Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 13:54 Bu haber 3375 kez okundu
 
Yeşeren Çocuklar Projesi Başladı
Çocuklar Expo’da Yeşeriyor, Tarımı Öğreniyor
Asayiş Haberi
Yeşeren Çocuklar Projesi Başladı

Antalya Valiliği himayeleri ile Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Antalya İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında Eylül ayında “Yeşeren Çocuklar Projesi’ne ilişkin işbirliği protokolü imzalanıp, proje hazırlanmıştı. Hazırlanan proje Ekim ayında uygulanmaya başladı.

Proje kapsamında tarımla buluşan ilk “Yeşeren Çocuklar” Aksu İmam Hatip Ortaokulunda okuyan 45 öğrenci oldu.

Okullarından öğretmenleri nezaretinde alınan öğrenciler ilk olarak BATEM’ e ait Aksu Yerleşkesine giderek uygulamalı tarım eğitimi aldılar. Başlangıçta serada sebze yetiştiriciliği ile ilgili teknik bilgi aldıktan sonra her öğrenci hazırlanan dikim tavalarına domates, biber ve hıyardan oluşan sebze fidelerinin dikimini gerçekleştirdi. Toprakla ve fide ile buluşan, diktikleri fidelere can suyu veren çocukların sevinci görülmeye değerdi.

Daha sonra tıbbi ve aromatik bitki serasına götürülen öğrencilere lavanta, kekik, defne ve adaçayı gibi bitkiler tanıtıldıktan sonra, yaşayan bitkiler gösterildi ve daha sonra açık alanda öğrencilerce lavanta dikimi gerçekleştirildi.

Buradan EXPO alanında BATEM reyonuna giden öğrenciler turunçgil yetiştiriciliği hakkında bilgi alıp, turunçgil ağaçlarını canlı olarak tanıdıktan sonra birlikte Greyfurt fidanı diktiler.

EXPO alanında gezinti araçlarıyla ulaşımları sağlanan öğrenciler Bilim ve Teknoloji merkezinde yaşayan duvar teknolojisi ile çiçekler ve bitkiler hakkında bilgi alırken çocukların yaş seviyesine uygun olarak hazırlanan görsel materyallerden bitkilerin yaşam döngülerini öğrendiler. Organik Tarım hakkında sunum ve bilgilendirme yapılan öğrencilere günün anısına şapka, çanta ve kırtasiye seti dağıtımı yapıldı. TARSİM tarafından tarım sigortalarının önemi anlatılan çocuklara Tarsim tarafından hediyeler verildi.

5 ayrı salondan oluşan zaman tünelinde görsel ve işitsel sunumlarla birlikte konuyla ilgili mihmandarlar eşliğinde öğrencilere etkileşimli polenleme oyunu ve tohum duvarları gibi uygulamalarla biyoçeşitlilik, tarımın tarihi süreci ve gelecek projeksiyonları gibi konularda bilgilendirme yapıldı. İçerisinde çeşitli ülkelerden gelen Tropik bitkilerin bulunduğu zemin kat ve seyir terasından oluşan EXPO Serası mihmandarlar eşliğinde bilgilendirme yapılarak gezdirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kuruluşlar istişare toplantısında Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa ÖZEN’ in “Şehirli çocuklar toprağı ve bitkileri tanımıyor. Domatesin nasıl yetiştiğini bilmiyor. Çocuklara tarımı öğretmeli ve sevdirmeliyiz” fikriyle olgunlaşan ve uygulanabilir projeye dönen Yeşeren Çocuklar teması itibariyle Türkiye’de bir ilk proje olma özelliği taşıyor.

Proje kapsamında Antalya ilimiz Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı ve Aksu ilçelerinde ilköğretim 4. sınıf ile ortaöğretim 5, 6 ve 7. sınıflarda eğitim ve öğretim gören çocuklar BATEM ve EXPO 2016 Antalya’ya düzenlenecek teknik gezilerle doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazanacak, toprağı, tarımı ve gıdayı tanıyarak tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi edinecek.

 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Yeşeren, Çocuklar, Projesi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı