Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 18:52 Bu haber 2040 kez okundu
 
Türsad Turizm Fuarı Büyük İlgi Gördü
Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm merkezinde bu yıl 2’incisi düzenlenen Türkiye Otel Satın Alma Yöneticileri Derneği tarafından düzenlenen, Türkiye Turizm Tedarik Fuarı büyük ilgi gördü
Ekonomi Haberi
Türsad Turizm Fuarı Büyük İlgi Gördü

Türkiye Otel Satın Alma Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bilgiç açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi. Başkan Bilgiç “Türkiye ekonomisinde bacasız sanayi olarak adlandırılan ve Antalya ekonomisinin ana omurgasını oluşturan Turizm sektörünün Otel Satın alma Yöneticileri olarak daha iyi hizmet sunabilmek adına bugün burada sizlerle bir aradayız. Unutulmamalıdır ki Turizm sektörü yaklaşık 60 sektöre destek veren ve ekonomiyi tabana yayan çok önemli bir sektördür.

Biz Otel Satın Alma Yöneticilerinin öncelikli amacı tesislerimizde konaklayan misafirlerimizin kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamaktır. Bunun için en kaliteli ürünü en uygun fiyata tedarik etmek bizlerin asli görevidir.

Turizmde Rekorlara imza atan 2019 yılında Antalya’mızda yaklaşık 16 milyon turisti ağırlamak biz sektör temsilcileri ve tedarikçi çözüm ortaklarımızı Antalya ekonomisi ve Türkiye ekonomisine yaptığı katkıdan dolayı son derece mutlu etmiştir.

Devletimizin başarılı turizm politikaları ile Antalya’nın sadece yaz aylarında deniz kum Güneş’ten ibaret olmadığını 4 mevsim kültür turizminin de yavaş yavaş hakim olduğu görülmektedir.

Kültür turizmi için Sn. valimiz Münir Karaloğlu’nun önderliğinde 2018 yılı Perge -2019 yılı ise Aspendos yılı ilan edilmiştir. Bunun için de Sn. valimize ayrıca teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Aynı zamanda Tüm belediye başkanlarımıza ve Stk temsilcilerimize Turizm adına emek veren herkese ayrı ayrı ayrı teşekkür ederiz.

4 mevsim turizm demek kış aylarında kapanan sezon otellerinin kapanmaması buna bağlı olarak da istihdamın geçici değil daimî olması demektir.

4 mevsim turizm tedarikçi çözüm ortaklarımızın kış aylarında Pazar paylarında düşüşün olmaması ve buna bağlı olarak da yarattıkları katma değerle Türkiye Ekonomisine daha fazla katkı vermeleri demektir.

Geçtiğimiz yıl birincisini düzenlediğimiz sektör buluşmamızda 4 milyar olan işlem hacmimizi bu yıl 95 tedarikçi çözüm ortağımızla birlikte 1000’e yakın yerli ve yabancı marka katılımıyla 6 milyar TL ye çıkarmak istiyoruz.

2020 hedefimiz ise Türsad çatısı altında olan Türkiye Turizm Tedarik fuarını uluslararası arenaya taşıyarak işlem hacmimizi 10 milyar Türk lirasına çıkarmaktır.

Konuşmama son verirken Türsad ailesi adına; Antalya Turizminin gelişimi için elimizden gelen ve üzerimize düşen tüm görevlerde kurumlarımızın yanında olduğumuzu ve tüm iş birliklerine açık olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Türsad çatısı altında gerçekleşen Türkiye Turizm Tedarik Fuarımızın Sektörümüze değer katacağına inanıyor ve fuarımızın Antalya’mıza, Türkiye’mize Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜ OLUŞTURDUĞU EKONOMİYİ ŞEHİRLE PAYLAŞMALI

Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm merkezinde bu yıl 2’incisi düzenlenen Türkiye Otel Satın Alma Yöneticileri Derneği tarafından düzenlenen, Türkiye Turizm Tedarik Fuarı açılışına yaptığı konuşma, “ 2020 Yılına Umutla Ve Heyecanla Giriyoruz 2020’ye daha heyecanla ve umutla giriyoruz. İnşallah 2019’da yakalamış olduğumuz 17’lik büyümeyi muhafaza ederek onun üzerine de koyarak, 2020 yılını tamamlarız diye temenni ediyorum. Fakat bu işler sadece temenni ile olmaz hedef koymak, bu koyduğunuz hedefler doğrultusunda da emek verip çalışmak gerekiyor. Antalya’da kamu sektörü, özel sektör, sivil toplum, yerel yönetimler hep beraber Türk turizmini bir yere taşımak için çok ciddi bir emeğimiz ve çalışmamız oldu. Bu emeğin ve çalışmanın karşılığını da aldığımızı ifade edebilirim. Bunun içinde çok memnun ve mutluyum” dedi.

Halkın Turizmi Sahiplenmesini Sağlayın

Antalya’nın önemli bir fuara ev sahipliği yaptığını vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Otel Satın Alma Yöneticileri Derneği, otellerine giren her türlü malı piyasadan beğenen, satın alan ve işletmesine götüren yöneticilerdir. Bu kadar önemli bir konuşmada sizlerle birkaç şey paylaşmak istiyorum. Turizm çok ciddi bir ekonomi oluşturuyor.

Ve ekonomiyi tabana yayan en önemli faktörlerden biri. Ama bunun gereğini yaparsak böyle olur. Antalya’da bir oteliniz var satın almanızın tamamını Antalya’nın dışından yapıyorsanız. Antalya halkı bir dakika der. Bu şehir turizmin külfetine hep beraber katlanıyor muyuz, katlanıyoruz. Eğer turizmin oluşturduğu ekonomiyi, şehirle paylaşmazsak o zaman şehir Barselona’nın yaptığı gibi biz artık turist istemiyoruz der. İlerde Antalya halkının da yeter artık dememesi için, oluşan ekonominin şehirle, şehirde yaşayan halkla bölüşülmesi lazım. Bu konuda arkadaşların dikkatli olduğunu biliyorum. Ama ben şehrin yöneticisiyim şehrin valisiyim, şehirde yaşayan 2 milyon 400 bin vatandaşımızın her birinin adına bunu talep etme hakkımın olduğunu düşünüyorum. Satın almacı arkadaşlarımız şehirden tedariği mümkün olan her şeyi şehirden tedarik etmelidir. Ama mutlaka yerli, olmalıdır. Bunu yaptığımızda halkın turizmi ve sizi daha çok sahiplendiğini göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Turizm sektör temsilcilerinin daha cesur olmaları gerektiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, “Sektörün biraz daha sahip çıkması ve katılımın artması lazım. Gelecek sene en az Antalya’nın turizmi kadar büyük düşünmeniz lazım. Gelecek sene daha geniş salonlarda, daha geniş katılımla buluşmak dileğiyle, inşallah 2020 sezonu herkesin kazandığı ve kazandığını da birbirimizle paylaştığımız bir sezon olur” dedi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Türsad, Turizm, Fuarı, Büyük, İlgi, Gördü,
Yorumlar
Haber Yazılımı