Yazı Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 22:20 Bu yazı 265 kez okundu
 
Tedavi İçin, Önce Nedenini Bulmak Gerekir (Galileo)
Cevdet ALKIŞ
cevdet.1955@hotmail.com
 
 

Ülkem için ne yapabilirim derken, ana hatları ile projelerim ve Katma Değer Vergisi Reform çalışmamı özetlemiş, sonraki yazımda ise gündemden hiç düşmeyen kadın cinayetlerinin hiç değinilmeyen asıl gerekçesini izah etmiş ve bir önerim olmuştu.

Bu gün kokteyl bir yazı olsun istedim.

Bir doktora gitseniz, hastalığınızın ne olduğunu bulmadan size ilaç önermez ama derdinizi sokakta birilerine anlatırsanız şu ilacı kullan, şu meyveyi ye hatta şu hocaya git okusun üflesin diyenlerle karşılaşırsınız.

Oysa hastalığın asıl gerekçesini bulmadan yaptığınız işlem, size değil üçkağıtçılara, menfaatçilere, durumdan vazife çıkaranlara fayda sağlar, onların cebini doldurur.

Bu yazdığınızın KDV reformu ile ne ilgisi var diyebilirsiniz.

Doğrudan ilgisi var.

Kara delikleri, iç etme yöntemlerini belirlemeden çare üretebilir reçetesini yazabilirmisiniz? Doktor misalinde olduğu gibi, elbette yazamazsınız.

35 yıl önceden gerçekleşen Katma Değer Vergisi reformu gerçekten önemli bir reform idi, % 10 ile başlayan genel oran ne yazık ki % 18’e çıktı.

Eğer bu reform özüne uygun bir şekilde uygulanabilmiş olsaydı % 10 oranının hiçbir zaman yükselmemesi gerekir, hatta  vergi oranının daha da düşmesi gerekirdi.

Oran yükseldikçe maalesef devletin kasası yerine, kaçakçıların cebi doluyor.

O zaman, uygulamada bir hata olabilir mi?

Bu uygulamada kabahatli aramıyorum, sistem nasıl daha iyileştirilebilir onun peşindeyim.

Adalet, sağlık gibi konulardaki düzenlemelerde mecliste bu alanlarda birçok milletvekili olması dolayısıyla milletvekili etkisi oldukça yüksek iken, vergi ile ilgili düzenlemeler son noktasına kadar bizzat maliye bürokrasisinin eseridir ve hazırladıkları tasarı mecliste pek değişikliğe uğramaz.

35 yıldır uygulanan Katma Değer Vergisinde, maliye bürokrasisi genelde oran yükseltmek, istisna muafiyet şartlarında değişiklik yapmak dışında yeni bir reform yapmış değil.

Bütçe açığımız da oldukça yüksek ve bu zaten bizi doğruluyor.

Bir hırsız bile çalacağı şeylere karar verirken değeri yüksek olanları seçerek çalıyor.

Vergi oranlarının yükseltilmesi de hazineye beklenen katkıyı hiçbir zaman sağlamaz, sağlamıyor, vergi oranı yükseldikçe birçok kesimin iştahı kabarıyor ve azımsanmayacak sayıda gerçek ve tüzel kişi “hayali stok, muhasebe hilesi, belgesiz satış, devir K.D.Vergisi yüksek şirketleri devralma, iade vs.” yöntemleriyle hazineye intikal etmesi gereken vergiyi iç ediyor, iç edilen halka ait kaynakların önemli bir kısmını gizlice turizm cennetlerindeki gayrimenkul alımında kullanıyorlar.

Bu yöntem, çoğunluktaki iyi niyetli mükellefler nezdinde rekabet eşitsizliğine de sebep oluyor.

Bu nedenle Katma Değer Vergisi uygulamasında mevcut karmaşık sistemlerden vazgeçilmeli,

İç etme mekanizmaları kaldırılmalı,

Mevcut kara delikler kapatılmalı,

Hazineye intikal sırasında en kısa ve güvenli yol kullanılmalı ki kaynak hazineye en yüksek oranda intikal etsin, gerçek sahibi halk olan kaynaklar yine halk için kullanılabilsin, kaynaklar kaçakçıların istismarcıların cebine akmasın.

Böyle bir yöntem var mı?

Var ise 35 yıldır neden uygulanmıyor diyorsanız, benim böyle bir yöntemim var olduğunu iddia ediyorum, yaptığım çalışma ve hesaplamalarla KDV reformu tasarımın mevcut olduğunu açıkça söylüyorum, bu medeni cesareti gösteriyorum.

Üstelik; Yöntemim, hem vergi oranının aşağıya çekilmesine ve halkın üzerindeki yükün azalmasına izin veriyor.

Aynı zamanda, aşağı çekilen orana paralel olarak değişen ve bütçe açığımızı kapatacak miktarda, her yıl 70 Milyar, hatta çok daha fazla ilave kaynak oluşturuyor.

Galileo” aklınıza geldi değil mi?

İmkân versinler anlatayım ispat edeyim, daha ne yapabilirim ki?

Ben bu medeni cesareti gösteriyorum.  Yılda 70 Milyardan bahsediyorum. Hem de daha düşük bir oran ile halkın üzerindeki yükü hafifleterek !!!

 

 
Etiketler: Tedavi, İçin,, Önce, Nedenini, Bulmak, Gerekir, , (Galileo),
Yorumlar
Haber Yazılımı