Yazı Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 13:00 Bu yazı 382 kez okundu
 
Kapitalist Dünya ve Anneler Günü
Eren Talha ALTUN
erenaltun@protonmail.com
 
 

Çoğumuz kapitalist dünyanın potansiyel tüketim müşterileri olduğumuz gerçeğini unutmadan ve bunun gerçekleştirilmesi için yapılan çalışmaların üzerimizde etkisi olmadığını iddia etmekteyiz halbuki kesinlikle doğru değil. Medya aygıtları tepeden tırnağa! çoktan ticarileşmiş olan bu günün kutlamalarıyla çalkalanıyor…

Kapitalizmin en kutsal! en mistik  kutlamaları icra ediliyor.  Kitle iletişim kanallarında gösterime giren bir reklamda  firma “Anneniz her şeyin en güzelini hak ediyor.” diyor… 

Bu konuda Mağaza satıcıları !sigorta şirketleri!kredi kartı satmak isteyen bankalar!  !giyim sektörü! mutfak eşyası imalatçıları! kuyumcular da aynı fikirdeler.Her reklamda gülümseyen annelerin hemen yanında çılgın taksit avantajları ve özel anneler günü indirimlerine dair sloganlar yer almaktadır.

Bir firma “Annenizi şımartın.” diyor mesela…

Asıl anlatmak istediği annenizi sevindirecek herhangi bir hediye alın değil elbette. Aslında firma! “Annenizi ancak bizim ürünümüzle şımartabilirsiniz.” demek istiyor.

Bütün bunları anneleri umursadıkları için yapıyor değiller. Kampanyaların tek amacı anne figürünün istismar edilerek satış oranlarını artırmak ve kar elde  etmek. 

 
Etiketler: Kapitalist, Dünya, ve, Anneler, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı