Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 21:23 Bu haber 1624 kez okundu
 
Üniversite Hastanelerinde Ek Ödeme Sorunu Çözülsün
Sağlık Haberi
Üniversite Hastanelerinde Ek Ödeme Sorunu Çözülsün

Sağlık çalışanları koronavirüs salgınına karşı kahramanca bir mücadele vermektedirler. Sağlık ordumuz cephede göğüs göğüse çarpışıyor desek yanlış bir tabir yapmış olmayız.

Böylesine bir durum söz konusu iken cephenin şartlarını en iyi seviyede tutmak cephe gerisindeki herkesin görevi olduğunu dile getirmiştik.

Sağlık çalışanlarının herkes alkışlıyor ama yöneticilerden ısrarla beklediğimiz gereğini yapma davranışının her ne hikmetse sürekli olarak uygulanmadığını, ihmal edildiğini görerek uyarılarımızı da yapmıştık. Fakat yapılanları gördükçe meselenin sadece kuru bir alkış olduğunu hissetmek çalışanları kaygılandırmaktadır.

Hepinizin bildiği gibi Salgın sürecinde ek ödemelerin tavandan yapılacağı ilan edilmiş, bununla ilgili mevzuat düzenlemesi de yapılmıştır.

Her ne kadar Sağlık Bakanlığı bunu tavandan yerine yavandan bir ek ödemeye çevirerek çalışanlar arasında bir adaletsizlik yapmışsa da Üniversite hastanelerinde hala bir kuruş bile bir ödeme yapılmamıştır.

Yani Sağlık Bakanlığı’nda yavandan olan iş bize ise hala hiç görülmemiş, kendini göstermemiştir.

Bu zamana kadar çalışana verilmeyen ek ödemelerle ilgili yaptığımız başvurularda bize söylenen Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan para gelmediği, bürokratik engel olduğudur.  

Ayrıca global bütçeden de ödeneceğine dair ifadeler vardır ama ne zaman nasıl olacağına dair bir izah yoktur.

Merak ediyoruz, Şu dönemde sağlık çalışanının emeğinden daha kıymetli ne vardır ki bürokrasi engel olmaktadır. 

Sağlık çalışanını huzursuz etmekten kim ne amaç elde etmek istemektedir? Şu mübarek günde çalışanın alın terinin önüne kim niçin engel koymaktadır.

Biz burada sorun çıkmasını kabul edemiyoruz. Herkes sağlık çalışanlarını alkışlarken yöneticilerden de gereğini yapmalarını bekliyoruz.

Bekleme, öteleme veya erteleme son bulmalıdır. Bu konuda Üniversite yöneticileri de gerekli görüşmeleri yaparak bu mağduriyetin bir an önce sonlandırılmasını sağlamalıdırlar.  

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.

 

Dr. Ali İhsan Yılmaz Türk Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Üniversite, Hastanelerinde, Ek, Ödeme, Sorunu, Çözülsün, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı