Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 17:01 Bu haber 3527 kez okundu
 
YSK İyi Parti Muratpaşa İlçe Seçimi İptal Etti
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Antalya İyi Parti Muratpaşa İlçe seçimlerin tekrar edilmesine karar verdi.
Politika Haberi
YSK İyi Parti Muratpaşa İlçe Seçimi İptal Etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Antalya İyi Parti Muratpaşa İlçe seçimlerin tekrar edilmesine karar verdi.

Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapılan, Semih Tayfur ile Funda Aras listelerinin yarıştığı kongrede, seçimi Semih Tayfur 191 oyla kazanırken, rakibi Funda Aras 176 oyda kalmıştı. Seçimin hemen sonrasında bir tüzük ihlali yapıldığını fark eden delegeler, ilçe seçim kurulu başkanlığına verdikleri dilekçe ile Semih Tayfur’un listesinin iptal'ini istedii

SEÇİM KURULUNA VERİLEN İTİRAZ DİLEKÇESİNDE

Delegeler, Seçim Kurulu Başkanlığına verdikleri dilekçede; “Yapmış olduğumuz inceleme sonucu beyaz Listedeki yönetim kurulu üye aday sayısının başkan dâhil 44 olduğunu tespit etmiş durumdayız. İYİ Parti Tüzüğünün, ‘İlçe Yönetim Kurulu ve Divan Kurulu’ başlıklı 18/A Maddesinin ‘E’ bendinde ‘Nüfusu 500.00 'den fazla olan ilçelerde en az 24 en çok 43 üyeden oluşur ’denilmektedir. ‘Kongrelerde Adaylık ve Seçimler’ başlıklı 33/A maddesinin l’inci fıkrasının son cümlesinde ise ‘Her organın seçilecek aday sayısından fazla aday ismi yazılması halinde oy pusulası geçersiz sayılır ’denilmektedir. Aşağıdaki isimleri yazılı olan İYİ Parti Muratpaşa İlçe Kongre Delegeleri olarak yukarıda açıklanan İYİ Parti Tüzüğünün ilgili maddeleri uyarınca geçersiz sayılan beyaz listenin iptalini talep ediyoruz“ ifadelerine yer vermişlerdi.

SEÇİM 13 AĞUSTOS’TA YENİDEN YAPILACAK

Yapılan tirazı değerlendiren Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Sami Yalçın, itiraza konu olan tüzük ihlalini kabul ederek seçimi tümden iptal etti. İlçe Seçim Kurulu’nun kararında, ilgili tüzük maddelerine dikkat çeki lirken, “Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 21/11 maddesi gereğince 13.08.2020 Perşembe günü saat 15.00-17.00 arasında İYİ Parti Muratpaşa İlçe Teşkilatının belirleyeceği yerde seçimin yenilenmesine kesin olarak karar verilmiştir" denildi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: YSK, İyi, Parti, Muratpaşa, İlçe, Seçimi, İptal, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı