Haber Detayı
08 Mayıs 2021 - Cumartesi 18:46 Bu haber 1807 kez okundu
 
Tınkaz: Pazar Yeri Mi? Yoksa Pazarın Yeri Mi?
İyi Parti Korkuteli ilçe Başkanı Cemal Tınkaz, aylardır ilçeyi meşgul eden Pazar yerinin kaldırılması konusunda Belediye Başkanı Ömer İşlek’in belediyeye dava açtığını,
Politika Haberi
Tınkaz: Pazar Yeri Mi? Yoksa Pazarın Yeri Mi?

İyi Parti Korkuteli ilçe Başkanı Cemal Tınkaz, aylardır ilçeyi meşgul eden Pazar yerinin kaldırılması konusunda Belediye Başkanı Ömer İşlek’in belediyeye dava açtığını, belediyeyi de İyi Parti Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü İrfan Yılmaz’ın savunduğunu söyledi.

Korkuteli İlçe merkezindeki Pazar ile ilgili sıkıntı Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek tarafından davalık oldu. Yalnız davayı açan Belediye Başkanı Ömer İşlek, davacı ise Korkuteli Belediyesi oldu. Yani Belediye Başkanı Ömer İşlek, kendi belediyesine dava açtı. Özellikle İyi Parti İlçe Başkanı Cemal Tınkaz’ın her fırsatta gündeme getirdiği Turgut Manavoğlu Kapalı Çarşamba Pazarı ilçenin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Başkan Tınkaz, MHP’li Belediye Başkanı Ömer İşlek’in konu ile ilgili yaptığı yanlışları tek tek anlattı. İşte Cemal Tınkaz’ın basın açıklaması:

Korkuteli ilçe Merkezinde bulunan Turgut Manavoğlu kapalı çarşamba pazarının tekrar eski yerine taşıması ile ilgili Belediye Meclisi'nin almış olduğu kararı, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek belediye Meclisi'ne iade etmişti. Korkuteli Belediye Meclisin 3'te 2 çoğunlukla ve AK Parti meclis üyelerinin de dahil olduğu şekilde 19 oyla, Çarşamba pazarının merkezdeki eski yerine tekrar açılması ile ilgili karar alındı. Başkan Bey o dönemde meclisi mazeretsiz olarak terk edip gitmesinden sonra, İlçe Belediye Meclis üyelerinin almış olduğu 3-4 tane gündem maddesini de meclise iade etmişti. Lakin İlçe Meclis üyeleri tarafından onaylanan meclis gündemleri ile ilgili bir dava açmamış ama özellikle Pazar yerinin taşınması ile ilgili olan maddeye dava açmış olup, açılan davayı da Korkuteli Belediyesine karşı açmıştır. Belediye'ye karşı açılan bu davada karşı taraf olmadığı için ve Niyazi İşlek’in kendisinin açmasından dolayı belediyeyi temsil etme yetkisi Meclisi adına meclis 1. Başkan Vekili ve İYİ Parti grup sözcüsü İrfan Yılmaz tarafından temsil edilmektedir.

İYİ Parti Korkuteli İlçe Teşkilatı olarak pazar yerinin eski yerine açılması ile ilgili ilk günden bugüne haklı bir mücadele verdiğimizi ve bu haklı mücadelemiz neticesinde Belediye Başkanının bize sırf Pazar yeri konusunda kimse bu işleri sorgulamadığı için, bizlerin kendisine yaptığı yanlışları söylememize istinaden, salatalık göndermek gibi bir terbiyesizlik yaptığına da tüm Türkiye şahit oldu. Biz buna rağmen yılmadık ve yılmayacağız. Korkuteli halkımızın yanında olduğumuzu, verilen bu mücadelelerin  halkımızın adına yapıldığını da  ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

İyi Parti Meclis Üyeleri olarak, bu çerçevede almış olduğumuz tüm kararların arkasında durduk ve belediye adına mahkemeye iletilmek üzere detaylı bir savunma hazırladık. Bu savunmayı da mahkemeye gönderdik. Buradaki esas olan konu başkanın pazar yerinin tekrar oradan kaldırılması ile ilgili olan ısrarıdır. Bununla ilgili çalışmalarıdır. Vatandaşın hakkını hukukunu korumaya devam edeceğiz. Vatandaşın bu pandemi sürecinde sağlıklı besine ulaşmak için, esnafın zorda kalmaması için haklarını savunmaya devam edeceğiz. Aslında buradaki en önemli kısım şu: Başkan Niyazi İşlek pazar yerini eski yerine gelmesini istemiyor ama alternatif olabilecek başka bir yerde yok. Yani planlı imar planında pazar yeri olan şartları sağlayan merkezde başka bir yerde yok. Bunu bilmesine rağmen uğraşıyor.

Aksi bir durum çıkacağını düşünmüyoruz ama mahkemeden eski pazarın buradan kaldırılması ve  bu alınan meclis kararının iptali gibi bir karar çıkarsa, pazarı taşıyacağımız başka bir yer yok. Pazarı sokağa açmak mı mantıklı? Yoksa pazarı en azından daha önce pazar yeri olarak kullanılan bir beton zemin üzerine açmak mı mantıklı? Burada artık takdiri size bırakıyoruz. İnşallah halkımız bu Belediye Başkanın yaptıklarının farkındadır. İlçede yaratılmaya çalışılan algılar neticesinde ‘ben yaptım, ben  üstünüm, kural ve kanunlarla oynamak benim işim’ diyen bir Belediye Başkanı, sadece vatandaşın sesine kulak vermeyip gerçek amaç ve gayelerini saklayarak arasta ve pazar esnafı ile oyun oynaması, milletin ekmeği ile uğraşması son derece yanlış ve hatalıdır.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Tınkaz:, Pazar, Yeri, Mi?, Yoksa, Pazarın, Yeri, Mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı