Haber Detayı
30 Mart 2017 - Perşembe 22:11 Bu haber 628 kez okundu
 
Toros Dağları’ndan Evet Sesi Yükseliyor
AK parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Yörüklerle kucaklaştı.
Politika Haberi
Toros Dağları’ndan Evet Sesi Yükseliyor

Toroslar’dan güçlü Türkiye için Anayasa değişikliğine tam destek geldi. En genç milletvekili Sena Nur Çelik, referandum maratonuna Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde devam etti. Anayasa değişikliği paketinin detaylarını bu kez Gazipaşalılarla paylaştı.

“Rejim değil vesayet elden gidiyor”

Hayır kampanyası yürütenleri yalan makinesine benzeten Çelik, “rejim değişiyor” iddialarına cevap verdi. Çelik, “1923’te Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyeti kurdu. Türkiye’nin rejimi cumhuriyettir. Bunun aksini savunanların karşısında önce biz dururuz.  Rejim elden gitmiyor, vesayet gidiyor” dedi.

“Tek adamlık” iddialarını da eleştiren Çelik, “Diktatörlük, padişahlık türküsü tutturdular, aynı nakaratı söyleyip duruyorlar. Seçimle iş başına gelinen bir sistemde böyle tehlike olması mümkün mü? Tek adamlık CHP’nin geçmişinde var. Onların il başkanlarının valilik yaptığı dönemleri biliyoruz. Tek parti döneminde yaşananları millet unutmadı” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanı sorumlu olacak”

Yeni sistemde cumhurbaşkanının iki dönemden fazla görev yapamayacağını belirten Çelik, “1982 model darbe Anayasasında cumhurbaşkanının yetkileri fazla ama sorumlu değil. Demokrasilerde böyle bir şey olamaz. Artık hem yetkili hem sorumlu cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılabilecek ve her suçtan yargılanabilecek” diyerek milli iradenin söz sahibi olacağını söyledi.

“Sabah başka akşam başka yalan söylüyorlar”

AK Parti’nin en genç milletvekili “Cumhurbaşkanı Meclis’i feshedecek” diyenlere de tepki gösterdi. Yeni Türkiye’ye karşı çıkanların yalanlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Çelik,

şunları kaydetti:

“Sabah başka akşam başka bir yalan söylüyorlar. Asılsız senaryolarına sürekli yenilerini ekliyorlar. Meclis’in feshedilmesi diye bir şey yok. Tam tersine Meclis’in eli güçleniyor. Artık yürütmenin bütçe kanunu dışında kanun teklif etme yetkisi olmayacak. Kanunları Meclis yapacak. Bütçeyi de Meclis kabul edecek, bütçe hakkı Meclis'in. TBMM'de her bir milletvekili kanun teklifi verecek. 2019’da 2 sandık kurulacak. Birinde Cumhurbaşkanını diğerinde milletvekillerini seçeceksiniz. Cumhurbaşkanı ile Meclis anlaşamazsa her ikisi de seçim kararı alabiliyor ve ikisi beraber seçime gitmek durumunda kalıyor. Bu aslında uzlaşma getiriyor, krizlerin çözümünü kolaylaştırıyor.”

Toroslar vekilini bağrını bastı

Sena Nur Çelik, Gazipaşa İlçesi’nde Çakmak, Çörüş, Yeşilyurt, Çığlık ve Çobanlar Mahallelerini dolaştı. Hemşerileri tarafından sevgi seli ile karşılanan Çelik ve AK Parti teşkilatı üyelerine gözleme ile ayran ikram edildi. Toroslar’da hasret gideren genç milletvekili Yörüklerin dertlerini dinledi, talepler ile yakından ilgileneceğinin sözünü verdi. Antalya Milletvekili, 61 yıldır evli olduklarını söyleyen 83 yaşındaki Şükrü Kıvrak ile 81 yaşındaki Emine Kıvrak çiftini de tebrik etti. Çobanlar Mahallesi’nde kanser hastası Cemile Gülen’i evinde ziyaret eden Çelik, geçmiş olsun dileklerini iletti. Yörüklerle hatıra fotoğrafı çektiren Çelik, çocukları da hediyelerle sevindirdi. 5 mahalle Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne tam destek verdi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Toros, Dağları’ndan, Evet, Sesi, Yükseliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı