Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 22:15 Bu haber 1687 kez okundu
 
Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü
Sağlık Haberi
Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihi "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Bu amaca yönelik olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde de farkındalık oluşturmak ve toplum bilincinin artırmak amacıyla 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 

Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. 

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ülkemizde en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülmektedir. 

Uyuşturucu madde ve kullanımı ile bağımlılıkla etkin bir mücadele amacıyla İlimizde; Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Antalya Adliyesi, Akdeniz Üniversitesi, Adli Tıp Kurumu Antalya Grup Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Antalya Komutanlığı,  İl Müftülüğü, E ve L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları, Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, TÜİK Antalya Bölge Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Antalya Şubesi ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalar yürütülmektedir.

Bu kapsamda yapılacak çalışmalarda arz ve taleple mücadele, koruyucu ve önleyici faaliyetler, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon ile sosyal uyum süreci olmak üzere tüm boyutlar ile ele alınmaktadır.

Uyuşturucu madde bağımlılığı veya tedavisi süreci hakkında bilgi almak isteyen kişiler ve kişi yakınları İlimizde;

Tüm Aile Hekimlerine,

Alanya, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Manavgat ilçelerimizde bulunan İlçe Sağlık Müdürlüklerine bağlı Sağlıklı Hayat Merkezlerine,

Yeşilay Danışmanlık Merkezine (YEDAM),

Atatürk Devlet Hastanesi Alkol Ve Madde Bağımlılığı Tedavi Ve Eğitim Merkezine (AMATEM),

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Ve Uygulama Merkezine (AMBAUM) başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti alabilecekleri Sağlık Bakanlığına bağlı “ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattını” doğrudan arayabilirler.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Uluslararası, Uyuşturucu, Kullanımı, Ve, Kaçakçılığı, İle, Mücadele, Günü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı