Yazı Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 17:04 Bu yazı 437 kez okundu
 
Tarım Ülkemizin Beka Meselesidir
Bünyamin MEMİ
 
 

Türkiye Koronavirüs salgını nedeniyle son derece zor bir süreçten geçiyor.  Bu süreçte İnsanlar lüks tüketim ihtiyaçlarını erteleyebilirler. Yeni araba alma ihtiyacını erteleyebilir, tatile gitmeyi, yeni bir kıyafet veya telefon almayı erteleyebilirler. Ama hiç kimse beslenmesini erteleyemez. Beslenmek ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu temel gıda maddelerini almayı erteleyemez. Bu temel gıda maddeleri de tarımsal üretim ile elde edilir.  (Buğday, nohut, mercimek, domates, biber, patates gibi.)

Bu nedenle tarımsal üretim yapan üreticilerin evine kapanma, tarlaya gitmeme şansı yoktur.

TARIM ERTELENEMEZ  !!

Fakat çiftçimiz virüs krizinin meydana getirdiği olağanüstü durum ve ağır ekonomik şartlar nedeniyle önümüzdeki 1-2 ay içinde ekim-dikim-budama işlerini gerektiği gibi yapamaz ise, sezonu geçirirse, sonrasında istese de ekim-dikim yapamayacaktır.

Böylesi bir durum da ülkemiz ve milletimiz açısından son derece sıkıntılı sonuçlara sebep olacaktır.

“Efendim biz de üretim yerine şimdiye kadar yaptığımız gibi ithalatla sorunu çözeriz” DİYEMEYİZ, ÇÜNKÜ KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE TÜM DÜNYADA OLAĞANÜSTÜ TEDBİRLER VAR, bu nedenle de tarım ürünlerinin, temel gıda maddelerinin ithalatında aksamalar yaşanması kuvvetli bir ihtimaldir.

Örneğin Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan dün itibariyle tarım ürünü ihracatını durdurduklarını açıkladılar … Kazakistan’ın bizim de yıllardır büyük oranda buğday ithal ettiğimiz bir ülke olduğunu da göz önünde bulundurmamız gerekir.

Bu sebeple bu zor günlerde Devletimiz tarafından yerli tarım üretimi ciddi şekilde desteklenmeli ve teşvik edilmeli,  Çiftçilerimize yönelik acil bir ‘özel destek paketi’ açıklanmalıdır.

-       Çiftçimizin Tarım Kredi kooperatifleri borçları ertelenmelidir.

-       Bu borçların faizleri silinmelidir.

-       Hali hazırda borcu olan çiftçimizin kredi limitleri yükseltilmeli,  “faizsiz”,6 ay geri ödemesiz finans desteği sağlanmalıdır.

-       Tarımsal üretimde kullanılan mazottan alınan vergi acilen sıfırlanmalıdır.

-       Tarım ürünlerine en yüksek düzeyde taban fiyatları bugünden ilan edilmelidir.

-       Devlet gerekirse çiftçinin üreteceği tüm ürünler için alım garantisi vermelidir.

-       Şu anda gübre, ilaç, makine ekipman, sulama malzemeleri ile ilgili vadeli satışlar neredeyse tamamen bitti, tüm satışlar nakde döndü ve çiftçimiz bu ürünleri satın alamıyor. Tarımsal üretimin sekteye uğramaması için bu duruma acilen bir çözüm üretilmeli, içinde bulunduğumuz olağanüstü şartlara uygun mücbir sebep destek paketlerinin önü açılmalıdır.

-       Bu kritik dönemde tarımsal üretimin devamlılığını sağlayabilmek için çiftçimizin icra ve hacizlerden kurtarılması gerekir. Çiftçimize yönelik, kamu kaynaklı her türlü haciz ve icra işlemleri net bir şekilde en az bir yıl ertelenmelidir.

BU NOKTADA DİĞER ÖNEMLİ BİR KONU DA, TARIMDA ÇALIŞAN MEVSİMLİK İŞÇİLERDİR …

Tarımsal üretim ve hasadın yapılabilmesi için, birçok üretim bölgemizde mevsimlik işçilere ihtiyaç var.

Ülkemizde Mevsimlik işçiler genellikle güney doğudan geliyor. FAKAT koronavirüsü nedeniyle şehirlerarası ulaşıma sınırlama getirildi. Bu insanlarımızı örneğin Urfa’dan İzmir’e nasıl getireceğiz ??

İlgili Valiliklerden izin alarak otobüslerle taşındığını var sayalım, bu sefer de sağlık kontrolleri nasıl yapılacak ??

Mevsimlik işçiler, aile boyu, kundaktaki bebeğiyle, 80 yaşındaki dedesiyle yediden yetmişe ma-aile çalışmaya giderler.

Bugüne kadar derme çatma çadırlarda oldukça zor şartlarda, yerine göre 10-15 kişi birlikte kalıyorlardı.

Şu anda virüs nedeniyle bu şartlarda kalabilmeleri mümkün değildir.

Bu insanlarımızın barınma sorununu gidermek için hangi somut adımlar atıldı? Veya ATILDI MI?

Örneğin ülkemizin kiraz üretim merkezlerinden bir tanesi olan İzmir Kemalpaşa'da iki haftaya kadar Kiraz hasadı başlayacak. Üreticiler son derece tedirgin durumdalar. Sağlıklı bir şekilde ve zamanında hasat yapabilmek için en az dört bin, beş bin mevsimlik işçi gerekiyor. Bu insanlar nasıl taşınacak? Nerede konaklatılacak?  İşçiler getirilemez ise,  Kiraz dalında mı bırakılacak? Ürün dalında bırakılır çürümeye terk edilirse, üreticinin iflası nasıl önlenecek; halkımızın sağlıklı beslenebilmesi için son derece önemli olan meyve ihtiyacı nasıl karşılanacak?

Sadece kiraz değil, kayısı, erik, şeftali gibi meyvelerde de hasat yapılabilmesi için, mevsimlik işçi meselesinin acilen çözülmesi gerekiyor. Çünkü bu meyvelerin hasadında adeta zamanla yarışılıyor. Meyve belli bir olgunluğa ulaştığında toplanmazsa, çürüyor.

BÜTÜN BU SEBEPLERDEN DOLAYI;

Önümüzdeki süreçte yerli tarım üretiminin kesintisiz ve güçlü bir şekilde devamı için gerekli adımlar atılmadığı takdirde, Ülkemizin ihmal ve duyarsızlıktan dolayı telafisi mümkün olmayan zararlara uğrayabileceği bilinmelidir.

Çünkü temel gıda maddelerinin temini hayatta kalmak için zorunludur ...!!

Doğrudan doğruya milletimizin bekasıyla ilgili olan ‘temel gıda ihtiyacının karşılanması’ noktasında en önemli vazifeyi ifa eden çiftçilerimize bu zor günlerde mutlaka sahip çıkmalıyız, mevsimlik işçiler için gerekli tedbirleri acilen almalıyız.

Bu noktada en büyük desteği ve fedakârlığı da devletimizin yapması gereklidir.

Yeniden Refah Partisi Antalya İl Siyasi İşler Başkanı Bünyamin MEMİ

 
Etiketler: Tarım, Ülkemizin, Beka, Meselesidir,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı