Haber Detayı
30 Temmuz 2021 - Cuma 20:27 Bu haber 2179 kez okundu
 
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Kamuoyuna Açıklama
Hem güzelliğimiz hem de gücümüzdür. Aynı zamanda itibarımızdır. Üç vatandaşımızı kaybettik, hayat ağaçlarımızı kaybettik, yaşam canlılarımızı kaybettik, paramızı kaybettik.
Asayiş Haberi
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Kamuoyuna Açıklama

“Evet; maalesef geleceğimiz yandı, yanıyor.

Ormanlar geleceğimizdir, milli servetimizdir. Hem güzelliğimiz hem de gücümüzdür. Aynı zamanda itibarımızdır. Üç vatandaşımızı kaybettik, hayat ağaçlarımızı kaybettik,  yaşam canlılarımızı kaybettik, paramızı kaybettik. İtibarın saraylarla, yollarla, uçaklarla ifade edildiği bir coğrafyada maalesef itibarımızı kaybettik.

Gelişmişlik; yangın, sel, deprem, gibi doğa olaylarının afete dönüşmemesi için alınan tedbirler ile tanımlanabilir. Umarız bir an önce bu gelişmişlik seviyelerine ulaşabiliriz.

Bu yangın öyle ya da böyle sönecek, bitecek. Önemli olan yaşananlardan ders almamız, ders çıkarmamız. Her sene bu aylarda çıkan yangınlardan ne kadar ders çıkardığımız ortada iken önümüzdeki seneler için maalesef umutlanamıyoruz.

Ne zaman küresel ısınma ve kızılçam ormanlarımızın yanma özelliklerini dikkate alırız,

Ne zaman insanımızın doğaya, ormana, suya, canlıya bakış açısını değiştirebiliriz,

Ne zaman afetleri önleme ve yönetme noktasında gerekenleri yapabiliriz, işte o zaman çocuklarımızın geleceğini onlara hediye eden, gelişmiş ve itibarlı bir ülke oluruz.

Vakit geçirmeden ormanlarımızın yönetimi ve orman yangınlarını önlemeye ilişkin kalıcı politikalar oluşturulmalıdır. Büyük orman yangını felaketinin önüne geçilmesi, yangınların yaratacağı doğal ve toplumsal yaraların sarılması için ormanlarımızı korumaya ve geliştirmeye yönelik  “Kamucu Ormancılık Politikaları”  ivedilikle hayata geçirilmelidir.

Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun diyor acılarını paylaştığımızı ifade ediyoruz”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: TMMOB, İnşaat, Mühendisleri, Odası’ndan, Kamuoyuna, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı