Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 18:55 Bu haber 5948 kez okundu
 
Unutulan Mahalle Haşimişcan
Haşimişcan Mahallesi Muhtarı Halil Ay Antalya Haber Takip Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fatma Şahin’e Haşimişcan Mahallesinin sorunlarını ve beklentilerini anlattı.
Gündem Haberi
Unutulan Mahalle Haşimişcan

Fatma Şahin, HAŞİMİŞCAN MAHALLESİ HAKKINDA NE SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ?

 

Muhtar Halil Ay, Haşimişcan ilk önce benim doğduğum büyüdüğüm mahallem eski valimiz Haşimişcan ismini almıştır. Sit alanında olan eski Antalya evlerinden oluşan ama su anda bir çok ev bakımsız ve metruk bir mahalle. Anadan dededen kalma bir mahalle komşuluğumuz hala aynı sıcaklığında devam ediyor. Kaleiçi gibi koruma altında olan bir sit alanıdır. Fakat Kaleiçi kadar önem verilmeyen tam anlamıyla hizmet alamayan şanssız unutulmuş bir mahalledir.

 

Fatma Şahin, MAHALLENİZDEKİ EKSİKLİKLER NELERDİR VE BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?

 

Muhtar Halil Ay, Mahallemizde öncelikle çok metruk evler var. Bu evlerin 50’si Valimiz, Kaymakamımız ve Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit beyin öncülüğünde yıkıldı. Yıkılmayan evlerinde yıkılmasını ve evlerin orijinalliği bozulmadan Kaleiçi koruma kurulu tarafından projeleri çiziliyor.  Bu projeye uygun tekrar yapılmasını zeminlerimiz yollarımız bozuk asfalt atılıyor bu asfalt görsel açıdan yakışmadığı gibi üst üste atılan asfaltlar evlerin giriş kapı oyuntularından yüksekte kaldığı için yağmurlarda evlere su basmasına sebep oluyor.  Mesajla Elmalı’da sit alanı ama o kadar güzel yapılmış evler rengarenk ışıklandırılması çok güzel yapılmış bizde mahallemiz istiyoruz.  Antalya’nın göbeğinde olan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan mahallemizin canlandırılması güzelleştirilmesi güvenle gezilebilen bir alan haline gelmesini bekliyoruz. Mahalle arası metruk evler oldukça, ışıklandırma, düzgün yollar bekçiler olmadıkça insanlar korkuyor kötü alışkanlığı olan insanların uğrak yeri haline geliyor. Bu yüzden hem mahalleli hemde gelen turistler tedirgin oluyor.

 

Fatma Şahin, VALİLİK KALAEİÇİ İÇİN BEKÇİ VE KORUMA GÖREVLİLERİYLE GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR, SİZ BÖYLE BİR TALEPTE BULUNMADINIZ MI?

 

Muhtar Halil Ay, Biz görevde olduğumuz süre boyunca böyle taleplerde bulunduk ama olumlu bir cevap alamadık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek Haşimişcan Mahallesi için bir proje sözü var. Kendisinden bu projeyi dört gözle bekliyoruz. Mahallelinin istediği bu burası gerçekten bir sit alanı olarak düzenlenip korunsun ayrıca mahalle içinde çocuklarımız için park alanı yok. Karaoğlan park ışıklandırmasının olmaması ve bakımsızlığından dolayı kullanılamasın bir muhtarlık binamızın olmaması Menderes Bey zamanında Karaoğlan parkının bankamatiklerin orda bir yer talebimiz oldu. Ama Atatürk’ün evine yakın olmasının tepki alacağını belirterek ret ettiler. Birde belli noktalara turistler için tanıtım krokiler sokakların girişlerine bulunan otel ve pansiyon Restaurant ve işletmelerin belirtildiği levhalar konulsa yer bulunması konusunda çok yardımcı olur. Ayrıca Haşimişcan Mahallesi hakkında bilgiler de eklense iyi olur

 

Fatma Şahin, MUHTARLIK OLARAK PROJELERİNİZ VARMI?

