Yazı Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 20:23 Bu yazı 545 kez okundu
 
Cumuhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Güldane KAYA
 
 

Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü de ne yazık ki pandeminin gölgesinde kutluyoruz. Cumhuriyet kutlamalarına her ne kadar kısıtlama getirilse de, bu cumhuriyete olan bağlığımızı ve cumhuriyet coşkumuzu asla etkilemez. Cumhuriyeti bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bazılarımız cumhuriyeti pek anlayamadı. Ya doğru dürüst anlatamadılar ki, hala cumhuriyetin anlamını kavrayamayanlar var. Ya da birileri anlamak istemedi, istemiyor. Hala bu ülkede ilköğretim ve lise çağına gelmiş öğrencilerin yüzde 80'ni cumhuriyetin 29 Ekim 1923'te kurulduğunu bilmiyor. Hiç kimse kusura bakmasın. Atatürk'ü tanımadan, Atatürk'ü sevmeden, Nutuk'u okumadan cumhuriyetin ne anlama geldiğini hiç kimse anlayamaz.

CUMHURİYET VARLIK NEDENİMİZDİR

Cumhuriyet sadece bayramdan ibaret değildir. Onu her gün yaşamalıyız ve yaşatmalıyız. Ulu Önder Atatürk; fikirleri, ilkeleri ve demokrasi anlayışı ile bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti unutturmak isteyenlere inat bütün hayatımızda hep yaşayacaktır. Bu sevgi hiç bitmeyecek. Bugün vatan ve millet olarak varlığımızı borçlu olduğumuz cumhuriyetimiz, demokrasi kültürümüz ve yaşam tarzımızdır.

CUMHURİYET FAZİLETİR

Atatürk, "Cumhuriyet fazilettir ve Türk Milletine lâyıktır" demiştir. Bu milleti hiç bir kuvvet faziletten ayıramaz ve onu faziletsiz bir millet haline sokamaz. Buna yeltenecekler bilsinler ki, Cumhuriyet herkes için ve her zümre için en emin sığınaktır. Onun dışına çıkan herkes, er - geç kendi ihtirasının zinciri ile boğulacaktır. Cumhuriyet fazilettir... Faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir...

Cumhuriyet; Türk Milletine millet olma şuurunu, vatan, millet sevgisini, millet olunmadan hiçbir şey olunamayacağını göstermiştir. Millet olmak öyle kolay değildir, dilin, dinin, vatanın, bayrağın, bayramların, tarihin, kültürün aynı olacak, geleneğin, göreneğin, tören, örfün, acıların, sevinçlerin, sevdaların ortak olacak, beraber ağlayacak, beraber güleceksin.

Büyük Atatürk'ün en büyük esrim dediği cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü bir kez daha onurla ve heyecanla kutluyoruz. Sonsuza dek yaşayacak olan cumhuriyetimizin 97. yılı tüm ulusumuza kutlu olsun. Bu büyük bayramı bizlere armağan eden başta gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bu uğurda canlarını feda etmiş şehit ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.

 
Etiketler: Cumuhuriyet, Bayramımız, Kutlu, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı