Haber Detayı
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 18:10 Bu haber 1978 kez okundu
 
TZOB Manavgat’ta Yaraları Sarıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB), orman yangınlarında zarar gören çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve yanan alanların ağaçlandırılması için ziraat odalarının da katılımıyla başlattığı yardım kampanyası Manavgat’ta yaraları sarıyor.
Asayiş Haberi
TZOB Manavgat’ta Yaraları Sarıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB), orman yangınlarında zarar gören çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve yanan alanların ağaçlandırılması için ziraat odalarının da katılımıyla başlattığı yardım kampanyası Manavgat’ta yaraları sarıyor. Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımları yangın zedelere ulaştırdıklarını kaydetti.

TZOB YARDIM KAMPANYASI

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB koordinasyonunda, Türkiye’nin dört bir yanındaki il ve ilçelerde faaliyet gösteren 763 ziraat odasının katılımıyla yangından zarar gören çiftçiler ve yanan orman alanlarının ağaçlandırılması için 9 Ağustos pazartesi günü yardım kampanyası başlattığını kaydederek, şu bilgileri paylaştı:

“İlçemizde yangınlardan etkilenen çiftçilerimizin en başta hayvan varlıkları olmak üzere evleri, müştemilatları, ekili ve dikili alanları, seraları, traktörleri, tarım alet ve makinelerinin zararlarıyla ilgili tespitler sürüyor. TZOB’un başlattığı yardım kampanyasıyla çiftçilerimizin temel ihtiyaçları ile birlikte özellikle hayvancılık yapan çiftçilerimizin hayvanları için gerekli yem, saman ve ot gibi ihtiyaçlarını da karşılamaya devam ediyor.” dedi.

‘HEPSİNİ SAYAMIYORUM’

Türkiye’nin dört bir yanından yardımların Manavgat’a ulaşmaya devam ettiğini kaydeden Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin yardım gönderen ziraat odalarımız başta olmak üzere özel olarak başvuran kurum ve kişileri saymanın mümkün olmadığını kaydetti. Metin: 763 ziraat odasının TZOB’un başlattığı yardım kampanyasıyla Manavgat için seferber oldu. Gelen yardımları Tarım İl Müdürlüğümüzün tespitleri doğrultusunda yangından zarar gören çiftçilerimize teslim ederken yardımın hangi kurumdan geldiğini bizzat söylüyoruz. Çiftçimiz yardım gönderenlere teşekkür ediyor dua ediyor” dedi.

‘TELEFONLARIMIZ HİÇ SUSMUYOR’

TZOB’ un yardım kampanyasının ardından telefonlarının hiç susmadığını kaydeden Metin Türkiye’de ki tüm ziraat odalarından arandıklarını belirtti. Metin: “Ziraat odalarımızdan sürekli telefonlar geliyor. Yem ,saman, balya gönderiyorlar. Özel şahıslar gönüllerinden kopan yardımları gönderiyorlar. Halkımız elinden geleni karınca kaderince yardım ulaştırıyor. Yaralarımızı bir nebzede olsa sarmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

‘TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE BİRLİKTE DAĞITIYORUZ’

Tarım İl Müdürlüğü’nün tespitleri doğrultusunda gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını kaydeden Rasim Metin: “ Tarım İl Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde listelere göre hayvanı yananlara hayvan yardımı, neye ne kadar ihtiyaçları varsa yem, saman dağıtımlarını birlikte yapıyoruz. Yardımları yeri geliyor kendi araçlarımızla ulaştırıyoruz. Kendi araçlarıyla gelip alabilenlerde oluyor. Tarım İl Müdürlüğümüz, Antalya Büyükşehir Belediyemiz ve Manavgat Belediyemiz vasıtasıyla ulaşan talepleri hep birlikte ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kimseyi mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ben alamadım diyenlerle tekrar görüşüp gönderiyoruz” dedi.

ZEYTİNYAĞI KAYBIMIZ SADECE BU YOL İÇİN 90 MİLYON LİRA

TZOB un başlattığı kampanyası sayesinde hayvanların yem ve saman ihtiyaçları giderildiğini belirten Rasim Metin , büyük Manavgat yangınında en fazla zararı zeytin ağaçlarının gördüğünü kaydetti. Metin  yanan ağaçların zeytin üreticisine  sadece bu yıl için ürün bazlı faturasının 90 milyon lira olduğunu söyledi. Rasim Metin “ 42 mahallemiz de ilk tespitlere göre 450-500 bin adet zeytin ağacımız yandı. Zeytin üreticimizin yağ kaybı bu  yıl için yaklaşık 90 Milyon lira . TZOB’un başlattığı yardım kampanyası sayesinde kış aylarında dikilmek üzere çiftçimize ücretsiz zeytin fidanı desteği verilmesi planlanıyor. Kampanya sayesinde inşallah yeterli meblağlara ulaşılacağını tahmin ediyorum. Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar başta olmak üzere TZOB yönetimine ve tüm ziraat odalarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

‘ALLAH BU ACIYI KİMSEYE YAŞATMASIN’

Yaşanan acının tarifinin mümkün olmadığını belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin : “Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. Türk halkına bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Çok duyarlı davrandılar. Devletimiz, halkımız STK’larımız acımızı paylaştılar. Allah herkesten razı olsun”  şeklinde konuştu.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: TZOB, Manavgat’ta, Yaraları, Sarıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı