Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 12:17 Bu haber 1948 kez okundu
 
Yarınlar İçin Kadının Mührü Var
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısı Yaptı:
Politika Haberi
Yarınlar İçin Kadının Mührü Var

Akdeniz’de Kadının Mührü Var! Yüzde 50 Oranında Kadın Temsili Olmalıdır!

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Akdeniz Bölge toplantısında bir araya geldi. Adana, Antalya, Burdur, Isparta, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Mersin, il ve ilçe başkanları ve yönetim kurullarının ve bölge sorumlusu Kadın Kolları MYK Üyelerimizle beraber 320 kişinin katılımı ile gerçekleşen toplantıya Antalya örgütü Nilüfer Deveci Başkanlığında, ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan kalabalık bir grup ile katılım sağladı.

Toplantıda konuşma yapanların ortak görüşü, önümüzdeki yerel seçimlerde kadın mührünün vurulacağını ve temsiliyette %50 kadın temsiliyetinin gerçekleşmesi gerektiği dile getirildi.

Eşitlik ve özgürlük mücadelemizin hayatın her alanında devam edeceğine, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde kadın örgütü olarak; Cumhuriyet Halk Partisi Bayrağını belediyelerimizde dalgalandırmak için var gücümüzle çalışacağımıza; Atatürk’ün kızları ve Cumhuriyetin yetiştirdiği kadınlar olarak söz veriyoruz diyen CHP’li kadınlar toplantı sonunda bir sonuç bildirgesi yayınladılar.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, muhtarlıklar, meclis üyelikleri, belediye başkanlıkları gibi tüm makamlara aday olmalarını isteyerek, kadınlara yerel yönetimlerde mutlaka rol almaları çağrısı yaptı. CHP’li kadınlardan aday olmalarını isteyen Köse, “Yüzde 50 oranında kadın temsili olmalıdır” dedi.

CHP Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısı Adana’da yapıldı. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısı açılışında yaptığı konuşmada, yaklaşan yerel seçimlerde kadın gücü ve birlikteliğine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Bugün yerel yönetimlerde yüzde 50 oranında kadın başkan olsaydı kadına yönelik şiddetin ve o bölgenin kadın haklarıyla ilgili bütün çalışmaların nasıl olacağına hepimiz tanıklık ederdik” diyen Köse, CHP’li kadınlara çağrı yaparak, muhtarlıklara, meclis üyeliklerine ve belediye başkanlıklarına aday olmalarını istedi. 

Temsiliyette Eşitliği Sağlayacağız

Yüzde 50 temsiliyetle birlikte sorunların bir bir aşılacağına ifade eden Köse, yerellerden başlayarak temsiliyette eşitliği sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, “Memleketin dört bir yanında attığımız adımlarda birbirimize güç vererek ilerliyoruz. Yerellerden başlayarak temsiliyette eşitliği sağlayacağız. Temsilde adalet yoksa toplumsal adaletten bahsedemeyiz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Hakkımız olanı almak için mücadele ediyoruz.  Hayatın yarısını kadınlar oluşturuyorsa temsiliyette de yüzde 50 oranında kadın olmalı” ifadelerini kullandı.

Kadınların Sorunları Ortaktır

Her ilde meclis üyeliklerinin birinci sıralarının kadınlara verilmesi gerektiğini belirten Köse, “Her kentten kadınlara meclis üyelikleri konusunda birinci sırada yer verilmeli. Eğer biz kadınlar birlikte yol alırsak ve gücümüze inanırsak mücadelede başarılı oluruz. Kadınların sorunları ortaktır. Ortak sorunlarımıza hepimizi kapsayan çözümler bulacağız. Hep birlikte Türkiye’yi bu sıkışmışlıktan kurtaracağız. Özgürlük istiyoruz, eşitlik istiyoruz ve adalet istiyoruz. Hepimiz kazanacağız” dedi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde kadın örgütü olarak; Cumhuriyet Halk Partisi Bayrağını belediyelerimizde dalgalandırmak için var gücümüzle çalışacağımıza; Atatürk’ün kızları ve Cumhuriyetin yetiştirdiği kadınlar olarak söz veriyoruz. Diyerek kararlılıklarını ifade ettiler.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Yarınlar, İçin, Kadının, Mührü, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı