Yazı Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 20:08 Bu yazı 251 kez okundu
 
Yaşamsal Akış
Neval KÜTÜK
nksatya83@gmail.com
 
 

Yaşamın akışındaysanız yaşamla bütünlük içinde olursunuz. Yaşam ile ölümü kabul eden ve kutlayan insan yaşamın zirvesine erişir ama burada önemli olan yaşamın zirvesine erişmeyi hedef haline getirmek değil, yaşamla birlikte bütünlük içinde akmaktır.

Varoluş bütünlük demektir; bütünlük içinde yaşanan yaşam doyum ve tatminlik verir. Yaşamın ne zaman başladığını ve ne zaman biteceğini bilemeyeceğiniz gibi yaşamsal akıştaki olayları da tahmin edemezsiniz. Sürekli güvence arayan insanın hayatı sıkıcı ve monoton geçer, oysaki bilinmeyene doğru ilerlemek her zaman haz vericidir.

Yaşam, başı ve sonu olmayan gizemli bir kapıdır. Bu kapıdan geçtiğinizde bildiğinizi sandığınız birçok bilinmeyenle karşılaşacaksınız. Yaşam zamanın ötesindedir, yaşam zamanın üzerindedir. Yaşamın başı ve sonu yoktur ama zamanın başı ve sonu vardır çünkü zaman fizik, yaşam ise metafiziksel bir olgudur. Metafizik sınırlı zihinle algılanamaz.

Dünya Değişim Akademisi nde uygulanan içsel simya sanatı dediğimiz yöntembilim sayesinde insanın yaşamı varoluşsal sonsuzluğu tadarak geçer. Acılardan kurtulup doyasıya yaşamak için tüm gerçek dışı inançlardan özgürleş ilmelidir çünkü maddi beden geçicidir fakat sizler ebedi, ölümsüz ruhi varlıklarsınız. Yani bedenin ölümüyle ölmüyorsunuz.

Yaşamın içinde beden değişir ama içindeki öz değişmez. Bunu hissedebilirsiniz; yaşlı biri içindeki küçük, yaramaz çocuğun varlığını algılayabilir ve özüyle temas kurabilir. O yüzden öz hep aynı kalır. Kendinizi keşfetme yolculuğuna çıktığınızda yaşamın ölümsüz ve sonsuz olduğunu deneyimleyebilirsiniz.

Yaşamı ölümden ayırmayın; yani yaşamı kabul edip ölümü reddetmeyin. Aksi halde yaşamsal bütünlükten uzaklaşacak ve yaşamın akışına dahil olamayacaksınız. Ölüm bir değişim ve diriliş sürecidir.

Herkes başkaları hakkında her sey ama kendisi hakkında az şey bilir. O yüzden de dışa dönük yaşam kişiyi hep öz benliğinden, gerçek yaşamdan uzaklaştırır. Ego devreye girdiğinde kişinin gerçek benliğiyle yapay benliği arasında boşluk oluşur; bu da yaşamsal bütünlüğü bozan bir etkendir.

Yaşam içinde kim olduğunuzu bilmiyorsanız ve bu sorunun içinizde arayışı başlamamışsa gerçek huzur yakalanmaz. Acı ve üzüntüler gerçekleşir. Kimse acı çekmez istemez; o yüzden kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi, nereye gideceğinizi aramaya ve bulmaya başlayın. Yaşamla ilgili bilgisizlik tüm sorunların kaynağıdır.

Yaşamı cesaretle, özgüvenle, dolu dolu yaşayın. Yaşamı nasıl seviyorsanız ölümü de sevin. Yaşamla ve ölümle dans edin ve her an kutlama içinde olun.

Varoluş her an bitmek bilmeyen bir kutlamadır!

 
Etiketler: Yaşamsal, Akış,
Yorumlar
Haber Yazılımı