Yazı Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 15:54 Bu yazı 221 kez okundu
 
Yemin, Olumsuzluklaların Aracı Olmamalı
Cevdet ALKIŞ
cevdet.1955@hotmail.com
 
 

Birçok batı ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de gerçek veya tüzel kişilerin devlet ile olan işlemlerinin bir kısmı, bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri olan ve devlet ile bağı kalmamış kişiler tarafından gerçekleştirilir ve devlet memuru tarafından yapılmış uygulama gibi işlem görür.

 

Bu üyeler görevlerine başlarken yemin de ederler.

Bilirkişi, arabulucu, uzlaştırmacı, tercüman, müşavir vs.” bunlardan bazılarıdır ve bazılarının unvanlarının başında yeminli kelimesi fiilen yer alır.

 

Bu meslek guruplarından bir tanesinin, yemin etmiş ve halen devlet görevi yürüten biri olarak, yapacağım değerlendirme, elbette bu gurupların geneli veya belli bir üyesi için yapılmış değil ancak önemli bir çoğunluk, maalesef bu kapsama giriyor.

 

Yeminden beklenti toplumun her katmanında çok yüksektir; Geçmişte, unvanının başında yeminli kelimesi yer alan birçok meslek gurubunun yaptığı işleri incelemiş, soruşturmasını yapmış biri olarak, yeminden amaçlanan beklentinin, büyük oranda sağlanamadığını ve sağlanamayacağını söyleyebilirim.

 

Mesela; Tapu idaresinde 410.000 TL ile satış işlemi gören bir konutun gerçek satış bedelinin 750.000 TL olduğunu biliyor ve birçok benzeri işlemin, yemin etmiş meslek mensuplarının bazılarının nezaretinde ve yönlendirmesi ile yapılabildiğini söylersem, edilen yeminin bir önemi varmıdır?

 

Faaliyeti, bir gerçek veya tüzel kişinin, kamu idareleri ile olan iş ve işlemlerini, bedeli karşılığı yapmak olan bir kişinin veya kurum temsilcisinin,  birinci önceliği ne olabilir?

Birinci önceliği Devletmidir?

Yoksa, alacağı ücret karşılığı, işini yaptığı kişi yada kurummudur?

Sıradan 100 kişiye sorsanız hepsi, birinci önceliği işini yaptığı kişi ya da kurumdur diyecektir.

Zaten farklı düşünen o meslek mensubu dahi bu görevi uzun süre yapamayacaktır ve ben de aynı düşüncedeyim.

Eğer işin sonunda, alınacak bir para var ise birinci öncelik bu parayı ödeyen kişi olmakta, devlet ikinci planda kalmaktadır.

Çok ilginç olanı ise bazı mesleklerin mensuplarının yaptığı işlemin, kamu görevlisinin işlemi gibi görülüyor olması.

 

Bu uygulamaların olumsuz sonuçlarına rağmen, bu sistem her geçen gün daha da yoğun bir şekilde yayılmakta ve etki alanını genişletmektedir.

Birçok yasal düzenlemede olduğu gibi, en son, organize sanayi bölgeleri teknoloji geliştirme alanları ile ilgili yasal düzenlemeye dahi eklendi.

Çıkan her düzenlemenin bir ucuna, öyle veya böyle mutlaka iliştiriliyorlar.

 

Nişanlısının babasına işyeri inşa eden damat adayı, ileriyi düşünerek kendisinin zevklerini de nasıl bu inşaata yansıtmak ister ve yansıtırsa, alternatifi olmayan bazı bakanlık bürokratları da meclis için hazırladıkları kanun tasarılarına aynı duygularla eklemeler yapmaktadırlar.

 

Buna bir son verilmelidir.

Bu uygulamaların önemli bir bölümü, vatandaşa ilave yük olarak yansımakta,  devlete hiçbir katkısı olmamaktadır.

Devletin asli görevleri olan işlemlerde, vatandaşın, bu kişilere kanuni zorunlulukla mecbur bırakılması ve  ilave paralar ödetilmesi asla doğru değildir.

O halde ne yapılmalı?

Önerdiğim vergi reformu gerçekleşirse, bu sorun otomatik olarak ortadan kalkacaktır.

Bunun yanında; İnsan olabilmişlere zaten, yemin vermeye bile gerek yok ancak, aksi durumda ise kişinin yemin etmiş olması hiçbir şeyi değiştiremiyor, değiştiremez.

Yargıdaki şahitlik müessesesi dışında, yemin ve bu gereksiz uygulamalar mutlaka ortadan kaldırılmalı, eğer ısrar ediliyorsa vatandaşın kendisine yemin verilmesi uygulaması daha etkili olacaktır. !!

Hem böylece, vatandaş göz göre göre soydurulmamış olur.

 
Etiketler: , Yemin,, Olumsuzluklaların, Aracı, Olmamalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı