Yazı Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 00:15 Bu yazı 162 kez okundu
 
Toprak Dede!
Güldane KAYA
tsahin
 
 

Benim için sadece güzel konuşan değil. Söylediklerini yapan sözünün eri yapabileceklerini söyleyen sözüne sadık olan kişi onurlu ve haysiyetlidir. İşte böylesi onurlu bir kişiyi, yakından tanıma fırsatım olduğu için gururluyum. TOPRAK DEDE adıyla tanıdığımız, Yeşil bir Dünya ve Güçlü Bir Türkiye için geleceğimizi düşünerek TEMA vakfını kuran, büyük bir özveri ile çalışan Sayın Hayrettin Karaca’yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim.

Doğa sevgisini, tüm nesillere aşılamaya çalışan, bizlere nefes olacak ormanların çoğalması için kendini adayan Tema Vakfı'nın kurucusu,

TOPRAK DEDE’MİZ SAYIN HAYRETTİN KARACA!

“Hayatta bir davada başarılı olmak için önce tutkuyla aşkla sevmen gerekir. “ dedirten tavrınızla bize ders verdiniz.

Toprak ana ve onun ağaçları bu kadar mı sevilir. Sevdiniz ve korudunuz.

Bazı insanlar vardır, yüreklerde beyinlerde hiç bir zaman unutulmayacak siz onlardansınız.

Çok üzgünüm. Artık yoksunuz.

Geçtiğimiz günlerde 106 yaşına giren hayatım boyunca tüm isteklerimi başardım, yapamadığım hiçbir şey yok. Atatürk’ün dediğini yaptım, halen yapıyorum. Çalıştım, çalışmaktan hiç bıkmadım” diyerek bizlere örnek olan Sümerolog, Bilim insanı, tarihçimiz, Sayın İlmiye Çığ’ın, ben üzüldüm bugün. Çok büyük arkadaşımı kaybettim, çok ağladım bugün çok diye konuşmasını TV’de seyredince gözyaşlarını kalbimde hissedebildim. Size Sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Toprak dedemiz, biliyoruz ki toprak ana ’ya ve o’nun ağaçlarına en az sizin kadar bizler de sahip çıkmamız gerekiyor. Toprak Dedemiz son derece mütevazı olup sürekli aynı şeyleri giyerdi. Gömleklerinin manşetlerini, yakalarını değiştirir. Ayakkabılarına pençe yaptırırdı. Çünkü şunu söylüyor: “Param var ama hakkım yok. Fazladan aldığınız her bir tüketim malzemesinin doğaya bedeli var” diyor. Hayrettin Karaca hep söylediği gibi yaşadı. İhtiyacı olmayan hiçbir şeyi almadı, kullanmadı. Bir benden ne olur dememek gerekiyor, Kişinin yaptığı çok önemli. Milyarlarca insanla çarpılınca doğada inanılmaz bir etki yaratıyor. Hepimiz topraktan geldik toprağa gideceğiz. Doğa’ya Toprağa saygı duymayı insanlık öğrenecek. Amaç geç olmadan öğrenmemiz gerekiyor. 97 yaşında kaybettiğimiz, Toprak Dede’mizi binlerce kişilik sevenleri ile son yolculuğuna, Âşık Veysel’in benim sadık yârim Kara Topraktır şarkısıyla uğurlayarak toprağa teslim ettik.

Allah’tan rahmet diliyorum, mekânın cennet olsun.  Büyük Milletimize sevenlerine ve tüm ideal arkadaşlarına başsağlığı sabırlar ve metanet temenni ediyorum.
 

 
Etiketler: Toprak, Dede!,
Yorumlar
Haber Yazılımı