Yazı Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 19:50 Bu yazı 86 kez okundu
 
Yaşlılık Bilgeliktir
Güldane KAYA
tsahin
 
 

İnsan ak saçlarıyla değil, yıllar geçtikçe artan tecrübesiyle yazar kitapları. isteyerek ya da istemeden geliyoruz bu dünya ya, hayatta bizleri nelerin beklediğini bilmeden. Elbette her bebek ana babalarının göz bebeği olarak büyüyüp gelişiyor, toplum içerisinde bireyler oluyor.

İlk adımlarımız, ilk oyunlarımız, ilkokulumuz, öğrencilik yıllarımız, gençliğimiz, iş hayatımız, evlilik hayatımız derken yıllar akıp geçiyor… Biz insanoğlu hayatımızı, kaderimizi aslında kendimiz belirliyoruz. Biz Türk toplumu olarak büyüklerimizden öğrendiğimiz, gördüğümüz adetlerimiz, görgü göreneklerimiz, maalesef 70 yaşına gelen kişilerin artık sadece evinde oturup dinlenmesi gerektiği yönünde. Bizlerin yaşam standartlarının yaşlanma sınırın artığının hepimiz farkına varmalıyız. Avrupa’da ise bu strateji çok daha farklı. Yaşlıların hayata daha sıkı tutunmasını sosyal hayattan kopmadan keyifle yaşamasını sağlamak amaçlı halkına daima yaşama şevki aşılayacak projeler hazırlıyor.80 -90 hatta 100 yaşında bile kendi ihtiyaçlarını karşılayan hayattan kopmadan yaşamdan zevk alan üretken yaşlılarımızın bizim ülkemizde de artması dileğiyle.

Bilginin yaşla birlikte geldiğini, yaşlandıkça kaynaklarımızı daha iyi kullandığımızı aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Yaşın zihinsel yetenekleri üzerindeki etkileri oldukça değişkendir. Kimi 70 yaşındadır, âmâ kendisini 25 yaşında hisseder. Bazı insanlar 70 yaşında olmasına rağmen 30 yaşındaki insanlardan daha iyi gösterir. Bazı yaşlı diyemeyeceğim büyüklerimiz ise ayrıcalıklı bir beyin gücüne sahip olup yaşamını son demine kadar yaratıcı iş gücüne sahip olurlar. Örneğin; Verdi “Otello”yu 73 -80 yaşları arasında bestelemiş. Picasso ise 90 yaşında muhteşem resimler yapmış. Bu da demek oluyor ki yaş aldıkça bilgi ve birikimlerimiz artarak devam ediyor. Yeter ki hayattan zevk almayı bırakmayalım. Kendimize hayatı daima bahar yapalım ki hayatta bize güzel davransın.

18- 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası olarak kutlanmakta olup, Ülkemizde de çeşitli etkinlikler kutlama programları yapılmaktadır. Yaşlılarımız için Mustafa Kemal Atatürk ne güzel demiş; “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, O milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte son derece güçlüyken tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur’’.

Güvenle bakacağımız yarınlarımız olması dileğiyle, tüm bilge yaşlılarımızın ellerinden saygıyla öperim. Hepimiz Yaş alacağız, Allah hepimize sağlıklı yaş almalar nasip etsin. İnşallah. Sağlıklı, mutlu, huzurlu, güzel günleriniz olsun. Sevgiyle kalın.

 
Etiketler: Yaşlılık, Bilgeliktir,
Yorumlar
Haber Yazılımı