 

Muhtar Halil Ay, Biz insan için hizmet diyerek yola çıktık. Bizim için öncelik yaşlılarımız Gazilerimiz Şehitlerimiz ve çocuklarımız. bizim mahallemiz maddi sorunları olan sıkıntılı bir yer.

Yaşlılarımız için önceden de devam eden kimsesiz bakıma muhtaç yaşlılarımıza yemek götürüyoruz esnaflarla yaptığımız iş birliğiyle( yemekhane ve Restaurant yaşlılarımızın diyetlerine uygun bizzat tarafımca evlerine teslim edilmek üzere yemek götürüyoruz. Öksüz, yetim ve maddi sıkıntıları olan çocuklarımız içinde yine mahallemizdeki esnaflarla giyim ayakkabı kırtasiye gibi desteklerde bulunuyoruz. Ayda bir yaşlılarımız için geziler düzenliyoruz. Yaşlılarımızın ilaçlarını temin edip bizzat ulaştırıyoruz.  Daha çok projelerimiz var yetişebildiğimiz kadar inşallah yapmaya çalışıyoruz. Güvenli temiz güzel bir mahalle olmasını Antalya’mıza, Muratpaşa’mıza yakışır bir mahalle olması konusunda elimizden geleni yapıyoruz.

 

Fatma Şahin, HAŞİMİŞCAN DAR SOKAKLARI OLAN BİR MAHALLE ESNAFLARIN MASA SANDALYE KOYARAK HAK İHLALİ YAPILDIĞI HAKKINDA ŞİKAYETLER VAR BUNUNLA İLGİLİ BİR ÖNLEM ALINIYORMU?

 

Muhtar Halil Ay, Menderes başkanım zamanında da bu konuşulmuştu tabii ki! Esnafta bizim esnafımız kazansınlar isteriz. Yalnız burası insanların çok gezip tozulduğu alışveriş yaptığı yürüyüş yaptığı Antalya’nın göbeğinde bir mahalle. İnsanların ve esnafın rahat edebilmesi konusunda belediyenin daha iyi değerlendirmesi gerekli. Belediye ölçümlerini belirliyor sınırları belirliyor fakat esnaf bir masa koyabilecekken masa sayısını arttırıyor bunun denetlemelerini daha sık yapılmasını bekliyoruz. Belediyeden dilenciler konusun dada önlem almalarını bekliyoruz.

Fatma Şahin, İLÇE BELEDİYENİZ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN BEKLENTİERİNİZ NEDİR?

 

Muhtar Halil Ay, Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Uysal sağ olsun her aradığımızda bizzat cevap veriyor. Mahallemize büyükşehirle birlikte yollarımız ve restorasyon konularında destek vermesi güvenilir gece gündüz rahat gezilebilecek ışıklandırmaları yapılmış bir mahalle, muhtarlık binaları metruk binaların yıkımdan sonrada yenileri yapılması konusunda mülkiyet sahiplerine en azından çevresini kapatmalarını kötü alışkanlıkları olan insanların uzaklaştırılması konularında desteklerini bekliyoruz. Yaşlılarımızın mezarlık ziyaretleri talebinde servis desteği birde mahallemize belli noktalara güvenlik kameraları döşenmesi Haşimişcan kimdir mahalle yerleşkelerin adresleri rahat bulunması için küçük haritalar konulsun istiyoruz. Eden bir Mahallemiz içinde aktif hizmet kilisemiz var bunun yabancı vatandaşlarımız için yönlendirme levhaları olsun isteriz çocuklarımıza park özelikle Büyükşehirden Karaoğlan parkına ışıklandırma ve yenileme bekliyoruz.

 

Sokak Hayvanlarımızın bakımı konusunda destek de bekliyoruz. Bu konuda esnafımızdan da bu sıcaklarda onlar için daha hoşgörülü ve kapılarında bir kap su bulundurmalarını da rica ediyoruz

 

Biz insana Hizmet için Varız. Muhtarlık olarak mahallemiz için elimizden geleni yapacağız.

 

Muhtar Halil Ay, HAŞİMİÇCAN MAHALEMİZDE MUHTARLIK VE ÇOCUK PARKI YOK!

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Unutulan, Mahalle, Haşimişcan, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı