Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 20:53 Bu haber 1946 kez okundu
 
Tropikal Meyve Üretim Merkezi Doğu Antalya
Politika Haberi
Tropikal Meyve Üretim  Merkezi Doğu Antalya

Ak Parti Antalya Milletvekili ve TBMM Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Atay Uslu Gazipaşa’da tropik meyve bahçelerini gezdi ve meyve üreticilerini dinledi.

Tropik meyve üretimi hakkında çiftçilerden bilgi alan Milletvekili Atay Uslu üreticileri desteklemeye devam edeceklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: Antalya’nın en doğu ilçesi Gazipaşa. Toroslar denize yatay olarak uzandığı için kuzey rüzgârlarının denize ulaşmadığı bir coğrafya. Bu durum, dağlarla deniz arasında kalan bölgede tropikal bir iklim oluşturmaktadır.  Bu klimanın keşfedilmesi sonucunda bu topraklarda yaklaşık 60-70 yıldır muz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’ de doğal ortamda muz, sadece Gazipaşa, Alanya ve Anamur’da yetiştirilmektedir. 

ALANYA VE GAZİPAŞA’DA TROPİKAL MEYVE ÜRETİMİ GELİŞİYOR

Hem Gazipaşa’mızda, hem Alanya’mızda Son yıllarda gerek tropikal iklim, gerek bölge halkının çalışkanlığı, gerekse de yeniliğe açık çiftçiler nedeniyle tropikal ürünlere yönelmiş olmuştur. Yaklaşık 15 yıldır avokado yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yeni yeni mango, ejder meyvesi, passiflora, papaya, blueberry gibi ürünler yetiştirilmeye başlanmıştır ve başarı yakalanmıştır. Neredeyse dünyada yetişen tüm tropik meyveler için Gazipaşa ve Alanya ideal bir iklime sahiptir.

TROPİK MEYVE ÜRETİCİLERİNE ZİYARET

Biz de Gazipaşa’nın Macar bölgesindeki tropik meyve üreticilerini ziyaret ettik.  Türkiye’nin Tropik meyveleri Gazipaşa’dan, Alanya’dan. Buralar adeta tropik Güneydoğu Asya, orta Amerika gibi... Ürünlerin çeşitlenmesi, tanıtılması için, üretimin genişlemesi ve gelişmesi için destek vermeye devam edeceğiz. 

TROPİK ÜRETİME DESTEK

Burada konuştuğumuz çiftçiler tropik ürünlerin gönüllü tanıtımını yapan Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na da  özel bir teşekkür sundular.  Tarım ve Orman Bakanlığımız, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü BATEM tropikal üretime desteğini devam ettirmektedir” dedi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Tropikal, Meyve, Üretim, , Merkezi, Doğu, Antalya,
Yorumlar
Haber Yazılımı