Haber Detayı
10 Nisan 2017 - Pazartesi 21:09 Bu haber 1211 kez okundu
 
Uysal: Korku Değil Umut Kazanacak
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, hayır çalışmaları kapsamında Antalya’da STK’lar ile bir araya geldi. Uysal, “Bu teklif Türkiye’ye deli gömleği giydirme teklifidir” diyerek herkesi hayır oyu kullanmaya çağırdı.
Politika Haberi
Uysal: Korku Değil Umut Kazanacak

16 Nisan referandumu öncesinde DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın durağı Antalya oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ile STK ve basın mensupları ile bir araya gelen Uysal, “Birilerinin yargılanma korkusu ömürleri. Yıllarca Atatürk’ün korunması için tepki gösterenler vardır. Bu anayasa Recep Tayyip Erdoğan’ı koruma anayasasıdır” dedi.

Uysal, “Bizler 1946 bu yana milli şefliğe o gün itiraz etmiş bir parti olarak evlatlarımızın da geleceğini düşünerek böyle bir anayasa değişikliğini hayır kararı almıştır. Demokrat parti olarak itiraz edeceğiz. Bu teklif Türkiye’ye deli gömleği giydirme teklifidir. Demokrasinin ve hukukun kurallarını işleterek yeni iklim değişikliğine ihtiyacımız olduğu ortadadır. Siyasetin topluma kapatılmadığı,  herkesin hukukundan emin olduğu büyük Türkiye’yi oluşturmak yolunda beraber mücadele etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, “15 Temmuz sonrası siyasetteki kutuplaşmanın halinde milli değerlerini demokrasinin ve cumhuriyetin düşüncesini merkeze alarak kimilerinin bu inisiyatiften başkanlık adı altında yerli ve Türk modeli diyerek cumhurbaşkanlığı sistemi altında dünyada gelir geçer şahsı özel bir kişinin ihtiyacının gidermek için anaysa değişikliğini TBMM’nin meclisine sundular. Bunca yıl iktidarda olanlar bu gidişe nasıl bir ayazlık içerisinde yürüttüklerini bizde izliyoruz. Tercihli sistemle beraber milletimizin iradesinin parti kalıplarınızda açacak şekilde önünü açacak bir teklifimiz varken Türkiye maalesef bugün bütün organlarının seçiciliğini bir kişiye vermeyi tercih ediyor” şeklinde konuştu.

“Taşıyabilme imkanı yok” Türkiye’nin geriye götürüldüğünü belirten Uysal, “İnsanlığın yol aldığı modern çizgide Türkiye, keyfi yönetimlerden anayasal yönetimlere doğru gittiği istikametten, bugün geriye doğru götürülerek, bir deli gömleği giydirilme teşebbüsüyle karşı karşıyadır. “Bir kişinin nefsinde bütün erkleri toplayalım” gibi bir gayretle toplumun azınlık kesimlerinin kendi geleceğiyle ilgili güven duymadığı bir sistemi Türkiye’nin taşıyabilme imkanı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

“Evet diyenler bir kişi için evet diyecek hayır diyenler onca kişinin selameti için hayır diyeceklerdir” diyen Gültekin Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “Talebimiz bu referandum sürecinde olağan üstü hali kaldırınız. Bir kaç gün önce çıkarılan ulusal basın ile çıkarılan yasanın doğru olmadığını buluyoruz. Demokrat Parti inandıklarını her noktada haykıracaktır. Türkiye’nin toplumsal iklimi değiştiremeyecek yetkilileri uyarmak istiyorum. Bugün hayır oyu verenleri teröristliklerden görmüşlerdir. Bu yanlışı yapanların umarım bu vesileyle toplumumuz soracaktır.”

2010 referandumunda “yetmez, ama evet”çiler olduğunu hatırlatan Uysal, “2010 referandumunda “yetmez, ama evet”çiler vardı bugün de görüyoruz ki iktidar kanadında ve onun dışındaki özellikle Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde ‘yanlış, ama evet’çiler olduğunu büyük bir üzüntüyle görüyoruz. Bu manada milletimizin önüne hangi seçim beyannamelerini koyarak yetki almışlarsa onlara uygun davranmalarını beklediğimizi ifade ederiz.” Yargı bağımsızlığı talep ediyoruz Yargı bağımsızlığının önemine değinen Uysal, “Bugün ağır aksak işleyen parlamenter demokratik modelin daha net bir şekilde işleyebilmesi, temsilde adaletin sağlanabilmesi, Meclis’in yasama faaliyetiyle beraber denetleyebilme faaliyetini de etkin bir şekilde yerine getirebilmesi adına; üyeliklerin seçim kurullarında teminat altına alınmasından ön seçimlerin her siyasi parti için zorunluluk olmasına kadar, daraltılmış bölgeyle beraber vekâlet veren vekalet alan ilişkisinin çok sağlıklı bir temele indirgendiği, sembolik cumhurbaşkanı hüviyetiyle beraber ülkenin yargı bağımsızlığı, etkin yasama ve etkin yürütmeyle beraber yeniden şekillendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ayrıca, “Eğer vatanın bütünlüğünün korunmasında bir sıkıntı varsa yine bir araya gelerek mücadele vereceğimizi bu gibi toplantılarla farklı görüşlerden olsak da bir araya gelerek gösteriyoruz. Devletin tüm imkânlarını kullananlara karşı gönülden, kalpten bir araya gelerek onlara karşı mücadele veriyoruz. Bundan sonra ülkemizin tekrar söz sahibi olması için 16 Nisan’da gereken cevabı hep birlikte vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Gültekin Uysal, “Bugün tek adam rejimine, yeniden getirilmek istenen milli şeflik düzenine, sınırsız yetki sıfır denetim mantığına, hakimiyetin kayıtsız şartsız tek adama bırakılmasına, kuvvetlerin tek adamın nefsinde toplanmasına, yargının siyasallaşmasına, parti devletine, tek adamı koruma kanunu diyebileceğimiz bu düzenlemeye, ahbap çavuş düzenine ve hukuk devletinden keyfi yönetimden geçişe 'hayır' diyoruz. 16 Nisan'da da korku değil, umut kazanacak” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Uysal:, Korku, Değil, Umut, Kazanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı