Yazı Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 22:18 Bu yazı 268 kez okundu
 
Acı ve Zevk
Neval KÜTÜK
nksatya83@gmail.com
 
 

Acı ve zevk, aynı madalyonun iki yüzüdür.  Egoya merkezlenirseniz ve bencil eylemlerde bulunursanız acıları seçmiş olursunuz.  Fakat öze merkezlendiğinizde acının ve zevkin ötesine geçerek mutlak saadet ile dolarsınız.

Eğer acı olmasaydı zevk de olmazdı.  Kendinizi gözlemleyin, çoğu zaman zevkten hemen sonra acı, acıdan sonra da zevki deneyimlersiniz. Eğer isteğiniz zevk almak ise, acı çekmeye de hazırlıklı olun. Mutlu olmaya çalışmayın, sadece mutlu olun. Mutluluk bir seçimdir, mutluluğu dış nesnelere bağlamadığınızda ve içimize dönüp iç dünyanızda mutluluğu yaşadığınızda, işte o zaman nedensiz mutluluk sizi bulur. Acıların da ötesine geçersiniz. 

Eğer acıyı yok etmeye çalışırsanız haz da ortadan kalkacak. Acıyı aştığınızda özünüzdeki haz ortaya çıkar. O zaman koşulsuz sevgi yaşanır.

İkilik yasasının etkisiyle zevk ve acı birbiri ardına yaşanır. Ancak ikilik aşıldığında zevkin de acının da ötesine geçebileceksiniz. Dünyevi zevkler artık sizi etkilenmeye başlayacak. 

Bir gerçek vardır ki, o da ‘ karma’ denen etki tepki prensibidir. Bu prensibe göre, ne ekerseniz onu biçersiniz. Yani olumlu eylemlerde bulunursunuz olumlu olaylar sizi bulacak. Eğer olumsuz davranışlarda bulunursanız olumsuz olaylar sizi bulacak.

Birine acı verirseniz, acı sizi bulacak. Bu, kaçınılmazdır. Çektirmediğiniz acıyı çekmezsiniz. Bunun da anlamı şudur ki, acıyı muhakkak hak etmişsinizdir. 

Dünyevi acı ile zevk gerçek değildir, illüzyondur. Gerçek olan, zevk ve acıdan özgürleşmektir. Eğer acı yaşıyorsanız bilin ki acıyı seçmişsinizdir, tıpkı mutluluk ve mutsuzluğu seçmeniz gibi. 

Acıları dindirmek için, acılardan kaçmamak ve acıyla yüzleşmek gerekir. Acının nedenini anlayın, göreceksiniz ki acı, mutlaka bencillik ve egoyla ilgilidir. Nedeni anlayınca onu çözmek için uğraşmayın, çabalamayın. Sadece gözlemleyin ve o acının hangi hatalı eylemle ilgili olduğunu tespit edin. Bu tespitten sonra o eylemden vazgeçin.

Değişim için olumsuz edimlerinizden vazgeçin, o zaman acılar da buharlaşacak. Her türlü hatalı ve olumsuz eylemin ardında bencillik ve insanın kendini düşünmesi vardır. Egoyu aşınca ve ardındaki dinamikleri görünce sorumluluğun müthiş özgürlüğünü de yaşayacaksınız.

Dünya Değişim Akademisinde uygulanan ‘ içsel simya da sanatı ‘ içinizde değişim gerçekleştirecek. Değişim Sanatı tekniklerinin nefes çalışmalarıyla birlikte uygulanması çevrenize de değişimi yayacak. 

Acıları sahiplenmeyin ve onları kabul etmeyin. Önce kendinizi değiştirin, sonra da toplumu acılardan kurtarın. Unutmayın, küçücük bir değişim bir hayat kurtarabilir.

 
Etiketler: Acı, ve, , Zevk,
Yorumlar
Haber Yazılımı