Haber Detayı
01 Ağustos 2021 - Pazar 19:54 Bu haber 1845 kez okundu
 
Toplu Sözleşme Sadece Memuru İlgilendirmiyor
Memur-Sen Antalya İl Başkanı Ünal Hisarkaya 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Asayiş Haberi
Toplu Sözleşme Sadece Memuru İlgilendirmiyor

Memur-Sen Antalya İl Başkanı Ünal Hisarkaya 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ortaya çıkan ekonomik koşulların memuru maddi anlamda zor durumda bıraktığının altını çizen Hisarkaya, yapılacak zamlarla bunun dengelenmesi gerektiğini vurguladı.

Ünal Hisarkaya Memur-Sen’in geçtiğimiz günlerde 6. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini açıkladığını ve kamu işvereni ile sürecin 2 Ağustos’ta başlayacağını söyleyerek, “Tekliflerimizi bakanlığa teslim ettik. 2022 yılı için 21, 2023 yılı için ise 17 olmak üzere toplamda 38 oranında bir zam istiyoruz. Mutabakatsızlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşmeden bu yana geçen 18 ayda enflasyon beklentinin üzerinde artmış, kamu görevlilerin alım gücü düşmüştür. Buna istinaden geçmiş dönemin telafisi için 600 TL seyyanen zam talebimiz var. Bunun yanında önümüzdeki iki yıl için toplamda 6 oranında refah payı teklifimiz var. Refah payı konusunda şu ana kadar kamu işvereni bir adım atmadı. Ancak ortaya çıkan ekonomik tablo refah payının ne kadar gerekli olduğunu bizlere göstermiş oldu. Refah payı memura verilirse asıl zam bu olacak. Bu konuda ısrarcıyız ve masada en önemli başlıklardan bir tanesi de bu olacak” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen olarak sundukları diğer tekliflere de değinen Başkan Hisarkaya, “Bayram ikramiyesi hem emeklilere hem kamu görevlilerine verilsin dedik. Emeklilerle ilgili bir adım atıldı. Bunun için teşekkür ediyoruz. En düşük memur maaşının 3-4 katı emekli maaşı alan işçiye bayram ikramiyesi veriliyor ama en düşük devlet memuruna bayram ikramiyesi verilmiyor. Gelin memuru da bayram ikramiyesine dahil edelim. Kamuda sistematik bozuldu. Aynı kurumda 19 ayrı fark var. Gelin sözleşmelileri kadroya alalım, gelin 3600 ek gösterge vaadini toparlayalım, gelin yardımcı hizmetler sınıfında bulunup memur işi yapan arkadaşlarımızı memur kadrosuyla ilişkilendirelim. İşçi bulunup memur işi yapan kamudaki arkadaşların işini toparlayalım. Görevde yükselme ve unvan değişikliği konusunda bir adaletsizlik var. Son 10 yıl içinde en az bir defa görevde yükselme sınavı açan kurum sayısı 38. Yani 62’si hiç açmamış. İnsanların kariyer hedeflerinin gerçekleşmesine fırsat verelim ve adalet duygusunu pekiştirelim. Gelir vergisi konusunda da biz kamu görevlileri olarak son derece muzdaribiz. Türkiye’de gelir vergisi konusunda bir eşitlik var ama asla bir adalet yok. Asgari ücretten, en düşük memur maaşından, sermayeden, rantiyeden aynı oranda gelir vergisi alınıyor. Sermayeden alınan vergiler aflarla, ertelemelerle onlar için bir avantaja çevriliyor. Ancak kamu görevlilerinin vergisi her ay bordrodan otomatik olarak kesiliyor. Burada bir yanlışlık var. Bu yüzden toplu sözleşme masasına 15’i geçen gelir vergisi kısmının memura geri iade edilmesi beklentimizi de gündeme getireceğiz ve bu konuda da ısrarcı olacağız” şeklinde konuştu.

Masada temsilcisi bulunan diğer 2 sendikaya Memur-Sen ile ortak hareket etme çağrısının Genel Merkez tarafından yapıldığını hatırlatan Hisarkaya, Kamu-Sen’in bu teklife olumlu cevap verdiğini ve bazı teklifleri toplu sözleşme masasına ortak götüreceklerini de sözlerine ekledi.

6 Milyonu aşkın insanın milli gelirden alacağı payın belirleneceği toplu sözleşme sürecine değinen Memur-Sen Antalya İl Başkanı Ünal Hisarkaya, “Memur zammı aslınsa sadece memuru ilgilendirmiyor, işçiyi, emekçiyi, esnafı da ilgilendiriyor. Memura zam demek piyasaya sıcak para akması demektir. Alınan iyileştirmeler ertesi ay tekrar merkezi bütçeye dönüyor ve piyasayı anında hareketlendiriyor. Bu açıdan toplu sözleşme sadece memurun değil, toplumun tüm kesimi tarafından beklenen bir süreç konumunda. Memurun alım gücünün düştüğü çok net olarak görülüyor. Yılsonu enflasyon oranının 30’un üzerine çıkması bekleniyor. Bu durumun memur açısından hem oransal zamla hem de refah payıyla dengelenmesi gerekiyor. Tekliflerimizi sunduk ve 2 Ağustos Pazartesi günü süreci başlatacağız. 31 Ağustos’ta tamamlanacak olan bu kısıtlı sürecin daha disiplinli ilerlemesi adına da bakanlığımızla görüşme masasını olabildiğince açık tutmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Toplu, Sözleşme, Sadece, Memuru, İlgilendirmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı