saygıyı küçük yaşlardan itibaren öğretmemiz lazım. Bu gençler bizim, ülkemizin yarınları. Bunları şimdiden iyi eğitmeliyiz. Gençlerimiz anasınıfı da dâhil 13 sene bizim tezgâhımızda eğitim görüyor. Bizim olan bu gençler yarın bize, ülkemize hizmet üreten gençler olarak karşımıza çıkacak. Gelecekte onları iyi görmek istiyorsak eğitimlerini şimdiden sıkı tutmalıyız.” şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda öğretmenlere projeye desteklerinden dolayı teşekkür eden Vali Yazıcı, çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Tek, Nasihatim, Kitap, Okuyun,
Yorumlar
Haber Yazılımı