Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 23:16 Bu haber 3078 kez okundu
 
Tuba Vural Çokal Sistem Tarımı Bitirdi
Politika Haberi
Tuba Vural Çokal Sistem Tarımı Bitirdi

Hükümetin 2002 yılından beri uygulamış olduğu yanlış politikalar sonucu tarımda kendi kendine yeten bir Türkiye iken her ürünü ithal eden bir ülke haline geldiğini belirten İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, tarım alanında en önemli iki maliyet vardır dedi. Bu maliyetlerin birincisi olan gübre fiyatların 2002 yılından bu güne 800 civarı artış gösterirken ikinci önemli maliyet olan benzinin ise 500 arttığını dile getirdi. Bu gibi nedenlerden dolayı tarım arazilerimizin her geçen gün azaldığının altını çizen Dr. Çokal, sadece Antalya’da 700 bin çiftçinin üretimi bıraktığını söyledi. Antalya’da tarım üreticisinin ekonomik krizde olduğunu üreticilerin 4 milyar 254 milyon 141 bin TL kredi çekerek bankalara borçlandığından anlıyoruz dedi.

Türkiye’nin nerede ise tüm dünya ülkelerinden tarım ürünü ithal etmeye başladığını anlatan Dr. Tuba Vural Çokal, sadece sofralarımızın vazgeçilmezi olan ithal edilen bakliyatlardan örnek verirsek 450 milyon TL’ye yakın ödeme yapıldı. Türkiye’de tarımda önde gelen Antalya ilimizde 2017 yılında 85,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Görüldüğü üzere ithalata bağlı ülke haline geldik.

Dr. Çokal, çiftçilerin ekonomik sorunlarını tek bir örnek ile karşılaştırmak gerekirse 2002 yılında en pahalı gübre 252 dolar iken günümüzde aynı gübre 650 dolar olmuştur dedi.

Devlet desteklerin yetersizliği ve denetlenmemesi nedeni ile istenilen amaca hizmet etmediğini anlatan Dr. Çokal “ Üreticiye verilen destek yetersizdir. Verilen bazı hibelerin ise takibi yapılmamaktadır. Bunlar istenilen amaca hizmet etmemektedir. İktidardan istediği destekleri alamayan çiftçi çareyi banka kredilerinde aramakta ve faizle borçlanmaktadır. Tarım politikalarında yapılan yanlışlara ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum da eklenince binlerce çiftçi bankalara olan borçlarını ödeyemez hale gelmiş, ellerindeki tarlalarını seralarını kaybetme durumuyla karşı karşıya kalmıştır dedi.

Dr. Çokal, son olarak Manavgat’ta yaşanan karpuz üreticilerinin sorunlarına da değindi.

Karpuz üreticilerinin maliyetlerinin 70 kuruşa varırken toptancı haline gittiklerinde 30 kuruşa satamamasından dolayı üreticiyi daha zor günler beklediğini vurguladı. Dr. Çokal, Manavgat’ta 5000 dönüm Kavun-Karpuz ekili alanının olduğuna dikkat çekerken bu kadar çok sayıda üreticinin mağdur olması Manavgat ekonomisini zor duruma düşüreceğini söyledi.

Tarım ürünlerinin fiyatlarının yükselişe geçtiği zaman enflasyonun artmasına neden oluyor diye bağıranlar şu an üretici zarar ediyor iken neden ses etmemektedirler diyerek sitemde bulundu.  Bu durumda zarar gören ve mağdur hep çiftçi olmaktadır dedi.

Dr. Çokal, tarım ekonomisinin ülke ekonomisi için önemli bir yer tuttuğunu ve üretici zarar eder üretim olmaz ise işte o zaman pahalılık ve var olan ekonomik krizin büyüğünü yaşarız dedi. Karpuz üreticilerinin doğrudan gelir desteği ödemelerinin de yetersiz seviyede olduğunu değinen Çokal,  başta siyasiler olmak üzere yetkililerin üreticilerin sorunlarına çözüm arayışında olmaları içinde çağrıda bulundu.

Çokal sözlerini şöyle tamamladı “Tarımda yegane çare vardır. Üreticinin desteklenmesi ve günübirlik planlar yerine uzun vadeli tarım planları hazırlanmasıdır. Türk çiftçisine yeterli destek ve imkan sağlandığı takdirde yeniden dünyanın en büyük tarım ülkelerinden biri olacağımızdan emin olabilirsiniz.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Tuba, Vural, Çokal, Sistem, Tarımı, Bitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı