Yazı Detayı
26 Mayıs 2016 - Perşembe 19:32 Bu yazı 3513 kez okundu
 
“Zürefanın Düşkünü, Beyaz Giyer Kış Günü” mü?
Dr. Gözdegül BAŞER
 
 

Soru sormak ve bazı sözleri, durumları, konuları, işleri sorgulamak sık sık yaptığımız bir şey midir sizce? Cevap,herkese göre değişir kuşkusuz, yine de soru sormak yerine bize öğretilenleri kabul etmek, en azından X kuşağı olarak bilinen 1965 sonrasında doğanlar ve onların öncesinde daha geçerli olabilir diye bir tahminde bulunabiliriz.

Diğer insanlara soru sormamız, onların nasıl düşündükleri, hissettikleri, hayat görüşleri veya neleri arzuladıkları hakkında veri almamızı sağlar. Soru sorarak aslında onları dikkate aldığımızı da gösteririz. Peki ya kendimize sorduğumuz sorular, işimize sorduğumuz sorular?

Kendimizi, işimizi, vizyonumuzu geliştirmek üzere, sorular bize adeta ışık tutarlar. Sorduğumuz soruların kalitesi ise öncelikle soru sorduğumuz varlığın yani kendimizin, işimizin, karşı tarafın, olayın, konunun değerini anlamamız ve duyduğumuz saygı ölçüsünde gelişir. Kullandığımız kelimeler ve ifade etmek ya da öğrenmek istediğimiz duygu soruların etkisini belirler.

Soruların pek çok türü vardır: güven soruları, kabul soruları, açık uçlu, kapalı uçlu sorular, uyum soruları, ikna soruları vb. Soru sormak aslında bir tür sanattır da diyebiliriz. Soru kalitemizi artırmak ve daha güçlü sorular sormak, satmak, liderlik yapmak, ilişki kurmak, anne-babalık yapmak, araştırmak, arkadaş olmak, ev kurmak, iş kurmak, eyleme geçmek gibi yaptığımız çok şeyde bize fayda sağlar.

Her şeyin ötesinde soru sormak bizi harekete geçirir. Beynimiz sorduğumuz sorunun cevabını adeta bir bilgisayar gibi araştırır ve o doğrultuda adım atmaya başlarız. Her güne sorularla başlayabiliriz. Vizyonumuzu sorularla geliştirebiliriz. Hayatımızı sorularla zenginleştirebiliriz. Örneğin benim her sabah sorduğum sorulardan bazıları şunlar:

“Bugün kişisel gelişimime nasıl katkı sağlarım?”

“Bugün beni ileriye götürecek adım ne olurdu?”

“Bugün işim için farklı ne yapabilirim?”

“İşim benim için ne yapabilir?”

“Bugün sevdiklerim için ne yapabilirim?”

Soru sorarak ve sorduğumuz sorularda zamanla ustalaşarak kendimizi, işimizi, ilişkilerimizi ve en önemlisi iletişimimizi geliştirmemiz mümkün.

Peki, “Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü” mü sizce ?

Peki, kendinize şimdi, sizi harekete geçirecek  bir soru sorsanız, bu ne olurdu?

Peki, her sabah kendinize sormak isteyeceğiniz soru ne olurdu?

Peki, karşı tarafı anlamaya çalışmak üzere soracağınız soru ya da sorular ne olurdu?

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı